MZK a krabičky

19. září 2015 v 8:25 | Jana |  Ze života
Moravská zemská knihovna - místo, kde v týdnu trávím docela dost svého času mimo domácnost. Knihovna - místo, kde trávím hromadu času od doby, co jsem se naučil číst a sama došla na druhý konec vesnice.


Miluji knihy a knihovny. MZK je dokonalá v tom, že má i kavárnu, studovny veřejné i soukromé a foyer či před-místnosti se stolečky a rostlinnou výzdobou. 7 pater plných knih, kde hodně z nich si můžete jako mazlíčka půjčit domů a u hodně z nich vám naskakují červené tečky (poznámka: červenou tečkou je označena kniha pouze pro prezenční účely, bez puntíku je absenční).

Možnosti knihovny tedy nabízejí tolik způsobů trávení času a studia, že to až pěkné není. Trošku mne mrzí, že zrušili soukromé studovny pro jednoho, protože ty byly naprosto dokonale boží. Místo nich v sedmém patře najdeme menší stolečky a na-pohledy-pohodlně-vypadající křesílka. Skupinové studovny zůstaly zachovány - v prvním či druhém a právě sedmém patře. Můžete si je rezervovat přes váš účet a trávit v nich až 30 hodin týdně.


Než byly online registrace, stačilo přijít do studovny v druhém patře a když byla studovna volná, sebrali vám průkazku a nechali vás ve studovně jak dlouho jste jen chtěli. Včera jsem poprvé zkusila systém nový. A hned mám několik výtek.

Studovnu si rezervujete na 3 hodiny. Proč tři? Proč ne dvě? Dobře, tohle není výtka, ale spíše pozastavení se nad časovými bloky … Pokud máte studovnu rezervovanou od 14:00, musíte se dostavit do 14:09. Jinak systém rezervaci zruší a studovnu nabídne někomu jinému. Takže vy, když máte doučování od 15:00 a přijdete 14:11 možná budete muset doučovat ve foyer nebo kavárně dole. Vážně! Přišla jsem 14:11 a museli jsme rezervaci dělat znovu. To mne doslova namíchlo, neboť takto mám rezervovánu knihovnu ještě 4x …


Dalším faktem, zda zarážejícím či potřebným, je zákaz konzumace jídla a pití ve studovnách. Na jednu stranu zákaz chápu a podporuji. Na druhou - to si ve studovně nesmím dát čajíček z termosky? Chápu, že bych neměla jíst, protože hodně lidí to po sobě neuklidí a potom ti, co přijdou, ech … Ale asi existuje tolik hloupých a nezodpovědných lidí … A potom prvek náhody … Jenže ten prvek náhody funguje i ve foyer, kde si ten čajík můžu rozlít stejně dobře jako ve studovně v klidu.

Ne vždy v knihovně doučuji děti. Někdy učím i sama sebe a někdy se tam chodím prostě smát. Ne, že bych se smála lidem, co se tam učí nebo studují. I když věřím tomu, že někteří by si smích zasloužili (proto své žáčky raději učím ve studovnách soukromých, aby se jejich neznalosti nikdo nesmál, jak se mi již stalo). Někdy se jdu prostě bavit čtením knih o tématice, která je mi na hony vzdálená.No tohle jsou přímo fotky, které jsem posílala svému princi, aby se pobavil i on. Na tuto tématiku máme oba dva stejný pohled. Akorát já jsem slušná a klidná (a neřeknu své kamarádce, provozující autopatii v jakési čakře nad hlavou či studentce, co sedí před mnou a tvrdí, že ji homeopatie vyléčila), a odpustím si ironii v podobě zasazení třešně na zahradě, protože odhání divoké slony (reakce prince na fotky - pro bližší upřesnění využijte komentáře)…

Ale princ není jen ostrý kritik a vtipálek, on na mne myslí kudy chodí a třeba včera mi posílal z obchodu, kde nakupoval, fotku, zda-li bych něco takového nepotřebovala … A ano, potřebovala :)


A jistě se ptáte, jaké jsou krabičky/byly tento týden. Většinou si na ně stěžuji. Pravdou je, že jsem ještě nemusela nijak dochucovat. Až na omeletu s tuňákem - tam to bez kečupu nešlo. Tedy cokoliv, co mi dovezou a chutná mi to, tak je opravdu skvělé a vážně hodně chutné. Zbytek letí do koše, protože to ani kočky nežerou … Tím nechci říct, že by kočky jedly něco jiného než granule a kapsičky (nebo co si uloví - ukradnou Summer - venku). Ale nedejte jim také ochutnat telecí …

 


Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 19. září 2015 v 19:31 | Reagovat

Tak já v rámci studia znám MZK jako svý boty- tedy, myslím.
Chodila jsem tam jeden čas docela často sama od sebe a pak, když to bylo se školou se mi to trochu zprotivilo- např. tím, že zrušili volný výběr beletrie a do toho patra nastrkali americkou knihovnu s  6 500 svazky, což mě tak trochu mrzí. A bude hůř. Až jim za pár let dojde místo (jsou odběrateli povinného výtisku), budou se muset rozrůst o nějaké prostory mimo budovu- jestli tam budou prostory pro uživatele, tak to tedy budeme mít "vyhráno".
Jinak, co se týče zaměstnanců, jsou mnohem přívětivější než třeba v KJM (Knihovně Jiřího Mahena) anebo třeba na právnické fakultě (univerzitní knihovna). Co bych u MZK chtěla zkusit je to půjčování tabletů absenčně. Zkoušela jsi to, nemáš s tím nějaké zkušenosti? :-)
Jinak moc hezký článek- jo a doučujících studentů si tam všímám taky, je to někdy docela prča :D

2 Kika Kika | E-mail | Web | 20. září 2015 v 15:06 | Reagovat

já teda nedám dopustit na právnickou knihovnu (kolik času jsem tam strávila a kolik ho tam snad ještě strávím :D)

no jinak kolik máš Jani už dole? A chodíš k tomu třeba i cvičit?

3 Jana Jana | E-mail | Web | 20. září 2015 v 18:28 | Reagovat

[1]: Jdou půjčovat absečně tablety? Vůbec "novinky" nesleduji. Chodím do 6. patra pro odbornou a teď nově do anglické sekce. Nechci, aby mi knihovnu rozdělili :D Měli by přidat více samostatných studoven! :) A co se zaměstnanců týká - někteří se mnou jednají jako s debilem, takže se pak chodím dívat do zrcadla, jak jako vypadám :D

[2]: Dole mám cca 7 kg, snažím se aspoň v týdnu jíst pravidelně a začínám ráno chodit - proměním to v běh. :) A myslím pozitivně! 8-)

4 Snílek Snílek | E-mail | Web | 28. září 2015 v 15:01 | Reagovat

V MZK jsem byla jednou a asi i naposledy :D Mám raději naší malou knihovnu, v té se v pohodě vyznám :D Když jsem naposledy něco hledala v MZK, tak jsem to nenašla :D Navíc mi docela chybí, že tam prakticky nejsou normální knihy (tj. neodborné), nebo jsem je tam minimálně nenašla. Těch pár regálů co tam bylo... no, i my jich tu máme víc a to jsme maloměsto :D

5 Catwoman Catwoman | 2. října 2015 v 10:47 | Reagovat

Nazor na video "meatspin" dost zajímavé tvůj názor prosím moc díky.. neprestavej blogovat :-!  :-x

6 Jana Jana | E-mail | Web | 2. října 2015 v 11:04 | Reagovat

[5]:cooo? :-D  :-D :-D

7 Catwoman Catwoman | 2. října 2015 v 12:41 | Reagovat

[6]: je to video na netu.. zajímá mě tvůj názor.. ctu tě už dlouho.. díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama