Jak se stát kočkomilkou? Co doporučuji?

16. září 2014 v 15:24 | Jana Summer |  Kočkomilové
Psání blogu přišlo už i na mou maličkost. Tedy na mou maličkost a samozřejmě na dva zvířecí chomáče v mé blízkosti žijící. Nevím, zda se v dnešní době píše nějké představení, přecejen znám blogování jen z filmů.

Kočkomilkou jsem se stala asi v pěti letech. Z té doby si poprvé pamatuji kočku ve svém životě plném zvířat. Nejsem úplně čistá kočkomilka, protože v kočárku mne hlídal chrt. Takže vlastně mé srdce patří jak kočkám tak chrtům. Myslím, že musí i existovat alespoň část nějaké alely v genech, která má zakódováno proanimalní chování. Opravdu si nepamatuju dne, kdy bych kolem sebe nepotřebovala nějakého živého, nemluvícího tvorečka.Stoprocentní kočkomilkou jste se stala 5. 6. 2011. To byl den, kdy mi naprosto přeskočilo.

Na internetu najdete milion a jeden článek o tom, jak se připravit na příchod zvířete (v mém případě kočky) do svého bytu, života a některé články pší i o příchodu do srdce - to budou asi články pro chlapy. Najdete v nich miliony rady, rad užitečných, nepodložených, lživých či zbytečných. Nejlepším zdrojem ale vždy byl a bude chovatel, od kterého zvířátko berete. Musím poznamenat, že jsem si minimálně jeden článek přečetla - potřebovala jsem totiž vědět, co domácí kočka potřebuje k životu. Jenomže jsem si ten článek přečetla až asi 10 minut po telefonátu s brněnským útulkem, kde jsem si zamluvila Summer - moji stříbrnou princeznu.

Čas nikdy nevymaže vzpomínky na kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše její chlupy z oblečení a pohovky.

Toho dne, kdy jsem se naprosto zbláznila, se do mého života připletla duše, která mne přes všechno šílenství, stres a shon dnešní doby drží "nad vodou".

Proč mluvím o jednom z nejšťastnějších dnů svého života jako o totálním kolapsu mého zdravého rozumu? V té době mi bylo dvacet let a žila jsem v jednom pokoji na ubytovně... Studovala jsem vysokou, vydělala si tak tak na nájem a jídlo a celé dny trávila v práci ( dvanáctihodinové směny). A najednou jsem se z minuty na minutu rozhodla, že tuhle kočku chci. Přečetla si onen jeden zmiňovaný článek o tom, co kočky potřebují, vlítla jsem do Zvěrokruhu, nakoupila wc, kočkolit, granule (absolutně bez zájmu, zda jde o kotě či ne) a přepravku. Když pominu finanční aspekt svého bláznoství (tedy toho, že jsem vůbec nemyslela, kolik kočka stojí!), vzpomenu svého přítele - těžkého odpůrce domácích zvířat a alergika. V ten den dostal na výběr - buď si na moji kočku zvykne nebo odejde ... Byli jsme spolu půl roku, když mohl rozpoznat první signál mého bláznovství.

Na blogu by se asi měly vyskytovat nějaké rady a užitečné informace ... Tedy:

Původ domácího mazlíčka

Pokud Vaše srdce touží po chlupatém příteli, který nemluví, mrkněte se na stránky útulků ve vašem okolí. V útulcích je plno koťat a mladých psů, kteří by rádi měli domov s milijícím srdcem. Pokud jste ještě větší blázni než já (tedy blázni jako moje maminka) a toužíte po výstavních úspěších a chovných stanicíc, jeďte na výstavu, prohlédněte si kočky/psy a MLUVTE s majiteli či chovateli. Svého životního partnera také jen málokdo potká na seznamce a i potom s ním musí na rande, než "si ho vezme". Proto pozor na Bazos.cz a podobné servry, které inzerují čistokrevná zvířátka bez PP. Jsou to většinou mláďata množíren.

Ano, moje Summer byla "halo akce". Ale od kočárku mám kolem sebe zvíře a jsem vedena svojí maminkou k zodpovědné péči a lásce ke zvířatům. A hlavně, kdyby se cokoliv stalo, moje mamka mi poskytne záchranou síť a s kočkama mi pomůže - pohlídá mi je, poradí mi, přispěje na veterináře, ...

Domácí výbavička

- Pokud je někdo z Vás alergik, určitě by bylo fajn, zajít si k doktorovi pro léky.

- Přepravka - je lepší ji mít, protože vždy budete muset kotě/kočku nějak dopravit domů a k veterináři. Cenově se pohybuje od 250 korun, záleží, jak moc spěcháte a kde hledáte. Moje přepravka stála 400 korun a byla v onom obchodě nejlevnější.

- Kočičí WC - určitě nejvíc potřebná věc pro čistě domácí kočky. Náš první záchod byl nekrytý, jen plastová mísa za 200 korun. Čistila jsem jej denně rukou zabalenou v sáčku. Postupem času jsme koupili kryté WC s pachovým filtrem, čistíme jednou za 2-3 dny. V mnoha článcích se pší, že by mělo být vždy o jeden záchůdek víc, než kolik máte doma koček. Já mám záchody dva, dvě kočky a obě jsou spokojené.

- Kočkolit - souvisí s kočičím záchodem. Kočkolitů existuje neskutečně mnoho druhů. My jsme chudí, proto používáme obyčejný kočkolit z Tesca či Kauflandu. Až jednou bude více peněz, tak pořídíme nějaký šíleně drahý a uvidíme, zda bude kočkám vyhovovat.

- Misky - minimálně dvě. Každá moje kočka má dvě misky. A měly by tři, kdyby z misek pily vodu. Jenže to díky mé měkkosti nepijí. Takže v jedné misce dostávají ráno granulky a v druhé misce dostávají večer kapsičku. Misky jsou asi nejlepší porcelánové, protože je "nehoní" při jídle po celé kuchyni. Těžké a široké misky hezky drží na jednom místě. Když je možnost, dávám kočkám misky na vyvýšené místo, aby jim jídlo lépe "teklo" do krku. Myslím, že to je pro ně pohodlnější.

- Pitný režim - píši o něm zvlášť z jednoho důvodu. Summer je totiž generál a celkem nám první dva roky organizovala domácnost. Mimo jiné se naučila pít vodu jen ze sklenice, ze které jsem se napila já. Jinou vodu nevypila. Od ní se to naučil i kocour. Naše dvě kočičky proto nepijí vodu z misek, ale pouze ze skleniček (z panečkových půllitrů). Do budoucna bych jim chtěla koupit fontánku na vodu - myslím, že stojí od pětistovky nahoru. Budou tak mít neustále tekoucí vodu, což kočky rády.

- Škrabadlo - nebo cokoliv, o co si budou moci brousit drápy. Asi po měsící, co jsem měla Summer doma jsem zjistila, že mi ničí postel ... Škrábe o ni drápkama. Šla jsem tedy do obchodu a utratila jedny z poslednch peněz a koupila jí krásné fialové škrabadlo. Jako mávnutím proutku devastace nábytku ustala. Neberte ovšem Summ jako zářný příklad! Jen co jsem odjela na půl roku mimo domov a kočky hlídal paneček, naše dvě kancelářské židle byly rozcupovány!


- Hračky - v mylné představě, že si Summer bude po příjezdu okamžitě hrát, jsem jí nakoupila snad deset hraček - míšky, myši, vábítka, .... Naštěstí jsem se je díky chudobě naučila i vyrábět (rozumějte "krást" své mladší sestře) a teď máme doma malé hračkářství....

Kromě škrabadla jsem toho první měsíc doma víc neměla. Doma... Myslím tím jeden pokoj na ubytovně se společnou kuchyní a koupelnou s dalšími dvěma pokojíky... Opravdu polní, provizorní, nevyhovující podmínky. Stále si myslíte, že nejsem blázen? :) Každopádně pokud jste ze dne na den o vše přišli, věřte, že s kočkou se dá žít i takto a nedávejte ji hned do útulku.

Veterinář

Jak jsem psala výše, mám tu nejsuprovější maminku na světě! Když už to bylo opravdu neúnosné, že Summer nebyla skoro rok u veterináře, moje máma zasáhla a k veterináři mne odvezla. Odvezla mne k "našemu psímu" veterináři (teď se mamce stará o celý útulek). Summer je naštěstí až na kožní problémy naprosto zdravá. Navíc nejsem úplný blázen, abych ji sem tam neodčervila ...

Co se týče výběru veterináře. Naše paní doktorka Wiktorová je starší a velice moc hodná. Chodím k ní moc ráda. Summer ji nenávidí. Paní doktorka je totiž mimo svoji odbornost i strašlivě laskavá a mhouří oči nad tím, když přijdeme pozdě na očkování ... V dnešní době bych ani tak nepsala, koho doporučit, ale spíše koho nedoporučit. A to zase nemusím tady, ale najděte si skupinu na FB - Veterináři, které rozhodně nedoporučujeme. Sama za sebe nedoporučuji kliniku VFU. Je to kruté, na fakultě jsem rok studovala. Ale ty ceny! Za prohlídku psa (v dočasce) jsem jim tam nechala tisíc korun a předepsali mi Smectu, která stejně nepomohla.


Přes celý těžký začátek Summer stále žije a těší se výtečnému zdraví. Začala respektovat i panečka a přijala k sobě kotě Lorda Darha Vadera (panečkův miláček). Sice jsem se jednoho dne zbláznila, ale má to na mne ten nejvíc pozitivní vliv, co jen může mít.

Můj kočičí anděl Summer.
 


Komentáře

1 Meduňka | Web | 17. září 2014 v 19:21 | Reagovat

Zdravím, kočkomilná kolegyňko blogerko!
Přišla jsem ti poděkovat za bezva milé komentáře a koukám, že tvůj blog si budu ráda číst častěji. :-) A vítej mezi námi. :)

2 zuzana koubkova | Web | 3. října 2014 v 11:59 | Reagovat

Pěkné. Kočky jsou prima.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama