Výživa koček? Hrůza. 1.část

9. ledna 2015 v 23:25 | Jana |  Kočkomilové
Poslední dobou mám mnoho času na čtení. Knihy jsem na chvíli odložila a vrátila se k časopisům o kočkách. Jak českým, tak britským. Tento článek bych ráda věnovala kočkám a jejich stravě. Není to jen tak náhodný nápad. O výživu koček se zajímám přirozeně jako každý majitel. Obzvláště v době, kdy se chci zaregistrovat do některého crazy spoklu, abych mohla jezdit s Vaderem po výstavách. Abych si třeba mohla udělat felinoterapeutické základy a pomáhat dětem (s Vadrem, Summinka by všechny kolem nejraději zabila).


Budu zde psát samozřejmě o zdravé výživě. Tu špatnou mí praktikovat úplně každý. Přdevším třeba tím, že nechá svým mazlíčkům celý den plnou misku. Třeba tím, že misku s vodou mají kočky hned vedle misky s jídlem nebo u své toalety ...

Začneme tedy zdravovýživným desterem :)
  1. Misky udržujeme neustále čisté.
  2. Při krmení necháváme kočku v klidu. Po krmení by měl následovat klid (moje kočky si po jídle hrají nejraději na honičku).
  3. Krmivo se nesmí střídat a musí být čerstvé.
  4. Nekrmíme lidskou potravou ani žádnou jinou. Pouze krmivy pro kočky určnými (zde si dovolím nesouhlasit, jen částečně, samozřejmě).
  5. Porava by měla mít pokojovou teplotu.
  6. K dispozici by kočka měla mít čerstvou vodu.
  7. Nespotřebovanou potravu neschováváme.
  8. Kočky nepřekrmujeme ani netrápíme hlady.
  9. Mléko se kočkám nedává - především kravské.
  10. Pokud kočka nejí více než den (24 hodin), vyhledáme lékařskou pomoc.

Většina z tohoto desatera se opravdu dá dodržet. Nevím, zda to je správným vedením od dětství, ale třeba umývání misek je pro mne stejné jako umývání nádobí po jídle. Po jídle by se neměl nikdo nijak moc hýbat či přetěžovat. U psů hrozí torze žaludku (operace na VFU kolem 30 tisíc), zda-li i u koček, to nevím, každopádně udržet psa v klidu je mnohem jednodušší - kočku bych musela zavřít do klece, aby byla v klidu :D Co se týká střídání krmiva - mnoho lidí neví, že nesmí jeden týden koupit krabičku Frieskies a druhý týden Whiskas. Není to dobré pro žaludek zvířat. Dochází k průjmům a zvracení - což nechceme. A čerstvost? No taky nejíme staré a hnusné jídlo, tak proč bychom to měli dávat kočkám? S čím trochu polemizuji je lidská a psí strava. KOČKY NESMÍ LIDSKOU STRAVU ANI LÉKY! Mohlo by je to zabít! Mají jiná játra a celkově jiný metabolismus ... Ovšem všichni víme, že kočky jsou masožravci.

Po přečtení mnoha článků a knih na téma masožravého způsobuu života kočkek jsem začala v obchodech s výživou pro kočky trávit více času. Z čehož lidi, co se mnou nakupují, šílí :) Každou konzervu vezmu do ruky a studuji informace o složení. A kde jsem našla nejvíce masa? Až 80% zastoupení masa v konzervě je v jedné psí konzervě.

Propesko Paté - hoooodně masové složky :)
Ovšem u tohoto se dostávám do křížku se vším, co jsem se v knihách dočetla a co jsem slyšela na výstavách. Jenže logicky... Sem tam tedy pravidlo o nekočičí stravě poruším a dopřeju těm svým obludám masovou konzervu. Nevýhoda - je to v ooobrovské konzervě, kterou kočky mají na dva dny jídla k snídani i večeři...

Co se týká pokojové teploty a čerstvé vody - to by snad neudělal ani hlupák, že by nechal žiznit kočku či jí krmil nevhodně tepelně upravenou/zmrzlou stravou... Dostáváme se k mléku - o něm budu mluvit ještě v dalším článku, ovšem pro nějaké objasnění - kočičí žaludek mléčko nedokáže strávit, rozložit a vzít si z něj, co potřebuje - tedy se kočka v 99,9% pos*re.. A to není dobré.

Posledním bodem byl veterinář... Všichni si raději ověříme na nějaké diskuzi, co asi naší kočce je, než jdeme vysolit 500 kč za dobrý den u veterináře, dalších 500 korun za diagnozu a tisícovku za léky... Jasně, dělám si legraci, ale všichni víme, jak to je. Jak jsem psala, byla jsem vychovávána mezi zvířaty, tudíž já uvdím změnu v příjmu potravy a volám hned mamce chovatelce nebo veterinářce. V 90% případů mi řeknou, že mám zkusit uvařit maso, že mám jen znuděnou kočku (což zabere). Ovšem kočky jsou natolik zvláštní zvířata ( a hlavně maličká), že sebemenší takováto změna by jim mohla hodně uškodit, že i den bez jídla by mohl mít vážné náaldeky - jako u malých psíčků. Proto ze sebe raději dělám hňupa před mamkou a veterinářkou, než abych o ty dvě mrchy přišla...

Když se vrátím k lidskému jídlu - Vader žere vše - pomeranč, papriku, cibuli i kysané zelí. Nabere si plnou tlamu zelí a utíká si svou kořist schovat a sníst. Mezitím děsně vrčí na každého, kdo mu ji chce vzít :)

Mlíčko v mističce je speciální pro koťata :)

První část seriálu o výživě končí. Seznámili jsme se základy péče o kočku v oblasti výživy. Doufám, že alespoň někteří z vás přestanou lít kočce mlíko do špinavé misky položené vedle misky s granulema, které podle potřeby dosypávají, aby byla celý den plná. Což je u mnohých nechovatelů a majitelů koček zcela běžné ...

V dalších částech vám popíši nějaké základní údaje o výživě (proč kočky potřebují jíst, že jsou masožravé, ...) a taky o základních stavebních kamenech potravy koček (bílkoviny, scharidy a tuky). Bude to legrace.

A co vy, jak krmíte své domácí miláčky?

Víte, že kočky nesmí na rozdíl od psů lidské léky?
 


Komentáře

1 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 11. ledna 2015 v 0:05 | Reagovat

O tom, že budu mít kočku sním celý život a věřím, že se mi ten sen v následujících pár letech podaří uskutečnit. Moc děkuji za fajn tipy =)

2 soul-underground soul-underground | Web | 11. ledna 2015 v 2:44 | Reagovat

Mám radši psy, ale kočky také mají své kouzlo. Takže kočky nesmí normální mléko pro lidi? To jsem jako malý asi nedělal u babičky dobře :d

3 Jana Jana | E-mail | Web | 11. ledna 2015 v 14:46 | Reagovat

[1]: A chceš mazlíka nebo výstavní?:) My teď s útulkovým domácím Vaderem přemýšlíme o výstavách - tam získáš asi nejvíce informací :)

[2]: Nejspíš kočka zažila velice krušné průjmy :)

4 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 11. ledna 2015 v 16:07 | Reagovat

[3]:Chci především kamaráda, takže vlastně jakékoli chundelaté kotě =) Nejvíc informací získáš na výstavách? Já myslela, že výstavy jsou jen "přehlídka krásy..?

5 Jana Jana | E-mail | Web | 11. ledna 2015 v 16:37 | Reagovat

[4]: takže jsi skvělá příležitost pro utulkove kočky, jako mám ja :-) ja na výstavách vyrůstala - teda psich. Co ted chodim sem tam na kočičí, jako návštěvník, tak si uzivam přednášky, mluvím s majitel koček, které se mi líbí, a ptám se na věci, které mi nejsou jasné :-)  navíc se tak získávají přátele ;-)

6 Dramatik Dramatik | 7. října 2016 v 9:36 | Reagovat

Doplňky stravy pro kočky na jejich zdravé klouby:

http://www.profichovatel.cz/profichoval/eshop/16-1-DOPLNKY-STRAVY/229-2-Klouby

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama