10 let …

17. srpna 2015 v 23:33 | Jana
Tak dlouho byla mimozemšťanka zavřená v kleci či bedně a rodila štěně za štěnětem … Nebudu zde dávat fotky, jak vypadají psi z množírny a nebudu zde dávat ani fotky Abbey, když ji zachránili … Pokud někdo má zájem, jistě toho na netu najde hromady …


Proč o tom tedy chci psát? Dnes jsem Abbey vzala na procházku. Ráno jsem byla svému princi v obchodě pro snídani a mimozemšťan šel se mnou. Šel = nesl se v tašce. Ono totiž nikdo ji nenaučil za ty tři měsíce, co je zachráněna, chodit na vodítku. Kdy taky, když ji od rána do večera vozili po veterinářích a kastrovali, odebírali shnilé zuby, … Prostě do ní někdo tři měsíce lil nemalé částky financí. A to mne vede k tomu, proč to lidé dělají?


Podobný článek již psala Poppy. A já budu uvažovat asi hodně podobně jako ona. Proč lidé tolik investují do zvířat, když ty peníze, opravdu nemalé, mohou raději investovat do lidí? Do lepšího školství? Kvalitnějších pedagogů či do jejich kvalitnější motivace … Když chtějí lidé investovat do zvířat, proč raději ne do záchranných parků divokých zvířat, které člověk postupně devastuje natolik, že za chvíli bude i z obyčejné žirafy endemit?

Miluji zvířata (kromě krtků, z těch mám strach), studovala jsem veterinu a mým snem bylo léčit žirafy v Africe. Podporuji vznik útulků a jsem obrovským zastáncem kastrací jak psů tak koček. Moc, neskutečně moc, mi vadí množírny a ty lidi bych střílela. Ovšem co mám doma Abbey, nejsem si jistá, jak se postavit k pejskům z množírny. Podle mne by bylo lepší zastřelit ty lidi a veřejně vystavovat pro výstrahu. Já totiž nevím, co s těmi zvířaty. Jednou, dvakrát zachránit. Dobře. Ale lidi, já viděla ten účet! To je pálka, co oni nalili do 10 letého psa, který se mnou bude tak 3- 5 let! Asi to zní hrozně, ale to číslo na konci papíru bylo taky hrozné! Toho malého mimozemšťana miluji a jsem ráda, že jej zachránili. Ale prostě tolik peněz … Když mi to paní napsala, nevěřila jsem vlastním očím! A jen tak pro orientaci, adopční poplatek je 40 euro (to u mnoha psů jako Abbey není ani 8% částky!). A to nejsou žádné drobné ...Další šíleností, kterou nechápu, je zachraňování psů z romských osad. Lidi, miluji psy, miluji kočky a za ty svoje tři nádhery (a prince, samozřejmě!!!!) bych dýchala! Ale někteří lidé mají zvířátka jen proto, aby je spapala. Nebo množila a potom papala. Skutečnost je krutá, národy jsou chudé. Že se jim nechce pracovat je věc druhá. Každopádně nechápu ony obrovské akce, kdy se hromadně odebírají psi a kočky z těchto center, kastrují, očkují, odčervují a nabízejí do nových rodin. Mnohdy slovenští psíci skončí v českých podmínkách - přiznávám, Abbey je Slovenka. V Česku jsem jí podobnou mimozemskou rasu nenašla. Já bych jim je neodebírala, jen kastrovala. A to pouze tehdy, když by byla velká únikovost takovýchto psů/koček z oblastí osad. Jinak bych to neřešila.

Kapitolou další je adopce dostihových chrtů. Tak jako k výše uvedené skupině (psa z osady jsem na dočasku také měla) mám i k této docela blízký vztah a radikální názor. Ano, je velice zlé, že lidé zneužívají chrty pro dostihy a po sestupu z vrcholu jsou tito psi natolik zničení, že (teď pro změnu v librách) za ně soucitní lidé utrácejí majlant. Několik takových psů jsem měla možnost vidět na dráze. Jsou to dočista odepsaní pejsci, pokud se do nich neinvestuje. A i potom to stojí nemalou částku peněz a hromadu trpělivosti, takového psa mít doma… Není lepší za ty prachy postavit školku, když jsou přeplněné a děti musí dojíždět přes půlku Brna?
K podobným úvahám se dostávám i při čtení knihy od autora Luke Gamble - již jsem o ní psala. Na jednu stranu chápu záchranu divoké zvěře, ale na druhou nechápu, proč investuje tolik času, síly a peněz do kastrace psů na ostrově. Ano, lidé je potom týrají a je to hrozné, ale nebylo by lepší udělat něco s těmi lidmi? Aby třeba oni sami kastrovali své psy? Udělat jim lepší osvětu? Velice v jedné povídce sympatizuji s majitelem útulku, který dělal tak odpornou práci, na kterou bych já v životě neměla žaludek, sílu ani svědomí, ale neměl jinou možnost. Je to hnus, ano neskutečný, ale někdo to dělat musí…

Chápu lidi, kteří to dělají za své peníze. Chápu a nikomu neberu, že tu potřebu má. Ale stále si kladu otázku, proč lidé na jednu stranu faunu a floru naší planety systematicky devastují a na stranu druhou lijou obrovské prachy do její rádoby obnovy či regulace.

Miluji své tři části srdce a dýchala bych pro ně - opakuji se, vím to a zdůrazňuji to. Ale nikdy bych je nepostavila nad dobro člověka. Jednou jedinkrát jsem to udělala pro svého brášku. Naše fena, kterou bráška miloval, dostala torzi žaludku a zbývalo jí několik málo posledních hodin života, když jsem ji přivezla na kliniku VFU v Brně. Tam jsem dostala cca 5 minut na rozmyšlenou, zda pes bude žít nebo ne. Protože operaci za 30 tisíc musíme zaplatit tak i tak. V té době máma přestavovala komplet celý barák, koupali jsme se na dvoře pod hadicí a nádobí myli pomalu u potoka. Neměli jsme ani korunu navíc. A mamka mi nebrala telefon. Měla jsem 5 minut, seděla jsem vedle umírajícího psa, kterého jsem měla neskutečně moc ráda, kterého bratr miloval. Jediné, co chtěla veterinář bylo, abych mu dala zálohu 8 tisíc, aby mohl začít operovat. Nebo taky mnohem mnohem méně, aby fenu uspal …
Těch 5 minut změnilo můj život. Nebyla to jediná situace, kdy jsem čelila smrti. Ale byla to asi nejdražší a citově nejsilnější chvíle. Co říct, fenku se povedlo zachránit, brácha začal makat a poli, já tehdá nejela na lyže a psa do tří let srazil kamion. Neuchránila jsem brášku té ztráty.

Proč mají lidé potřebu si to, jakým devastujícím způsobem žijeme, kompenzovat na zvířatech a ne na lidech? Vždyť když změníme lidi, změníme tím svět. Kolik nás je? 7 miliard? Více? Když změníme většinu populace na Zemi (snad vyjma hmyzu atd.), dokážeme udržet jiné druhy na uzdě, při životě, … Zachováme jiné druhy. Ale myslím si, že každý by měl začít u pomoci lidem. Já lidi nesnáším, proto pomáhám dětem. A co vy?
 


Komentáře

1 userka userka | E-mail | Web | 17. srpna 2015 v 23:41 | Reagovat

Ty jo, to vůbec nebyl veselej článek na dobrou noc :(

2 Jana Jana | E-mail | Web | 18. srpna 2015 v 0:23 | Reagovat

[1]: Njn, musím se příště držet načrtnuté osnovy ... A další by neměl být o moc veselejší, ale už je čas jej zmínit ... I když, uvidíme :) Jsem poslední dobou lépe naladěná :)

3 Poppy Poppy | E-mail | Web | 18. srpna 2015 v 8:23 | Reagovat

Pro spoustu lidí jsou naopak zvířata důležitější než lidé.
A co se týče těch jezení psů, slyšela jsem, že je to jen pověra. Romové psy zrovna dvakrát v lásce nemají (teda aspoň ti u nás).

4 Jana Jana | E-mail | Web | 18. srpna 2015 v 10:00 | Reagovat

[3]: Víš já nechápu, proč jim je berou. protože třeba zrovna Romové jsou ideálním odbytištěm pro množírny. Jednoho psa jim vezmou, tak si za 500 pořídí psa druhého. Děcka jsou happy, neboť mají další štěně na hraní...

5 Akim Akim | E-mail | Web | 18. srpna 2015 v 10:14 | Reagovat

I k dobrému ránu se tento článek moc nechodí, čímž netvrdím, že je špatný. To naopak. ;-)  :-)  :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama