Moje aktuální rezignace

15. ledna 2015 v 15:20 | Jana |  Dumám
Ne každý problém má okamžité řešení. Což v případech zdravotních je někdy problém. Nebojte, nebudu psát o své bolesti (která se rozšiřuje do levé ruky a na hrudník). Co mne dneska tak nějak namotivovalo k usednutí ke stolu a sepsání článku, byl článek od LÚMENN. Jak jsem psala dříve, doučuji děti. Většinou základní škola a všechny předměty krom jazyků (češký samozřejmě ano). Mnohdy se setkám s dětmi, které nemají problém s učením, ale problém ve škole ...


Nechci tu psát o šikaně (asi se tomu nevyhnu). I když právě ona dala podnět pro způsob mého doučování a celkovou práci s dětmi. Chci psát o rodičích. Chci psát o tom, jaký neuvěřitelně obrovský vliv na nás mají a jak velké stopy zanechávají v našem životě.

Začnu úplně od sebe (bože jak já jsem sebestředná...). Moje maminka byla/je voják. Takoví lidé se nemění, jsou stále vojáci. tedy můj život byl vždy přesně daný a nikdy jsem neměla strach z toho, že maminka nebude vědět, co dál. Jenže každá mince má dvě strany. Třeba tu, že co řekne maminka je tak a né jinak. Takže když se budu hezky učit budu mít v budoucnu hodně penízků. Když se učit nebudu, skončím jako pokladní v supermarketu (aktuálně změnila pokladní za rozvozce pizzy).
Takže já se teď za svoji práci neuvěřitelně stydím. A zmíním ještě jednu věc - Škoda je špatná. Moje maminka nemá ráda tuhle značku auta a já žiju s vnitřní nepříjemností, že když si tohle auto koupím, tak budou řeči, co to mám za auto. A co si budeme povídat, kdo přijede Superbem, ten se asi nemá zas tak špatně, co?

Moje maminka je perfektní žena a deformace, které na mně vznikly výchovou jsou (zatím, ještě nemám své děti, tak těžko posoudit) minimální. Od malička mne milovala. Měla jsem vždy jen to nejlepší, co mi mohla dát. Trávila se mnou neuvěřitelné množství času... Takže já jsem do života odešla vybavená jen tím nejlepším, co mi do vínku mohla maminka dát. Ale co děti, které tohle nemají? Co děti, které nemají vůči puritánským či despotickým (ne, tak strašné to s mamkou nebylo ani v pubertě) tak měkkou povahu jako já?

Mnohdy se v rámci doučování seznámím s rodinou doučovaného dítka. Dříve či později potkám alespoň maminku. Z chování dítěte a jednoho z rodičů dokáže empatickýa citlivý člověk vycítit, jak to doma asi je (někteří to otevřeně přiznají, kdo je doma šéf a že se často křičí...).Nevěřili byste, kolik neuvěřitelně chytrých dětí doučuji jen kvůli tomu, že mají špatné prostředí doma nebo ve škole. A ještě zajímavější je, že dítě, které to má špatné doma trpí i ve škole.

Proč si všichni chytří rodičové neuvědomí, jak extrémně moc ovlivňují své děti? Proč neposlechnou někoho kolem sebe? Protože ONI jsou rodiče a ONI chtějí pro své děti jen to nejlepší. Jenže když už rodiče jsou a chtějí to nejlepší, tak to nejlepší být nemusí. Opět - jak jsem psala, mám tříletou/čtyřletou setřičku a mnohdy se mamky ptám, proč dělá a říká v určitých situacích to a tamto. Nee, přestože to je skvělá žena a já ji budu do konce života neskonale vděčná za všechno, nenechá si poradit. Mně totiž přijde, že rodiče pro nás chtějí tolik toho nejlepšího, že to přepísknou a zapomenou, že my bychom byly šťastnější s mnohem menším "nejlepším".

A teď se z rodinného prostředí přesuňme do školy. Jak psala Em Age o typech učitelů a žáků, udělám něco podobného. Ve třídě najdete snad nejvíce lidských osudů. Děti, které to mají doma špatné a snaží se vědomostně dostat pryč (potom i reálně). Děti, které to mají doma zlé a jsou zlé na ostatní děti. Děti, které to mají doma perfektní a proto jsou zlé na ostatní děti. Děti, které to doma mají výborné a děti jsou na ně zlé, protože mají hezké věci a dobré známky. A mnoho další typů dětí, které jsou ovlivněny domácím prostředím (pozitivně i negativně). Když k tomu připočtet ještě povahové rysy, které každé dítko má, bylo by to jako v mraveništi - asi tolik možných různých kombinací a osudů a všeho je v jedné třídě o 20-30 dětech.

A jako v mraveništi i ve třídě musí být královna (jak dost často je agresorem dívka). Moje rezignace se týká aktuální beznaděje uvědomnění si tohoto jevu. Není to problém, jak jsem chtěla napsat. Je to přirozené, nikdy si nebudeme rovni ( i kdybychom měli uniformy, stejně někdo bude mít Samsunga, někdo iPhone a jiný Nokiu). Budou lidé sobě si rovni a budou lidé rovnější. Všechno tohle na mne dopadá, asi jsem přehnaně citlivá díky bolestem a lékům, které beru. U článku od LÚMENN jsem se rozbrečela (své dny nemám :D). Protože jsem vyrostla mezi zvířaty, která neumí mluvit, umím se na lidi lépe koukat. Protože je to pro mne jednodušší než s nimi mluvit. Navíc byste nevěřili, kolik toho prozradí lidské oči. Jsem taková nějaká smutná z toho, že jednou budu učit ve třídě/mraveništi a ne všem dětem dokáži dát naději, že jsou nejlepší právě tací, jací jsou nejpřirozenější. Protože těm, co ten dárek přijmou se budouu posmívat ti, kteří to mají doma zlé/něco jim doma chybí. Těm, co budou rozumní, klidní a budou se věnovat svému se budou posmívat ti, kteří jsou natolik raněni domácím prosttředím a citovým strádáním.

Takže normální slečně, která si hledí svého, je milována rodiči a ti jí dopřávají vše, co si mohou dovolit a ještě jí i vychovávají, se budou posmívat citově postižené děcka. Které v dnešní době nejenže využívají klasických prvků šikany, ale čím dál tím oblíbenějších prvků kyberšikany (vidíte, jsem u šikany, aniž bych původně chtěla). Neříkám, že by bylo bez internetu lépe... Kecám. Bylo by nám lépe. Alespoň bychom spolu mluvili a děti ve škole by se měly trošičku lépe (doporučuji si o kyberšikaně něco přečíst, je to dost zajímavé, že vlastně i když nechcete, tak můžete dát podnět právě vy k něčemu takovému). Lidi by začali číst a já bych neměla strach jít k mladému doktorovi - ne všichni studují poctivě. Protože když vím, k jakým nekalostem se lidé díky internetu uchylují (nejen při studiu) ...

Prosím, jsem v nějakém citově-myšlenkovém presu, napište mi do komentáře nějaké výhody internetu.
 


Anketa

Čeho má "online doba" více?

Výhod
Nevýhod

Komentáře

1 Melissa Melissa | Web | 15. ledna 2015 v 15:48 | Reagovat

Počítač,internet,technika...,to všechno má jedno velké +,potíž je v tom,že dnešní děti sedí už prakticky od mala jenom u počítače a nemají žádné jiné pořádné zájmy.Neříkám,že jsou takové všechny.Ale dnešní děti nebaví číst,nechtějí si kreslit,sami si něco tvořit,atd.,nebaví je ani chodit ven.Je pro ně jednodušší sedět u Pc,hrát si hry a koukat na videa na YT.Ale to záleží právě na rodičích,jestli jim budou věnovat svůj čas a k čemu je povedou.

2 Cornelie Katniss Mandy Cornelie Katniss Mandy | Web | 15. ledna 2015 v 16:01 | Reagovat

Slavná "královna třídy" mi kdysi, někdy v první třídě, dělala ze života peklo, a to doslova. (Sice už to je nějakých šest let zpátky, ráda bych o tom však něco řekla.)
Zezačátku se mi jenom,spolu s několika kamarádkami, posmívaly, ted si uvědomuju, že kvůli uplným hloupostem. Jenže tehdy mi to tak nepřišlo, myslela jsem si, že ta holka má pravdu. Ale pak, když už mi dělala o dost horší věci (Nechci to tu rozepisovat konkrétně, ono je to dost složité, a pro mě taky trochu ponižující...), starší sestra jedné kamarádky, jí něčím pohrozila, už nevím přesně, co jí řekla, vím jen, že mi tím moc pomohla.
A co k tomu všemu řekli rodiče? Bylo jim to úplně jedno. Dobře, asi ne úplně jedno, ale vůbec se o to nezajímali. Vlastně si myslím, ze mi to ani moc nevěřili, jak by taky dcera tak milé paní (jo, uznávám, že maminka té holky, která pracovala ve školce, do které jsem chodila, se ke všem vždycky chovala hezky) mohla někomu takhke ubližovat, že jo.

3 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 16. ledna 2015 v 9:24 | Reagovat

Nejhorší na tom všem je, že šikanu na škole učitelé buď neřeší, a když už jí řeší tak to umějí udělat tak, že to tomu šikanovanému udělají mezi ostatními ještě mnohem horší. Já bych za šikanu nekompromisně vyhazoval ze školy. Bylo by to ve školním řádu a prostě jednou a naposled. Tečka. Ať si pak klidně šikanují doma.. hlavně, když ostatní ve škole budou mít klid. Moc razantní? To mi je jedno.. prošel jsem si tím takže vím, co taková mládež divoká dokáže. Ale u některých dětí (co šikanují) je to i díky tomu, že se chytnou špatné party (stačí jeden blb, co začne šikanovat) a ostatní se chytnou aby byli 'cool'. A právě proto bych hned při prvním případu šéfa party vyhodil ze školy a byl by klid.

4 Jana Jana | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 10:31 | Reagovat

[1]: Jenže rodiče chodí do práce, vaří, uklízí atd. Nedivím se, že je pro ně jednodušší posadit dítě k PC. proto jsou v zahraničí tak oblíbené aupair - rodiče mají svoje volno a děti mají program :)

[2]: Právě, lidi mnohdy neřeší nic, protože agresor je svým způsobem psychopat - umí se dokonale přetvařovat a mnohdy pochází z perfektní rodiny, kam bys ho nezařadila. Doma může být kdokoliv anděl, ale něco si potom ve škole evidentně kompenzuje. Snad už se máš v kolektivu lépe.

[3]: Právě mám zakázaný vstup do jedné ZŠ, protože jsem "bohužel" postupovala správně a nakonec tam i poslala sociálku. Doprdele existuje tolik návodů, jak jednat, krok za krokem a mladá výchovná poradkyně na mne hleděla jak na vola. A souhlasím s tebou - agresor pryč ze školy. Ne do jiné třídy, vyloučit! Po mých zkušenostech se divím, že to žádného učitele ještě nedonutilo přemluvit ředitele k tomuto kroku. Vždyť  by to pomohlo i morálce, protože by si agresor tolik nedovolil. A kdyby jo, tak šup na psychiatrii ;)

5 Akim Akim | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 11:08 | Reagovat

Bohužel, dnešní doba je hodně postavena na lidském egu a sebestřednosti, člověk, aby se prosadil, musí mýt ostré lokti a to je potom snadné nabýt dojmu, že já to dělám všechno nejlépe a je tedy logické, že chci, aby můj potomek to dělal také tak. Je to podobně začarovaný kruh, jako u té šikany o které jsem se vyjádřil u Lúmmen...

6 Libor Libor | Web | 16. ledna 2015 v 19:49 | Reagovat

Snadná dostupnost informací? :)

Vliv rodičů na děti je velký, o tom žádná. Někdy si říkám, jak bych dopadl mít jiné rodiče, vyrůstat bez nich, apod.....

7 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 20:26 | Reagovat

Já patřím mezi to malé procento, které to utne... Ne vždy tomu ale tak bývalo, dříve jsem prostě od šikany utíkala - netýkala se mě a nechtěla jsem s ní tedy mít nic společného. Když však za terč byla moje nejlepší kamarádka, svitlo mi, proč nebráním i ostatní...

8 M. M. | Web | 17. ledna 2015 v 15:42 | Reagovat

No, výhody internetu? O niektorých som písala v mojom článku, ale tiež by som bola radšej asi keby internet neexistoval. :)
Čo sa týka toho vplyvu rodičov na deti, s tým úplne súhlasím. Deti väčšinou opakujú to, čo vidia doma. Každý rodič by sa mal svojmu dieťaťu venovať s láskou a porozprávať sa s ním a vysvetliť mu, keď niečomu nerozumie alebo keď niečo robí zle. Nie, na neho kričať, zvyšovať hlas, biť ho. Jednoducho sa s ním v kľude porozprávať tak, aby to dieťa tomu dokázalo pochopiť a nasmerovať ho k tým správnym voľbám. Myslím si, že naša výchova z nás robí človeka na 80 %, tých zvyšných 20% už sme my sami a naše povahové črty. :)

9 Jana Jana | E-mail | Web | 18. ledna 2015 v 12:14 | Reagovat

Většinou tedy píšete dostupnost informací. Popravdě, kdo z vás ty informace využívá správně, efektivně a ne k opisování a podvádění při čemkoliv? Jen opravdu malé procento lidí internet opravdu využije, jak vy píšete (a já souhlasím), ke sdílení informací a hledání důležitých věcí. My ostatní normální lidi, studenti, děti - my všichni internet nepotřebujeme ;)

10 stuprum stuprum | Web | 18. ledna 2015 v 22:59 | Reagovat

Moc informací nám škodí a bylo by opravdu lepší víc mluvit. :) Ani v té blbé televizi moc toho humoru není. Řeší se kok*tiny. :P

11 Amálka Amálka | Web | 19. ledna 2015 v 17:07 | Reagovat

Výhody internetu...hmm, ať se snažím sebevíc, nic mě nenapadá. Jen v této uspěchané době všecko ještě zrychluje a lidi nemusí tolik uvažovat, protože si mohou vše ihned vygůglit:-/

12 sugr sugr | E-mail | Web | 19. ledna 2015 v 18:49 | Reagovat

Někdy má ten internet spíše nevýhody!:-(
Dokáže třeba i ublížit, byť písmenkově. Lidé si tu mohou vymýšlet (bohužel i bloger takový je), vydávat se za jiné lidi, než se staví ostatním..., lze se tu nachytat na zboží, které vypadá ve skutečnosti jinak, ale..., bez internetu už dnes nikdo nefunguje!:-(

13 Lukáš Lukáš | Web | 20. ledna 2015 v 10:30 | Reagovat

[12]: spíše nevýhody ? :D internet by měl být mnohem více řízen než tak jak je tomu dnes :)

14 Michelle Michelle | Web | 20. ledna 2015 v 16:48 | Reagovat

Dobře vychované děti bývají hodné děti. A ty se mi zdají nejčastěji... řekněme utlačované. Ne proto, že by snad vypadaly špatně nebo tak, ale protože moc neodporují a nechtějí dělat problémy. Šikana jako takové se projevuje spíš u dětí, které mají nějaký handicap nebo je rodiče naučili něčemu, co nezapadá. To by ale pak měli řešit rodiče tím, ž je povedou k něčemu jinému, místo toho, aby házeli vinu na učitele nebo spolužáky. Teda... tak k mým osobním zkušenostem. Souhlasím ale s tím, že od rodičů toho vychází úplně nejvíc. A ne vždy je to ideální. :)

15 Lucc. Lucc. | Web | 30. ledna 2015 v 20:50 | Reagovat

Já osobně šikanovaná nikdy nebyla, ale v naší tříde šli lidi dost po klukovi, který byl hyperaktivní. Nejhorší je, že ten kdo bývá šikanovaný většinou pak sám šikanuje.. to jsem taky zažila. Ale na střední jsem s tímhle díkybohu už nesetkala.
Co se internetu týče, je jasné, že to má svá pro i proti. Na internetu v dnešní době najdeš opravdu skoro vše, ale otázkou zůstává, jestli je to dobře, nebo špatně. Ono asi..jak kdy

16 Iris Iris | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 16:09 | Reagovat

[4]: můžu se zeptat, do jaké škole máš zákaz?
pokud je to v Brně?

17 Iris Iris | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 16:10 | Reagovat

internet, nevím, já osbně bych ho mít nemusela, jenže.......a o to tady jde

18 Jana Jana | E-mail | Web | 2. února 2015 v 14:10 | Reagovat

[16]: Pročpak, taky nějaká zkušenost? :D

19 Iris Iris | E-mail | Web | 13. února 2015 v 14:24 | Reagovat

[18]: všichni tam jsou a někteří nedají bez něj ani ránu, to je pak složitý
jinak jako nějakou špatnou zkušenost nemám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama