Brýle, bombičkové pero, iPhone a knihy

1. listopadu 2015 v 19:16 | Jana |  Ze života
Údajně jsem hipster. Chááá! Doufám, že to mému princi v komentářích natřete :)

Takže jsem začala hledat po internetu, kdo to vlastně ten hipster je. A našla jsem tohle:
Hipster. Nejznámější subkultura dnešní doby. Na internetu se to hemží návody à la "10 znaků, podle kterých poznáte hipstera", kde je typický exemplář popsán stylem jak z atlasu hub či brouků. Samečci prý mají plnovous či knír podobný těm z dob císařpána. Samička nosí věci z babiččina šatníku,starožitná veteš je pro hipstera fetišem. Pohrdají korporátními značkami, pokud to není Converse, Vans nebo Apple. Jsou vegani, jezdí na kole (nesmí být horské!), nosí velké brýle, tetování a trika s ironickými motivy, recyklují odpad. (zdroj)

Tohle ještě není úplný gól. Je to vtipné, ale řádně se dá odpíchnout právě od oněch 10 bodů jinde:


 1. U hipsterů víc než u koho jiného platí, že jsi to, co sleduješ, čteš a posloucháš. Musíš se naučit mít nosánek nahoru a hrdě dávat na odiv svůj vynikající vkus zkombinovaný s čichem na věci, které nikdo jiný nezná.
 2. Každý hipster tvoří. Míchá hudbu, točí filmy, dělá graffiti. Nebo aspoň píše blbej blog.
 3. Musíš studovat vysokou školu. Ideálně scénáristiku, humanitární environmentalistiku, teorii interaktivních médií nebo gender studies. Nebrat práva, ekonomku, přírodní vědy.
 4. Potřebuješ brýle. Dioptrické s černými obloučky, sluneční aviatické - nebo barevné s mřížkou.
 5. Další rekvizity: upnuté kalhoty, stará saka, flanelové sukně, šátky přes vlasy. Kinofilmový fotoaparát, papírový notes, brašna přes rameno. Vinylové desky. Cokoliv po dědovi a babičce.
 6. Dopravní prostředek: kolo bez přehazovačky a vlak. Když už auto, tak aspoň 20 let staré.
 7. Místa výskytu: hudební kluby, kavárny a bary.
 8. Extra body: podváha, potravinové alergie, psychické problémy, abstinenství. Cokoliv, co tě diskvalifikuje z většiny.
 9. Tabu: pravicové názory, fotbal, televize, hypotéka, zodpovědnost.
 10. A hlavně nikdy, nikdy, nikdy nesmíš nikomu přiznat, že patříš k hipsterům. Směj se jim a pohrdej jimi. Teprve tak se z tebe stane hipster. (zdroj)A k tomu bych se já chtěla vyjádřit :)

 1. Vkus jaksi nemám. Čtu doporučenou literaturu, časopisy o kočkách a poslouchám audioknížky, protože je dostávám k recenzím a večer mne uspávají a na rozdíl od prince mne uspí a nevzruší.
 2. Píšu blog a snažím se čas od času natočit video - vinna.
 3. Studuji pedagogiku, ale ujíždím si na přírodních vědách. Ano, v současnosti sice čtu Filosofickou gymnastiku, ale byla doporučena v předmětu filosofie a je to legrace. Co se týká fakult FSS a podobně - lehce jimi pohrdám.
 4. Vinna.
 5. Upnuté kalhoty nosím, protože by se mi široké nevlezly do kozaček - ale většinou jsou to legíny. V létě a když to jde nosím sukně - normální. Nosím velkou černou kabelku nebo naopak psaníčko, šátek ve vlasech je na nic (minimálně v těch mých, jedno jaké délky). A možná se mi líbí ta flanelová sukně …
 6. Auto nemám a nechci, na kole pořádně jezdit neumím a když, preferuji horské, odpružené. Vlakem jezdí každý druhý, co nemá auto a kam nejede bus přímo a rychle.
 7. Jsem doma, ve škole, v nemocnici, u doktora nebo v knihovně (kde si něco půjčím a jdu nebo doučuji).
 8. Jsem tlustá, alergická maximálně na debilitu, psychické problémy má každý (a kdo říká, že nemá, tak je psychopat) a abstinuji z důvodu braní léků. Údajně bych měla být vegan - pchééé.
 9. Pro koho tohle není aspoň ve světě snů tabu?
 10. Pro usmání - tvrdě to odmítám a dokonce jsem vypsala, proč hipster nejsem. Jsem jím tedy?

Když jsem tak hledala obrázky, napadlo mne, že vlastně v těch definicích a bodech není zmíněno ono bombičkové či plnící pero. Ano, píšu jím od první třídy. Při tomto princ vybuchuje smíchy, protože typicky hipster fráze je dle něj je: Já to měla ráda ještě před tím, než to bylo hispter/moderní. Takže se přiznávám, píšu od malička bombičkovým či plnícím perem, protože mne z propisek bolí ruka.

Mám ráda iPhone. Ano, kdybych měla možnost mít jiný Apple výrobek, mám jej. Ale tak je dost normální, že tomuhle se zarytý princ androidář směje :) Dokonce svůj mrtvý iPhone mám stále na stole, v obalu, a čas od času se s ním mazlím. Converse tašku jsem dala ex-trans, protože ji rád/a nosil/a. A mně byla ta velikost a barva k ničemu. Mnoho oblečení jsem vyhodila. A jaký že je můj styl oblékání? Spíše takový uhlazený, sekretářský - šatečky, podpatky, černá sukýnka a kabelka. Teď třeba nosím leginy a šráky/šle a svetřík a kabátek (ve kterém je mi zima, neboť není dělaný na podzim, ale na léto, že). Boty nosím vysoké, pod kolena s mírným plným podpatkem. Nebo kotníčkové boty na podpatku - černé. V létě nosím lodičky, pokud je vezdo - žabky či sandálky (bez ponožek). V zimě naopak nosím na hlavě kulich, nejlépe pletený a huňatou šálu - jako každá holka mám ráda své teplíčko a měkoučko.

No a již jsem to zmiňovala, ale ano, budu mít typické hipster brýle. Opět - líbily se mi dávno před tím ( cca 7 let zpět), než vešly v módu (princ umírá smíchy). A kvůli tomu se teď hádáme. Princ z nějakého, mně záhadného, důvodu nesnáší hipstery a to, co představují. Nevím proč. Takže jsem odmítla brýle, ve kterých jsem údajně vypadala dospěle a sexy kvůli zas*aným černým hipsterským brýlím.


Co myslíte vy, jsem hipster? Píšu blog, píšu perem, mám kočky, černé tlusté brýle a iPhone …

 


Komentáře

1 Sentencia Sentencia | Web | 1. listopadu 2015 v 19:29 | Reagovat

:D Líbí se mi, jak vždycky nějak záhadně vyletí určitá subkultura, která dokud není pojmenovaná, tak lidi ani neví, že by do ní patřili :D To byli hiphopeři, emaři a teďka jsou hipsteři :D A vždycky aspoň nějaký znak sedí na 99,9% populace. Píšu blog, mám výrazné brýle s černými obroučky, kavárny miluju, vysokou jsem studovala a ano, byl to humanitárně založený směr. Ale rozhodně ne - nejsem hispter a to neříkám jenom proto, abych splnila poslední bod :D
Ale jinak jsi to vystihla dobře, článek mě pobavil ;)

2 Akim Akim | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 19:34 | Reagovat

A jak to vlastně mají hipsteři se sexem? Uznávají ho, nebo jim pohrdají? :-P  :-D  :-D  :-D

3 Amy & Demi Amy & Demi | Web | 1. listopadu 2015 v 19:49 | Reagovat

Jani fakt povedený článek ♥ moc se ti povedl jako ostatní. Mě se taky líp píše s bombičkovým perem,mam ráda iphone a píšu blog :D . Když jsi se zmínila o flanelových sukních ,tak jak jsi na tom ty a flanelové košile?? :) Třeba já je úplně žeru ♥
[1]: Zcela souhlasím :)
**Amy

4 Jana Jana | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 20:25 | Reagovat

[1]: Vystihla jsi to dokonale :D A jsem ráda, že "nevypadám" jako hipster sama :D

[2]: Otázku jsem položila princi a vyletěla z něj odpověď - Asi v brýlích, ne? Načež jsem poznamenala, že nejspíše používají kondomy - protože antibaby je škodlivá a není přírodní. Princ to korunoval střívky - ty jsou totiž dostatečně staré a bio :)

[3]: Z flanelových košilí na sobě i mužích jsem již vyrostla :) A sukně možná ani ne tak flanelová, jako píšu, ale skládaná se skotským vzorem (je z flanelu?)

5 Elis Elis | Web | 1. listopadu 2015 v 21:59 | Reagovat

A jéje- nosí cokoliv po dědovi či babičce, to se divím, že ještě někdo mě hipstrem nenazval. A nebo možná už i jo :D
Desítka mě ovšem rozesmála.
A jinak předpokládám, že tě Princ nazval hipstrem hlavně kvůli novým brýlím, jen ať si zvykne, jsou totiž naprosto boží!

6 Anička Anička | Web | 1. listopadu 2015 v 23:29 | Reagovat

Podobné návody jsem četla tuším v časopisu Marianne. Moc tomu nerozumím, pod pojmem hipster si představím jen typy jako Kerouac.

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 2. listopadu 2015 v 0:47 | Reagovat

K bodu jedna - určitá namistrovanost je vlastní některým jedincům po věky věkův. Vždycky se najde pár jedinců, kteří si myslí, že jsou elita a podle toho se chovají. Jen mě překvapilo, že tentokrát jde o vyznavače nemoderního stylu, kteří jej tímto povyšují na moderní. Zjistila jsem, že nejlepší je, dát na svůj vlastní vkus a nenechat si diktovat někým jiným, co máš jíst, co máš číst a jak se máš oblékat. Ovšem připouštím, že najít lidi s podobným laděním a vkusem je příjemné, protože se můžete navzájem podporovat nebo si vyměňovat zkušenosti. Ale tohle platí pro všechny pro všechny lidi, ne jen pro hipstery.
K bodu dvě - nejvíc mě děsí genderová studia. Mám pocit, že ze studentů se časem stanou blbci, kteří budou cpát malým dětem do hlavy, že maminka a tatínek vlastně neexistují a že nejlepší označení pro rodiče je rodič jedna a rodič dva, libovolně zaměnitelný. Trendy v tomto směru považuji za nebezpečné, někomu by se možná mohly zdát jen blbé, ale já si myslím, že to je dost nebezpečný směr pro budoucnost.
Nebudu tu rozpitvávat všechny body, jen chci říct k bodu čtyři - spíš nevinna, protože brýle skutečně potřebuješ a nemáš je jenom jako pitomý doplněk. A že se ti líbí tento styl a tvar? Tak to je věc tvého vkusu a ne hipstterského diktátu. Navíc, pěkně jsi to vysvětlila na příkladě plnicího pera. Podobný pocit jsem měla svého času, když se mluvilo o takzvané potterománii - a mně se zatím ty knížky líbily dřív, než vůbec nějaká potterománie vznikla, takže si myslím, že knihy byly úspěšné proto, že byly dobré a nikoliv proto, že je později zpopularizovali.
Ale to jsem odbočila.
Další body, které popisuješ (myslím definici hipsterů) mě utvrzuje v podezření, že jde o lidi, kteří jsou úplně mimo realitu a budou asi velmi škodliví pro společnost, pokud se dostanou na nějaký post, odkud mohou ovlivňovat dění veřejnosti.Viz dnešní sluníčkáři, které když poslouchám, tak mám pocit, že jim spadla na hlavu cihla a pak ještě leželi dvacet čtyři hodin na slunku s neodkrytou hlavou. Ale to jsem zase odbočila.
Jinak si myslím, že nosit věci po prarodičích, nebo se inspirovat věcmi starších generací, není na škodu, a jezdit na kole nebo vlakem taky není na škodu. To je asi jediné, co bych schválila, na tomto trendu. ;-)  :-)
Připadá mi, že v tomhle jsou trochu jako květinový děti ze šedeátých. Což byla sice hezká idea, ale jestli tyhle květinové děti dnes hýbou světem, tak je to idea ve smyslu "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly"
Doufám, že jsem tímto komentem neurazila někoho, kdo vyznává zrovna sluníčkářské trendy.
A když jsi zmínila to bombičkové pero, brácha s ním taky rád píše a zkoušela jsem to a opravdu krásné psaní. Taky jsem přemýšlela, že si je pořídím. :-)

8 Jana Jana | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 8:14 | Reagovat

[5]: On to dělal už kvůli tomu bombičkovému peru a tomu, že chci diaprojektor na fotky :D A to jsem ted diák viděla na stránkách pro rodiče - jakože jiná verze pohádek na dobrou noc :)

[6]: Že? Takový typ mi taky přijde fajn, jenže to moderní cosi, co chodí po světě ...

9 Jana Jana | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 8:17 | Reagovat

[7]: To jsem zjistila, že Vadí i princi - jakože ten první bod i to, jak jej popisuješ ty. Přirovnal mi to k snobákům z optiky, kteří mi chtěli prodat plastové obroučky za 3000 protože značka ... U těch genderových studií jsi mi poskytla nový pohled na věc - tohle mne nikdy nenapadlo. Celkově ty bio lidi a sluníčkáře atd. moc ráda nemám. Vše, pokud je moc vyhraněné, je divné a je mi proti srsti. Ale asi to bude i tím, že já jsem vychovávaná v drezůře a diktatuře a proto ji vyhledávám i v osobním životě ...

S Potterem jsi mi připomněla, že mne ta vlna úplně minula. Já si ty kížky přečetla až X let po a vážně byly skvělé. A bombičkovým perem se píše tak jako lehčeji, méně tě bolí ruka, nemusíš "tlačit" a ještě to krásně vypadá, ať píšeš jakkoliv :)

10 lee-banda lee-banda | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 13:57 | Reagovat

To víš, že jsi hipster :D všichni jsme hipsteři :D myslím, že z těch deseti bodů by se něco jistě našlo i na prince ;)

11 Jana Jana | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 13:58 | Reagovat

[10]: Zda i na něj - to netuším :D Ale jeho dobrý kamarád splňuje až věrně některé podmínky - pro pozorovatele, jako jsem já :)

12 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 15:20 | Reagovat

Tak tohle škatulkování lidí už je fakt moc :-) Tak jako někdo nemá rád "škatulkování" hudby na pop, rock, metal, punk... Tak já moc nemusím tohle rozdělování lidí :-) Přesně jak se tady v komentářích už objevilo: Už tady byli emaři, scenegirl, gothic... A teď hispteři. Fuj... :D proč jako lidi máme sakra pořád potřebu všechno pojmenovávat? :D

13 Jana Jana | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 15:23 | Reagovat

[12]: Protože z nepojmenovaný věcí má člověk strach :)

14 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 16:37 | Reagovat

[13]: Bingo, to bude asi tím :-)

15 pavel pavel | Web | 3. listopadu 2015 v 17:24 | Reagovat

Podle těch bodů jsem asi tak z poloviny, i když to nerad dávám tak najevo, ale ty budeš asi taky.

16 Jana Jana | E-mail | Web | 5. listopadu 2015 v 10:01 | Reagovat

[14]: To kdysi řekla Hermiona, myslím :D

[15]: Super, takto veřejně to napsat! :D :D

17 Van Vendy Van Vendy | Web | 8. listopadu 2015 v 21:44 | Reagovat

[13]: Dobrá definice! ;-)  :-)

18 Van Vendy Van Vendy | Web | 8. listopadu 2015 v 21:47 | Reagovat

[9]:Zaujala mě ta výchova v drezúře a diktatuře. Občas sleduji diskuze na tohle téma a myslím, že trocha drezúry a diktatury vůbec neuškodí. Naopak, víc škodí naprostá volnost, nevyhranění mantinelů. Samozřejmě, extrémy nejsou zdravé v žádném směru. A taky přemýšlím nad mírou naší svobody, včera jsem četla jeden dobrý článek, jakousi definici a i když je to celkem neveselé čtení, musela jsem v duchu souhlasit s každým slovem. Svoboda je jen iluze.

19 Jana Jana | E-mail | Web | 9. listopadu 2015 v 12:14 | Reagovat

[18]: No moje výchova byla pod taktovkou vojáka, takže to ani jinak nešlo, že. Mne osobně tento život přivedl k mnoha životním/sportovním úspěchům. Bohužel máma byla trenér a tedy to dost poškodilo můj vztah s lidmi, které mám ráda. Každopádně já sama za sebe musím říci, že mi iluze, pouhá iluze, svobody vyhovuje. Proto žiji ve vztahu, v jakém žiji :)

20 kamennykoberec kamennykoberec | Web | 20. prosince 2016 v 13:43 | Reagovat

Moc pěkně píšeš :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama