Pohovor při pozdním odpoledni

23. září 2014 v 9:02 | Jana |  Ze života
Jak jsem zde na blogu již zmiňovala, pracuji brigádně už dlouho... Tedy jsem byla na několika málo pohovorech a nejspíše jsem sem tam i uspěla. Četla jsem i mnoho knih.... Kniha, kterou zde budu částečně citovat a ze které budu mnohdy čerpat je od autora jménem Ron Fry - 101 skvělých odpovědí na ostré otázky u přijímacího pohovoru.

Ron Fry - 101 skvělých odpovědí ...
Protože mi nikdo na moje překrásné průvodní dopisy a zajímavý životopis týden neodpověděl (ani: "...omlouváme se, nemáme zájem...."), jdu na pohovor pro práci jako pokladní v supermarketu. A chtěla jsem přípravu podcenit, protože to přece jen je "obyčejná" pokladní. Pak jsem si vzpomněla na rady mého moudrého přítele a uvědomila si, že každý pohovor mi může dát víc. Proto by se lidé měli připravovat i na pohovor k pásu, kde budou třídit součástky.

Zkusím zde nastínit několik psaných i nepsaných pravidel, kterých bychom se při získávání nové práce měli držet ....
  • Zpoždění se netoleruje. Pokud jej máte, okamžitě volejte. VŽDY SI TEDY ULOŽTE ČÍSLO, ZE KTERÉHO VÁS K POHOVORU ZVALI, nebo které je uvedeno v mailu u pozvánky. Nespoléhejte, že se "někde" připojíte a číslo si z mailu stáhnete...
  • První dojem - nesmíte moc vonět, být moc nalíčení, se svítící kravatou nebo v kárované sukni a vzorových punčocháčích či silonkách. Když na pohovor přijdete v kostýmku, naleštěných tmavých botech (nebo obleku s vkusnou kravatou), hned udělate mnohem lepší dojem. A je jedno, že jdete d "přírodního" kolektivu - tedy nenalíčeného a vščně nosícího "kalhoty s kytičkou"... Nezapomeňte, že prvně podáváte ruku - tedy nehty musí být dokonalé. A chtě nechtě vám každý hned kouká na boty - byla by ostuda je mít od bahna!
  • NEKUŘTE. Pokud jste silní kuřáci, tak si zapalte, ale ne při pohovoru, i když vás k tomu vyzvou. Není to slušné. Pokud nejste závisláci, nekuřte ani dobu před pohovorem třeba od rána. Jste tím totiž načichlí. Pokud kouření dokážete omezit, vypovídá to ve váš prospěch. Ano, budete nervózní, ale zkuste to vydržet a zapalte si až po pohovoru.
  • Během povoru je celkem neslušné, když vám zvoní telefon, proto jej raději vypněte. Nestane se, že vám bude někdo volat - Tak jak jsi dopadl? a Vám tam nezazní oblíbená melodie ostatním lezoucí krkem.
  • Upřímnost je sice nejlepší taktikou u pohovoru, ale nesmíte být upřímní až moc. Nelžete, to určitě nikdy. Ani nepřibarvujte skutečnost, ono se to totiž dá ověřit ... A určitě se nehodí říci: "Tuhle práci fakt potřebuju. Nemám peníze ani na nájem..." To je jednak pro vás dost nedůstojné a jednak vypadáte jako zoufalci, co vezmu cokoliv.
  • Všeho moc škodí. Jako u parfému i u sebevědomí. Na každý pohovor raději choďte s pokorou. Můžete být pro tu práci jediní výhodní, ale pokud jste arogantní nebo si zbytečně "honíte ego", určitě vás už během pohovoru vyškrtnou ze seznamu.
  • Nebojte se dívat vedoucímu pohovoru do očí. Na tváři mějte takový ten poloúsměv, jakože jste příjemní. A snažte se být uvolnění - neseďte v jedné pozici a nedržte ruce pořád stejně - to byete vypadali jako psychopati. Bylo to dokonce i v seriálu Mentalista. Pokud "stínujete" druhého (vůdčí osobnost třeba), jste normální. Pokud jste v jedné pozici, nehýbete se a dokonce se nepotíte, jste jasní psychopati Smějící se
  • Nepodceňujte ani teoretickou přípravu. Naučte se, kde jste pracovali a jako dlouho. Je dobré si připravit,jaké vlastnosti máte na základě zkušeností z minula pro aktuální pozici. Určitě neříkejte, že minulý šéf byl kretén. A zjistěte si nějaké informace o společnosti, do které jdete pracovat - pozitivní skutečnosti.
Na povory vždy chodím v kostýmku. Ano, u pokladní asi udělám vyjímku, každopádně zvolím tmavé kalhoty, polobotky místo lodiček a košili. Odlakuji si popraskyný lak z nehtů, i když je světlounký. Nachystám si aktuální životopis, přestože jej vždy posílám a zrovna v obchodě jsem vyplňovala jakýsi jejich dotazník.
Byla jsem na hodně povorech... Zpětně si uvedomuji, že třeba na pohooru v jednom elektru jsem udělala vše, ale úplně vše zle a přesto mne přijali. Byl jsem totiž upřímná a chtěla pracovat. Navíc jsem měla zkušenosti s pokladnou.... Při dalším pohovoru, kdy jsem nastupovala do "normální" (řádné po studiu) práce jsem musela upřímně odpovědět, proč jsem opustila inulé zaměstnání (asistentka pro firmu pracující s evropskými fondy)... Pravda byla taková, že jsem tam pracovla s přítelem, se kterým jsem žila.A šéf byl neskutečný kretén, který neuměl zadat práci a pak jste vlastně nevěděli, co "bude kontrolovat". Ovšem pokud jsem program řídila sama (semináře a školení pro studenty), milovala jsem tu práci a dýchala bych pro ni. Na pohovoru, protože jsem se poučila z chyb druhých, jsem prostě a jednoduše odpověděla, že jsem raději odešla z práce než abych se rozešla se svým partnerem. Zní to jako zlá odpověď, na druhou stranu už vím (a ví to i každý budoucí zaměstnavatel, který se mnou bude mluvit), že si nezačnu románek na pracovišti. V oné práci jsem byla s partnerem i před tím, než jsem k němu jako asistentka nastoupila a pak jsem přestoupila jako asistentka pod někoho jiného.
U jednoho pohovoru jsem dokonce musela působit jako psychopat! Vůbec jsem se totiž nehýbala a jen zkoprněle seděla. Myslím, že to bylo důvodem nepozvání mne do druhého kola. Co pro mne bylo lehce stresující byl pohovor, který najednou probíhal v angličtině! Byla jsem připravena na cokoliv, ale ne na anglickou konverzaci, proč chci pracovat právě v této firmě. A vidíte, bylo to úplně opodstatněné! V životopise uvadím, že angličtinu ovládám na komunikativní úrovni. Ovšem neměla jsem slovní zásobu pro tento druh práce. Naštěstí jako pokladní budu potřebovat jednoduché fráze typu - Nemáte zváženo ovoce a V eurech bereme jen papírové platidlo. Dělám si z toho legraci, ale vyklepaná jsem fest.

Mentalista - Simon Baker

Na každý pohovor se neskutečně těším. Je to výzva, adrenalin a skušenost k nezaplacení. Práce na pokladně v této chvíli by mi pomohla nejen z finančního hlediska a z hlediska odproštění se od nudy doma. Mám ráda seriály jako je Mentalista a Anatomie lži. Neuvěřitelně mne baví pozorovat lidi a hledat na nich drobnosti, které jsem viděla nebo četla. Chtěla bych to díky práci pokladní na lidech testovat - co vidím a co nevidím Usmívající se A co vy, jaké máte zkušenosti s pohovory?

Anatomie lži - Tim Roth
 


Komentáře

1 Kika Kika | E-mail | Web | 23. září 2014 v 10:16 | Reagovat

Netušila bych na jaké užitečné rady tu narazím. V pátek jdu na pohovor, na kterým mi velmi záleží a stresuju se už teď. Snad si vezmu nějaké rady k užitku ;)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 23. září 2014 v 13:10 | Reagovat

[1]: budu držet pěsti, ať máš štěstí :)

3 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 25. září 2014 v 19:08 | Reagovat

Zkušenosti s pohovory zatím nemám žádné, zato jsem zběhlá ve sledování Mentalisty. Je úžasný. A frajer.
Rady a tipy jsou určitě užitečné, nic nepomůže tolik jako zkušenost. Pohovor v angličtině - páni. Ovšem díky naší učitelce na střední bych si poradila, protože nás připravuje i na toto. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama