Zážitek jako z LSD

26. července 2015 v 22:56 | Jana |  Dumám
Žila jsem nějakou dobu v holandském Amsterodamu a asi jako každý, jsem zkusila kouzlo uklidňující travičky. Ovšem má panická hrůza ze závislostí (na travce to jaksi nejde, jen vás vysmahne, pokud nemáte rozum) mne donutila skončit po příjezdu do ČR (mimo jiné vyschly zdroje). To je asi vše k mému drogovému úvodu.

Jak správně tušíte, budu pokračovat. Nejenže je pro mne drogou můj partner, je pro mne drogou i pohyb venku, sex, knihy, … Hodně věcí :) No a teď o víkendu, v sobotu, jsem zakusila drogu novou. Já i můj přítel a jeho dva přátelé, se kterými jsme navštívili hvězdárnu v Brně.

Před půl rokem byste mne na hvězdárně našli pečenou vařenou, dokonce i dvakrát týdně. Plánovala jsem se svým bývalým gay přítelem svatbu na tomto místě. Prostě mám moc ráda hvězdné nebe a baví mne, jak to zaměstnanci hvězdárny vysvětlují a učí. Moc prima.

Moc prima dokud nezačne pořad.


Říše světla má velice poutavý popisek v přehledu programu hvězdárny. Tedy si přátelé mé lásky řekli, že bychom mohli jí a zkouknout jedna naučný film ve fulldomu (snad to mám správně) a novou přestavbu. Pro přítele a přátele novou, pro mne již zažitou. Moc jsem k tomu nic neříkala, neboť jsem na podobných představeních byla a … No můj přítel je dost inteligentní a jeho přátelé (kolega a jeho přítelkyně) na tom rozumově jsou také dost dobře. Tedy mne zajímala jejich reakce. Jakožto známý kazič obsahů filmů a seriálů jsem se musela moc ovládat nic neprozradit!

Jako vždy i aktuální představení začalo hvězdnou oblohou aktuální doby a byly nám ukázány souhvězdí, která jdou vidět. Pan vypravěč nám ukázal i Venuši a také prozradil, v kterou hodinu ji nejlépe najdeme. V sále bylo hodně dětí a když ukazoval souhvězdí, děti nadšeně vykřikovaly, jak se které jmenuje. Naučené v planetáriu to mají dobře, zda by to našly i na obloze je otázka :)

Po krátké předehře s laseorvým ukazovátkem jsem si pustili film o Říši světla. Při prvním zaznění Vašutova hlasu se mi lehce zachvělo lůno. Ovšem to bylo asi tak všechno. Následujících 20 - 30 minut filmové ukázky jsem si připadala jako zdrogovaná. Vážně. Přítel se mne ptal, jestli jsem mu nehodila do pití před představením LSD neboť … Jak to popsat. Prostě to bylo pekelně nudné, bez hlavy a paty a vlastně v tom nebylo nic řečeno. Ani ty efekty nebyly nejzdařilejší, ale zase byly aspoň trochu pěkné, Líbila se mi hudba, pěkně dokreslovala točící se barvy a ryby a skály a … Vážně jako na tripu.

A tímto jsme proplouvali cca 70% filmu o vesmíru a světle ...

Po krátkém filmečku, kdy jsem se modlila, aby to skončilo, nám pustil pan vypravěč ještě jeden a peklo začalo nanovo. Přítel pro jistotu předstíral spánek, neboť to, co se promítalo muselo průměrně inteligentního diváka i lehce urážet. Při druhém pořadu jsem se modlila, aby přítel byl potichu dokud nevyjdeme ze sálu a raději z celé budovy. Naneštěstí na toaletě byla fronta můj stres z jeho upřímného a bez servítek podávaného komentáře způsobil červenou zadnici studem. Jeho kolega z práce a kamarád se pana vypravěče dokonce zeptal, jestli takovýto brak pouštějí jako pořád a proč nepouští nějaké smysluplné dokumenty. Odpověď byla: Diváci o dokumenty nemají zájem.

Já jsem už podobné představení viděla a tedy jsem prvně chtěla vybuchovat smíchy, jak se ti tři kolem mne tváří, ale potom se přítel rozzlobil a to už mi tak do smíchu nebylo. Naštěstí je to můj milovaný poklad a vydržel držet jazyk za zuby až před budovu hvězdárny … Myslím, že vícekrát na podobnou show nepůjdeme.

Celý večer jsme museli zakončit příjemně, tedy jsem odjeli do mexické restaurace a dali si pořádnou flákou na medium zpracovaného masíčka. Já se salátem, přítel si dal česnekovou bagetu. Nechyběl ani koktej a zábava se konečně rozjela.


Ještě v noci po představení jsem přemýšlela, proč lidé nechodí na pořádné dokumenty. Proč chodí na nic neříkající kupu hovadin (ne doslova…), kde jsou hezké obrázky, ale informační hodnota cca nulová. Proč to ti lidé dělají? Proč raději tedy nejdou do kina na 3D animák? Nebo si nepustí na YouTube osmi minutové video, kde jim toho řeknou mnohem více a ještě srozumitelně? Celkově jsem se dost bavila, jak jsem psala než se přítel začal zlobit, ale ne filmem, ale reakcemi mých společníků. Ovšem konec, dozvuk celého zážitku je spíše negativní, neboť mi nejde do hlavy, proč lidé nechodí na kvalitní a vzdělávací dokumenty a chodí na … To se nedá ani popsat.

Zajímal by mne Váš názor. Co soudíte o nic neříkajícím zabitém čase s pocitem, že se vzděláváte, ale přitom jen koukáte jak zhulení na obrázky krajinek a podmořského světa?


Předpokladem je .... Vlastně ani není potřeba předpoklad, na takovou show je jedno, jaké máte či nemáte předpoklady.
 


Komentáře

1 userka userka | E-mail | Web | 26. července 2015 v 23:05 | Reagovat

Dobře jsi to popsala, ten stav :D Ne že bych takovej zažila. Ale po trávě mám někdy hrozný pocity. Třeba že nemůžu chodit.
Já jsem teď byla v kině na tomhle filmu o neonacismu: http://www.csfd.cz/film/348540-lvi-srdce
A byli jsme v kině sami tři :D Hrůza prostě, lidi radši chodí na Trošku.

2 Jana Jana | E-mail | Web | 26. července 2015 v 23:07 | Reagovat

[1]: tak tráva je specifická pro každého jinak (ale ten pocit také znám). No, Troška vládne světu a inteligence národa jde do prdelky...

3 Poppy Poppy | Web | 27. července 2015 v 9:16 | Reagovat

Já v tom mám jasno, ( :D ), podle mě lidé, kteří tvoří program na hvězdárně, celou budovu berou jakože je to hlavně pro děti v doprovodu jejich rodičů. Prostě něco jako dětská atrakce. A dnešní děti zblbé ze spongeboba a Hanny Montany jsou na podobné blbosti bez informační hodnoty zvyklé. Proto se tomu přizpůsobili i v hvězdárně. Podle mě by se hvězdárna měla snažit nalákat nejen dětské návštěvníky (chápu, že to pro ně výnosnější), ale udělat program právě i jen pro dospělé - například nějaký večerní program. Kde by byla ta informační hodnota už významně větší. Argument, že by o to nebyl zájem, je podle mě blbost, protože neznám dospělého člověka, kterého by nebavilo koukat se v noci na oblohu. Spousta však zároveň říká, že o obloze vlastně nic neví.
Další příklad, kde je zjevné, že o podobné dokumenty a informace je zájem, je například youtube kanál Vsauce. Podle jeho sledovanosti a tématům (které jsou dost často o vesmíru) je více než vidět, co lidi baví. Nemluvě o tom, že taková brněnská kina jako Art nebo Scala vyloženě žijí jen z těchto dokumentárních snímků. A už jsou mezi námi několik desítek let.
Takže podle mě je to hlavně o kvalitě a pracovitosti zaměstnanců hvězdárny. Kdyby chtěli, mohou tam mít stále plno spokojených lidí :)

4 Akim Akim | E-mail | Web | 27. července 2015 v 9:59 | Reagovat

Také mě mrzí, že tolik let po revoluci se schopnost vnímat kvalitní kulturu všeobecně, snížila na minimum. Média jako jsou televize a rádia se sami zabíjejí neustálým omíláním téhož, ale většinovému divákovi to nevadí, jen si občas postěžuje, co je to tam za kraviny místo toho, aby si nalezl svoje kulturní zázemí. A jak vidím, tak i prostředí, kde by člověk čekal erudovaný zážitek na tom nejsou o moc lépe. :-(  :-(  :-(

[1]: To znám, také jsem občas zkameněl, když jsem hulil. :-D  :-D  :-D

5 Plague Plague | 27. července 2015 v 10:58 | Reagovat

Taky mi teĎ došlo, že hvězdárna není soukromá organizace, takže argument s popularitou je zcestný. Jednou je to kulrurní a vzdělávací zařízení města a mělo by se podle toho chovat.

6 lilienviv lilienviv | Web | 27. července 2015 v 11:33 | Reagovat

Já jsem ve hvězdárně nikdy nebyla :D Osobně mám dokumenty ráda, ale spíš takové trochu akčnější, třeba "Vteřiny před katastrofou" Ale chápu to zklamání, zabít čas něčím takovým...

7 Porcelánová panna Porcelánová panna | E-mail | Web | 29. července 2015 v 10:43 | Reagovat

Já jsem tam byla naposled jako děcko se školou. Takže aspoň  dík za ''recenzi'' a vím na co nechodit :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama