Fuj fuj PENÍZE ...

4. prosince 2014 v 19:29 | Jana
Každý má rád peníze. Každý je rád přijímá, bere do rukou, ... Já ne. Fuj. Raději mám peníze na účtu, raději platím kreditkou. Ptáte se proč?


Jedním slovem - Interbert. Nebo jak říkají brňáci - Romspar.

Málokterý Rom má kreditní kartu. Ovšem pokud ji mají, většinou umí naťukat PIN, tudíž nejsem nejistá, nemhouřím oči a nemám neklidní spaní. Potom jsou druzí Romové - mají kartu, bezkontaktní. Pokud ji chtějí použít, hlídají si výši nákupu, která pokud překročí 500 korun, něco vrátí a platí potom. Co můžu dělat? Zavolat ochranku? Má právo chtít vidět kartu a občanku? Když ji chci vidět já, pošlou mne její držitelé do p*dele a odejdou. Samozřejmě jsem uvedla jen Romy, jde i o mnoho dalších individuí, které opravdu nevypadají, že by kreditku normálně měli ...

Kreditní karta, mnozí ji mají, ale existují skupiny, u kterých působí "divně"...


Obvyklejším způsobem platby Romů je ovšem hotovost. Tedy vytáhnout z peněženky (v lepším případě i třeba z kapsy) chumel bankovek a vysolí nejpravděpodobnější částku. Někteří mi bankovky cpu do rukou (platí i o platbě v mincích). Někteří je slušně položí, kam mají a čekají na vrácení. V horším případě peníze tahají z podprsenky či jiného druhu spodního prádla ... To je potom opravdu jako zkouška ohněm, na to sahat. A teď si představte, že tak samo vytáhnou mince. Nestává se to ovšem často. Dle mého názoru mají problém s počítáním drobných. Protože přestože je mají, dokonce při počítání (oni počítají, já koukám) vidím i správný počet, nedají mi. Raději mi dají bankovky. Napdá vás proč? pro mne to je záhada...

Kluci jednou dělali v laboratoři pokus - vložili peníze do agaru (mám pocit) a sledovali vznik a vývoj kultur. No, pozorovali mimořádně barevné a rozmanité spektrum. Tento pokus, jen jinak, dělají i žáči SŠ.

Peníze a guma


Nedávno jsem viděla film. Jak jen se jmenoval... Nákaza? V něm je pěkně ukázáno, že člověk si téměř pořád strká ruce do obličeje. Ve filmu uslyšíte i jak často se každý z nás dotkne obličeje. A do toho všeho jsem na Facebooku (po mnohoměsíční pauze) našla na Příznání Brňáků o nedojezených nudlích v šalině a o tom, jak je skupinka Romů dojedla. A taky vtipnou poznámku o všudypřítomné, hrozné ebole - kudy asi půjde, když se dostane do ČR....

Neměli byste strach, vzít peníze do ruky od feťáka, bezdomovce či neudržovaného Roma? Nemyslím kvůli ebole... Nemůžu si mýt ruce pokaždé, když vezmu do ruky peníze. Nemůžu je ani desinfikovat. Hrůzostrašné, viďte? :)
 


Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. prosince 2014 v 21:31 | Reagovat

Podle mě jsme jako Evropané na skvělé hygienické úrovni. Zase to s tou sterilitou nesmíme přehánět, ať máme taky nějakou imunitu :))
Zas neříkám, že máme lízat nákupní košíky, ale že zase nemáme používat gumové rukavice :D

2 andorea andorea | 5. prosince 2014 v 22:47 | Reagovat

Zrovna nedávno táta (již starý pán) nakupoval v jednom supermarketu. Před ním stál u pokladny prý dost nevábný (asi) bezdomovec a dával pokladní hrst mincí, ať si vybere. Ta to odmítla s tím, že jí má peníze položit na místo k tomu určené.Pokladní si je pak s ošklíbajícím obličejem vzala a než začala brát tátovo zboží z pásu, tak si vytáhla desinfekční gel na ruce a ruce jím namazala. Táta se u placení pak prý moc omlouval (když předtím viděl reakci prodavačky), že si nevzal brýle a opravdu nevidí na drobné. Prodavačka si bez problémů vytáhla drobné z tátovy peněženky s vysvětlením, že předchozí nakupující je známá firma a opravdu nerada by od něj chytla svrab či nějakou jinou infekční nemoc, což už jednu její kolegyni bohužel potkalo a ona se štítí mu sáhnout na ruku.  
Takže plně chápu, že pro pokladní jsou karty opravdu lepší způsob placení. A nakonec i pro zákazníky, protože pokladní sahá pak i na náš nákup.

A s tím saháním na obličej je to pravda. Nedejbože přijít nějaká vysoce nakažlivá nemoc. To si ani nechci představit...

3 Doma Doma | Web | 6. prosince 2014 v 9:43 | Reagovat

Je to zapeklité, ale bohužel někdy to jinak nejde než na ty peníze sáhnout, a dezinfikovat se pokaždé nedá, ale třeba občas, myslím, že i to dost pomůže :)

4 Libor Libor | Web | 6. prosince 2014 v 13:04 | Reagovat

Tak v severských státech má kreditku skoro každý, tam bez ní snad ani nejde fungovat :).
S těmi penězi mám také někdy divný pocit, jenže..., stejně často sahám na svůj mobilní telefon, pak se držím tou samou rukou madla v metru, pak zase vytáhnu mobil...., tomu se bohužel nedá asi vyhnout :-(.

5 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 6. prosince 2014 v 17:17 | Reagovat

Bože teď neusnu. Znám lidi co nejezdí autobusy, metrem nebo něčím jiným protože se nechtějí dotýkat držadel - a když už musí drží se ubrouskem. Nebo znám i lidi, co nemají rádi výtahy a tak i do 30 patra vyšlápnou po svých, ale aby se někdo bál vzít peníze do ruky.. to je teď hezký brouk nasazen v mé hlavě protože už přemýšlím, kde schovaný byl asi obsah mé peněženky. Ale kartu nemám, ovšem peníze mám v peněžence a nic jiného s nimi nedělám... jen nevím, kde byli předtím než skončili u mě.

6 Kika Kika | E-mail | Web | 6. prosince 2014 v 20:45 | Reagovat

Šahám si na obličej i když čtu Tvůj článek! Musím se na to zaměřit...

Jinak nemám ráda, ani když chytnu místo za nějakým špinavějším člověkem v obchodě a jsem obsluhována bezprostředně po něm. Je to fujky :-(

A chumel bankovek bych chtěla taky!

7 Jana Jana | E-mail | Web | 8. prosince 2014 v 15:10 | Reagovat

[1]: Ne přehánět, ale tobě by nebylo zle na takové peníze sahat?

[2]: Vidíš to, ten gel bych si mohla koupit! Děkuji za inspiraci :)

[4]: Jo, mastné tyče v Paříži. Před rokem na těch tyčích našli ebolu taky. Měli z toho taky ohromný poprask, jako je teď, jen se to nezhysterizovalo :)

[5]: :D klid, vyrážky a osypky se dají dneska léčit ;)

[6]: Jako ty chumle bankovek mi dávají zabrat. Jak Olaši tahají z kapes pětitisícovky, pětistovky a přemýšlí, čím budou platit nákup (kola a hromada sladkostí) za dvě stovky... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama