Veterináři a věda kolem...

21. května 2015 v 8:27 | Jana |  Kočkomilové
Byla jsem donucena odvést své kočky na veterinu. Nebyly už rok očkované a setkaly se s kotětem, které mělo ušní svrab. Navíc začaly chodit ven, do volné přírody... Nebyla jiná možnost ...


Mnoho z vás si ovšem neuvědomuje, jak těžké to pro mne je (jít k neznámému veterináři). Nejde o to, že by mi vydily injekce, krev, ...

Veterinu jsem studovala, než mne mí milovaní rodiče odstřihli od financí (otec se mne zřekl a máma si pořídila miminko). Takže se rázem z budoucí paní doktorky stala budoucí paní učitelka, aktuálně žena v domácnosti...


Nebyla to jen chyba rodičů, ale ta chyba zapříčinala nervový kolaps a následné nesložení histologické zkoušky ... Chyběly mi dva kredity :) Nechci tu ovšem plakat nad tím, jak ze mne není paní doktorka (i když bych mohla, že?).

Chci tu plakat nad tím, jak jsme studovali. A jak mne tyto zkušenosti vyděsily do dalšího života. Nebudu házet všechny do jednoho pytle. Ale ano, budu. I když vím, že to tak není - tedy v článku budu hodně přehánět na základě jednoho příkladu. Možná dvou ... Třech ...

Na veterině jsem měla spolužačku Anetku. Krásná to ženská - blondýna, velké oči a prsa, dlouhý krk, dlouhé vlasy, překrásné zuby, přirozená drzost a dravost ... Ideálka pro chlapy. Ovšem měla jednu děsnou studijní vadu - nic se nikdy neučila a jen opisovala. A procházelo jí to vždycky. Nevěřila jsem tomu, dokud jsem s ní nebyla na zkoušce, kde s ledovým klidem políbila zkoušejícího a dostala B (z biofyziky, prosím ... kdyby aspoň biochemie...a reálně uměla tak na "M"). Říkala jsem si, že jí jen závidím. Že jí závidím, že ona zkoušky má tak jednoduše a já se s tím tak dřu. Jak jsem jí tak záviděla, začala jsem jí sledovat. Na cvikách, kde jsme byli zkoušeni, většinou nic nevěděla. Mnohdy mi přišlo, že ani nedávala pozor (což já také ne, když jsem jí věnovala pozornost, že :-D ). Pokud jsme se jí na něco zeptali po cestě do školy, nevěděla, která bije. Absolutně vůbec ...

A druhá slečna? S tou jsem byla v páru v labinách z biofyziky a v anči. Byla nehorázně chytrá. Na cokoliv jsem se jí zeptala, to mi řekla. Dokonce na preparátech mi to ukázala.... Byla úžasná! I hrozivý Páral a neméně strašný Pyško ji zbožňovali a dávali Áčka. Jen do chvíle, než jsme začali pracovat s živolami (čerstvě mrtvé zvíře). Nebyla schopná na něj sáhnout. Ani třeba na kravský jazyk.

Kam mířím? Jedna je dutá jak poleno a druhá se bojí sahat na zvíře. A nebo protekční spratek, který jde na VFU jen proto, aby se řemeslo dědilo z generace na generaci, ale zvířata má naprosto u prdele? Vážně nemám mít obavu dát své zvíře pod ruce mladému veterináři?

Mám obavu obrovskou. Proto jsem vždy volila veterináře starší a alespoň zkušenější (jak říká můj muž - studenti vždycky byli prasata a podváděli - ovšem nikdy neopisovali z mobilů a nevolali si při testech o dopovědi).

Nechci mladým veterinářům jen křivdit. Než jsem včera navštívila naši novou paní doktorku, volala jsem si 3 různým veterinářům, co si o ní myslí (ano vím, jsem pošahaná). Doporučovali ji všichni. A měli proč. Je skvělá - hodná, milá, automaticky provede vyšetření celého zvířete a neúčtuje si to. Prostě maloměstká veterinářka s praxí u sebe doma, která si neúčtuje nehorázné peníze jen za pozdrav (ano, i takoví jsou).

Také nechci křivdit všem studentům (každopádně obdobný strach mám i z lidských doktorů). V ročníku jsem měla i spolužačku Denisu. Byla ze střední veterinární někde v Čechách a v praxi byla bombová. Uměla naprosto všechno a všechno si spojovala s praxí a zkušenostma (mnohdy svými!!!). Chuderka pokulhávala s teorií chemie a vlastně se vším, co se učíme my gympláci bez špetky praxe. Ne všichni jsou zlí a i ti nepoužitelní můžou najít využítí ve vědě a výzkumu - hlavně daleko od živých zvířat... Ne všichni jsou hloupí jako Aneta a ne každý starý veterinář je kvalitní. Tohle všechno vím a respektuji.

Jak to máte vy se svým veterinářem?

Hledali jste si o něm info na netu? Jste na FB ve skupině Veterináři, které v žádném případě nedoporučujeme a bojkotujeme je? Chodíte k veterináři v blízkosti, nebo si raději dojedete do vedlejšího města? Či preferujete univerzitní veterinu před soukromou praxí u doktorů doma?

Asi se ptáte, co mne motivovalo ke studiu veteriny, když tak ráda učím děti a pomáhám jim... O tom třeba někdy napíšu článek - o svých snech, když jsem byla malá pětiletá princeznička :)
 


Komentáře

1 Tee Pee Tee Pee | 21. května 2015 v 8:40 | Reagovat

Zdravím Tě,
netuším jak začít, nikdy jsem nebyla nucena nic podobného dělat, ale bylo mi to doporučeno a logicky jsem si i jistá, že je to asi to jediné, co mi může pomoci splnit můj sen. Proto se předem omlouvám, pokud Tě má žádost bude obtěžovat, ale věř, že i těch pár sekund, které mi věnuješ, mi pomůže splnit můj největší sen.
Jsem hrdá majitelka toho nejúžasnějšího stvoření, které jsem kdy potkala- tříleté psice čistokrevného voříška jménem Amy. Ačkoliv jsme si prošly nejednou nesází, je mým nejlepším parťákem, přítelem, ochráncem a oddaných společníkem. Po váhání a uváhách "ono to stejně nevyjde" jsem se nakonec rozhodla nás přihlásit do jisté soutěže. Pokud jsi dočetla až sem, jsem Ti velmi vděčná za Tvou pozornost a dovolím si troufale požádat, zda by jsi mi tento sen pomohla splnit. Stačí otevřít tento odkaz → http://www.brithappytogether.cz/ a pod prvním videem ("Tee Pee") kliknout na tlačítko "To se mi líbí".
Předem děkuji a věřím v Tvou pomoc :).

2 Akim Akim | E-mail | Web | 21. května 2015 v 9:57 | Reagovat

No, já byl na veterině jen jednou a byl jsem docela spokojen. Drápky mi nabrousili, kulky mi prohmatali a ocásek nakupírovali. Prostě pohoda. :-)

3 Meduňka Meduňka | Web | 21. května 2015 v 12:43 | Reagovat

Vystřídala jsem všechny veterináře v nejbližším okolí svého bydliště, byli celkem tři a ve dvou případech jsem spokojená nebyla vůbec, laxní přístup, chyby v diagnóze, dokonce zpackaná operace a fakt si i ten pozdrav účtovali. Teď už máme pár let veta, kterého mi doporučila známá, sice dojíždíme, ale spokojenost obrovská. No ale i tenhle už obdržel na netu negativní recenzi... dokonce si tam kdosi stěžoval na nevkusnou výzdobu čekárny!!! :D

4 Zita Zita | Web | 21. května 2015 v 13:04 | Reagovat

Já s veterinou u nás spokojená nejsem, paní doktorka nerozezná ani ušní svrab a tvrdí, že je to ušní maz. Dvakrát nám předepsala jen kapky na čištění uší - Otifree, které vůbec nepomohly. Přitom je svrab tak charakteristický a jde snadno poznat.

5 Sonče Sonče | E-mail | Web | 21. května 2015 v 13:37 | Reagovat

Páni, ty jsi studovala VFU? .. Já stále váhám, zda zkusit aspoň přijímačky, nebo to rovnou vzdát. Chtěla bych na obor chorob ptáků (jak jinak.. :D )plazů a drobných savců.. A to hlavně z důvodu, že s Eddiem není snadné najít veterináře a hlavně jsem na tom podobně jako ty, taky mám strach ho ke komukoliv svěřit, když o něm nevím žádné informace..

Jinak na veterině jsem byla se psy, jen párkrát.. S fenkou, když jí pokousal sousedův pes a všechno jsme si museli platit z vlastní kapsy ačkoliv byl u toho a ví, že vina je na jeho straně.. nedokázal ani projevit lítost nad Bett, která ležela v šoku (mysleli jsme si, že je mrtvá), veterinář byl zlatej, choval se k ní hezky a pečlivě hlídal zranění a dal nám i číslo k němu domů, kdyby nebyl v ordinaci a náhodou se vyskytl problém.. Dokonce nám i poskytl slevu na néé zrovna levná léčiva, když jsme mu vysvětlovali, co se vlastně stalo a jak se soused chová..

6 Jana Jana | E-mail | Web | 22. května 2015 v 8:20 | Reagovat

[2]: :D :D :D já vždy dostanu záchvat smíchu...

[3]: V brně jsem také dost střídala, než našla (na doporučení) tu svoji (bývalou). Tahle v Rajhradě se zdá moc fajn.

[4]: Vidíš, tak rychle změnit veterináře ;) Dneska to je svrab, co to bude příště?

[5]: Změna, viď? Z VFU za pokladnu ... Holt nejsem dost chytrá, abych se připravovala na cvika a chodila do práce (spánek někdy potřeba je). jestli na veterinu půjdeš, dávej si přihlášku na lékařství i hygienu !!! V prváku moc ptáků nebude (jedno kolokvium) a drobní savci a plazi snad jen lehce v zoologii ;) Ale určitě to stojí za to!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama