Co je pro děti vhodné?

14. října 2014 v 13:41 | Jana |  Ze života
Dnes jsem po dlouhé době doma u maminky. Velice ráda sem jezdím, neboť mne zde čekají dva nádherní chrti, maminka a moje dokonalá, úžasná a k zulíbání rozkošná tříletá sestra. Protože tu mám připojení k internetu, ve volných chvílích, kdy sestřička skládá puzzle, bloguju... A narazím na článek o neposedných králíčcích (http://zdeneksoucek.blog.cz/1410/neposedni-kralicci) - samozřejmě vše o přírodě čtu hrozně ráda a ráda o přírodě vyprávím i své sestře, která ji sice má ráda, ale můj iPhone je jí bližší... Přečetla jsem tedy článek i své sestřičce, je v něm i spousta obrázků, takže se jí to líbilo (a musela jsem potom povídat o dalších ptáčcích...).


Někdy, právě v Ladné, přemýšlím, co je pro děti (holčičky) vhodné. Jsou to jen samé pohádky a krásné šaty princezen nebo i fantasii rozvíjející snímky či (nedejbože) realita? Setkávám se totiž s problémem, že se se setrou dívám na televizi a nebaví mne dívat se celý víkend (či dobu, po kterou jsem v Ladné) na pohádky o princeznách, zvláště když se jí Ledové království moc líbí a dívá se na to třikrát za sebou - rozumějte ve dnech, kdy je fakt moc hnusně a nikomu se nic nechce. Donutit sestřičku k akci v podobě malovácí, stříhání či čehokoliv jiného sice jde a také u TV a PC trávíme velice málo času, ovšem na co už by se tato moje malá princezna neměla dívat?

Zjistila jsem, že pokud je k filmu výklad, jsou v něm alespoň jedny krásné šaty a SILNÉ dobro a SILNÉ zlo, dokáže se sestřička dívat i na Jurský park. Ten v omezené míře, protože jakmile není na scéně dinosaurus, tak ji to nebaví. Dokonce jsem se chtěla vyhnout scéně, kdy T-Rex sní onoho člověka na WC, ale nepodařilo se mi to, a sestra tu scénu miluje! Hned ji nadšeně ukazovala mamince se slovy: "Dívej, teď Rex spapá toho pána! Normálně ho vezme celého do pusy a sní ho!". Ne, noční můry neměla. Na základě tohoto filmu jsme následující den jeli i s bráchou (19) do DinoParku (pokud dinosauři byli býložraví a potichu, tak se jí líbili - ano, rozezná rozdíl mezi býložravcem a masožravcem). Jsem si vědoma, že zorvna v Jurském parku není tak citelné rozdělení dobra a zla, ale s výkladem to šlo - T-Rex měl hlad, tenhle je býložravý, takže nepapá maso a lidi...

No ano, přesně tohle vidělo tříleté dítě - teď mne všichni odsuďte!

Dalším sporným snímkem, kterým jsem sestru obohatila, byly Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň. Opět jsem vynechávala některé scény (úvodní válečné a obětování Aslana). Přemýšlela jsem, zda nevynechat bitvu, ale nakonec jsem neustále koukala dál (stejně jako moje sestřička) a pořád zdůrazňovala, kdo je dobrý a kdo je zlý. Otázce či vysvětlování smrti se vyhýbám, přestože se s tímto tematem sestřička již setkala. Opět, žádné noční můry. No a teď se koukáme na Noc v muzeu. Hádejte, kdo ji nejvíce zaujal. Dexter? Nene, T-Rex, kterého prostě miluje od první chvíle, kdy ho viděla. Dokonce jej sama poznala, že to je T-Rex, přestože jeho kostru jsem jí nikdy nijak speciálně neukazovala.

Nejen šaty, ale i dobro sálající z Aslana moji sestřičku okouzlilo.

Proč o tom uvažuji zrovna dnes? Nedávno jsem byla venku s přáteli a v jednom podniku jsem se setkala v 23:00 (daleko před zavíračkou) s malým, sedmiletým klukem, kterého tam tatínek (majitel) měl ... Na první pohled vypadal bystře. Na první pohled. Jakmile začal mluvit, bylo mi zle. Ten chlapeček měl v tuhle dobu ležet, dle mého názoru, v postýlce a mělo se mu zdát o autech, či co já vím o čem. Určitě mi neměl vyprávět o penisohadech a podobných věcech... V mezičase, kdy jsem jej koutkem oka nehlídala a bavila s přáteli, si malý klučina hrál s nejnovějším tabletem od Applu. Takže se vlastně ptám - mám horší vliv na sestru já, když jí pouštím dospělácké filmy, nebo otec toho chlapce, když jej má až do zavíračky v zakouřeném baru plném alkoholu?

Trošku mne mrzí, že svojí rozkošné sestřičce nemůžu pustit nějakou českou pohádku, třeba Princezna se zlatou hvězdou na čele - nevydržela by u ní. Snad i do těchto pohádek a i duchaplných filmů jednou doroste. Zatím asi zůstaneme u fantasy filmů americké výroby. Jako další film bude nejspíše Eragon, Safira by ji mohla oslovit. Jen nevím, zda jí budou stačit jen elfské šaty Úžasný.
Dračice by mohla moji tříletou sestru oslovit více než šaty, co myslíte?

A na závěr jeden dotaz - od kdy mám sestře začít pouštět pohádky/filmy jen anglicky? A mají to být pohádky/filmy, které zná, nebo úplně nové?
 


Komentáře

1 Akim Akim | E-mail | Web | 14. října 2014 v 18:01 | Reagovat

Já myslím, že s těmi dinosaury můžeš být klidná. Ve 3 letech to dítě nevnímá jako realitu, ale jako pohádku. To bys mu nemohla pustit nic - draky co jí princezny, vlka co sní babičku i Karkulku atd. Našemu prckovi budou taky 3 a taky na to kouká, v tom bych problém neviděl. Spíš řeším něco podobného - prcek má 8mi letou sestru, takže ta už vnímá. No a my se díváme na zprávy, které jsou pochopitelně plné vražd, znásilnění apod. a malá občas přiběhne a vidí to. Pozoroval jsem ji, jestli to sleduje a myslím, že už chápe o co jde, ale ještě se na nic neptala a nevypadá, že by jí to nějak trápilo. Možná si to to dítě neuvědomuje úplně do důsledku, nevím...
"Hospodských dětí" už jsem bohužel taky pár viděl a hrozně mi to vadí. Pak se nemůžeme divit, co s těch dětí vyroste, když je taháme po hospodách :-(

2 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 14. října 2014 v 18:59 | Reagovat

Za dva roky bude koukat na něco jiného než na princezny. Až tvé sestře bude osm bude to opět něco jiného, a zase něco jiného ve dvaceti. Člověk roste. Když si vzpomenu na to, co jsem v pěti sledoval já. V pěti jsem sledoval Tele(blbís) :D Dnes bych se na to samozřejmě nekoukal. Jde o to, že člověk z těchto pohádek vyroste a až bude tvá sestra šestnáctiletá bude si číst Hunger Games nebo cokoliv v té době bude cool a in.

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 14. října 2014 v 21:12 | Reagovat

Když jsem byla ve věku tvé sestry měla jsem podobný vkus- Jurský park, dokumenty s dinosaury BBC, dokumenty o pravěku BBC a k tomu ještě Hvězdné války! :D Zbožňovala jsem to, jupí. Smysluplné pohádky a filmy jsem neměla v oblibě, nebavily mě. Ale tak jako tak, můj zájem o dokumenty o přírodě mě neomrzely dalších pár let a teď se nemusím učit do biologie :D
Ale rozhodně na co tvá sestřička kouká není špatné- je tam to dobro a zlo anebo dinosauři :) s porovnáním s tím chlapečkem neděláte nic zlého a navíc ji musíte seznamovat s realitou ohledně točení filmů, princezny jsou laciná nuda, také jí to brzy dojde ;) (já je nenáviděla vždy, nány jedny :D)
Ohledně anglických pohádek... no, já začala s dětskými pořady na "Orfkách"(Rakouský státní kanál) s Brezinou, když mi byly tři-čtyři. Takže s tou Aj by to mohlo být podobně :)

4 Jana Jana | E-mail | Web | 14. října 2014 v 21:55 | Reagovat

Segra právě nevydrží skoro u ničeho, co není pohádka o princeznách, nebo v tom nejsou dinosauři (T-Rex musí být hodně často, aby ji to bavilo), takže zvládne i dokument :D Hvězdné války mne nenapadly, zkusíme. Eragon se nám zatím celkem líbil, Safira je peckovní.

Ona je sestra tak trochu ve výhodě/nevýhodě. Tím, že má oba dva sourozence o víc než 15 let starší, tak má i jiné "směřování" než jiné děti. S bráchou hraje GTA, nebo o to je a se mnou zase kouká na filmy s výkladem (s bráchou samozřejmě taky, ale toho to moc nebaví, "povídat jí film"). Když je doma sama s mamkou, tak kouká na Déčko - cožje někdy zajímavé.

Všem vám děkuji za komentáře, potěšili jste mne :)

5 silluety silluety | Web | 15. října 2014 v 20:26 | Reagovat

Ono se to všechno časem změní ;) bude se koukat třeba aj na úplně něco jiného ;)
ale určitě rozkošná bude :33

6 Kerria Kerria | Web | 21. října 2014 v 14:49 | Reagovat

Já bych řekla, že na naše klasické pohádky potřebuje trošku víc rozumu. Ty americké jsou pro méně náročného diváka.

[4]: Děti se snaží napodobovat své vzory, takže je to její zaměření docela pochopitelné. A také pokud spolu nejste pořád, tak si tě chce užít. Vidím to doma. Syn je doslova hotový, když přijede jeho velká sestra na návštěvu, hledí na ni jako na svatý obrázek. Bohužel, ona mu toho času moc nevěnuje - dopoledne prospí a po obědě vypadne ven za svými vrstevníky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama