7 hodin za trest aneb Trhák

30. září 2015 v 21:45 | Jana |  Audioteka.cz
V Audiotéce se mi stalo poprvé za můj krátký audio-život to, že jsem sáhla po špatné knize. Nebo po knize, která mi nesedla - to bude přesnější. Kniha nese název Trhák aneb 21 kapitol o vašem mozku.
Poznámka po dopsání recenze:
Pokud nejste vybíraví na způsob přednesu, či vám spíše vyhovuje ono new age podávání informací, audioknihu vám doporučím. Ne každému hlas pana Jirky sedne, proto byl můj postoj od začátku lehce znegativněn. Dále se v biologii a chemii i trochu orientuji a někdy byly zmíněny nanejvýš pozoruhodné a zajímavé věci, ale nic to neubírá tomu, že ten člověk žije pro druhé a snaží se jim pomáhat a zlepšovat život. Proto si myslím, že je velice dobré si prvně poslechnout úvodní kapitolu a poté až poslouchat celou knihu. Určitě vám poslech neublíží, nebojte ...


Proč jsem si ji vybrala? Mým zaměřením je pedagogika a psychologie pro děti. Tedy se vzdělávám i v oborech s mozkem souvisejících. Biologie a chemie mne bavila od školky. Ráda jsem experimentovala a vyráběla výbušniny, koukala na kočku jak žere myšku … Postupně jsem přešla i na biologii člověka a lidského těla a jakousi psychologii mozku. Mám tedy dost odkoukáno a dost načteno. Proto jsem sáhla po novém, mladém a nadějném autorovi, který je dle mnohých génius.

Ano, vybírala jsem i díky komentářům jiných posluchačů, dělám to tak pokaždé. První, co mne zarazilo, bylo přehnaně pozitivní komentáře. Najít nějaký negativní bylo celkem složité. Při detailnějším hledání jsem našla i ty, ale vždy byly spíše závistivé, že pan Jirka je extrovert a na tom vydělal. Našla jsem si i fotku pana Jirky a zjistila si něco o něm samotném. Potom jsem se pro audioknihu rozhodla.

Přivítal mne příjemný podkreslující zvuk, který odděloval kapitoly a části knihy. Možná vám to přijde divné, ale i na tom ve výsledném pocitu z poslechu dost záleží. Ovšem zbytek už tak dobrý nebyl. Pan Jirka knihu namlouvá sám. A je to znát. Není to odborník na mluvu. Určitě je to skvělý řečník, ale v knize, bez jakékoliv vizualizace prostě moc nezaujme. Po dvou a půl hodinách, kdy jsem si na něj zvykala, jsem rezignovala a prostě jen tiše trpěla. Jeho hlas je jako hlas maniaka, který se vás snaží k něčemu donutit, dotlačit, přinutit. Nemohla jsem si pomoct. Dle životopisu jsem čekala jiný hlas. Charismatičtější? Plnější? Důvěryhodnější? Nevím. Hlas mi prostě nesedl.

A nešlo jen o hlas jako o melodii, intonaci atd. Šlo i o jazyk. Byl neskutečně moderní. Samé OK, fajn, vole, blbec, … Nepamatuji si všechny, používal rozličných slov. Celkový projev byl jako z kravína. Takový vidlákovský mi přišel. Mnohdy jako pro blbečky. Ano, vysvětlil vše srozumitelně, ale vadila mi cesta, jakou k výsledku došel. Příčila se mi. Asi jsem stará škola milující suché vědátory a programátory.

A k obsahu samotnému … Vše, co je v knize popisováno, je pravda. O tom žádná. Všechny autory, které uvádí a cituje, lze dohledat a lze dohledat jejich prokazatelně úspěšné výzkumy. Ovšem pan Jirka si všechny výsledky výzkumů tak trošku vykládá po svém a mnohdy mi přišlo, že je i přizpůsobuje své potřebě. Což mi jakožto čtenáři originálních výzkumů trochu vadilo. Také forma podávání oněch informací byla taková manipulativní. Člověk z toho projevu měl pocit, že prostě musí, jinak to nejde. Je jedno, co musí. Prostě to, co tak říká, je pravda a hele klidně si to ověř tady a tady na těchto stránkách … Buďme upřímní, audioknihy jsou skvělé a dokonalé právě díky tomu, že je lze poslouchat mimo domov, mimo počítač. A to, že každých 5 minut slyšíte Doplňující informace naleznete … z toho jsem vážně šílela. Sakra já jsem v autobuse, nebudu zapínat notebook, abych se podívala na něco o čem mluví. Taktéž z knihy lze údajně vytrhnout nějaké listy - ty naleznete na stránkách …. Grrr! Mnohdy jste si připadali jako v ranním teleshoppingu. Také mi celkem vadilo, že dělal reklamu své manželce. Možná v mluveném projevu na pódiu, ale v audioknize to prostě rušilo. Byla to skoro samá reklama.

Možná se setkáte s komentáři, že celá kniha je reklama na další aktivity. Nepřišlo mi. Spíše to byl výcuc z knih jiných a z webu, na který vypravěč stále odkazoval. Web jsem nenavštívila. Byla jsem ráda, že jsem na místě svého dojezdu a mohu si sluchátka sundat a protivný hlas vypnout. Také jsem našla kritiku, že z knihy máte pocit, že můžete létat a po doposlouchání jste najednou opět rozpliznutí na zemi. Ono totiž pan Jirka to s knihou myslí dobře, ale tím, jak je vše zkratkovité, útržkovité a To si povíme v kapitole … Doplňující informace … - to jsou fráze, které audioknihu ničí. Nechci nic hledat, nechci nic tisknout, chci si to poslechnout a vědět, co mám jak procvičovat. Protože o tom jediném trénink hlavy přece je. Je sice krásné, že někoho dokázal vypravěč nadchnout a motivovat - za to mu patří veliký obdiv a uznání - ale co z toho, když po poslechu je vše při starém?


Pan Jirka určitě odvádí veliký kus práce a nemálo toho dokázal. Myslím si ovšem, že by udělal lépe, kdyby tuto knihu nepřeváděl do audio podoby. Kdyby ji nechal pouze tištěnou. Pro mne to totiž vážně bylo 7 hodin za trest.

 


Komentáře

1 Matty Matty | Web | 1. října 2015 v 9:08 | Reagovat

Píšeš dobře, opravdu se to hezky čte :) Rozhodně sleduji dál

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 4. října 2015 v 22:17 | Reagovat

Myslím, že pan Jirka zaměnil klasickou přednášku za audioknihu. Tady mu očividně chybí zpětná vazba na posluchače a zdá se mi, že tento způsob prezentace je dost nešťastný.
Osobně nemám ráda hurá akce typu "tohle je nejlepší a změní to váš život". Žádná z takových akcí totiž můj život nezměnila, takže to provolávání je pěkně lživé. I když možná, že pro autora provolávání lživé není, třeba mu to skutečně vyšlo...
Taky mě zaujala poznámka o zbarvení hlasu a hlasového projevu vůbec. Možná by tě to tak nezaskočilo, kdybys viděla autora živě a byla právě na té přednášce. Jedno s druhým totiž souvisí, postoj, mimika obličeje i celková atmosféra kolem - to všechno se může v audioknize ztratit.
Kdybych to měla shrnout, řekla bych, že tvá recenze je poutavější a výmluvnější než celá audiokniha pana Jiřího. ;-)

3 Jana Jana | E-mail | Web | 4. října 2015 v 22:19 | Reagovat

[2]: Jako já si právě proto, že se mi nelíbil hlas, znovu hledala, jak vypadá, nějaké videa na youtbe ... A jak píšeš no... A za poslední větu ti z celého srdce děkuji! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama