Kočka je masožravec ...

30. prosince 2015 v 1:14 | Jana |  Kočkomilové

VYŽIVUJETE SPRÁVNĚ VAŠÍ KOČKU?

Pro někoho novinka, pro někoho klasika jako noc a den. O čem v souvislosti s kočkami mluvit? Pojďme si něco říci o správné výživě a kočičím metabolizmu.

*Článek v jiné, stejně originální, podobě k nalezení v Kočičích novinách. Nedávejte kočky do hotelů - nechte si je pohlídat doma!


Kočka šelmovitá - šelma kočkovitá

Kočka je predátor. Obávaný. (Pro mnoho hlodavců). Existuje mnoho výzkumů, jak nebezpečné jsou kočkovité šelmy ve volné přírodě. V neposlední řadě mimo výzkumy - kdo z nás by chtěl stát naproti hladovému či v špatně naladěnému gepardovi nebo tygrovi? Ve mne budí dojem, úctu a respekt i ten "nebohý" tygřík v ZOO za mřížemi…
Kočka má jako lovec tělo přizpůsobeno tomuto životnímu stylu. Vzhledem k tomu, že je domestikována mnohem kratší dobu než pes a je mnohem vybíravější, zachovala si svou "masožravost" do dnešní doby.


Kočky zrovna nedegustují po Francouzku

Tělo kočky tedy stále disponuje zatahovatelnými drápy a ostrými zuby ve veliké tlamě - to můžeme pozorovat sami. Co již nevidíme je trávící trakt za ústní dutinou. Třeba to, že kočky nemají ve slinách správné trávící enzymy a proto si mohou dovolit utrhnout kus masa a spolknout ho. Proč? V přírodě není čas na francouzské degustování potravy. Na bez-enzymovou slinu a veliké kusy masa v trávícím ústrojí čeká prostorný žaludek (60 - 70 % traktu). Maso se tráví celkem lehce, proto tenké střevo nemusí být dlouhé (do pětinásobku délky těla). I když, co by se nedalo strávit v žaludku, kde masožraví predátoři dokážou udržet hladinu svého pH (dokonce za přítomnosti potravy) kolem hodnoty 1-2. Tato jejich schopnost je nutná k usnadnění rozkladu bílkovin a usmrcení hojných nebezpečných baktérií, které se často v kazící se masité potravě nacházejí.

Jak to chodí v přírodě

Když to vezmeme kolem a kolem, ulovit takovou gazelu je celkem náročné, smečka je veliká … Chudák kočkovitá šelma si musí urvat kus masa, rychle jej strávit a jít lovit znovu. Pokud je kočka chytrá a žije samotářským životem, uloví si něco masitého - to jí vydrží energeticky na nějakou dobu a ona se může věnovat péči o srst a spánku.

Co tedy své domácí kočce dávat k jídlu?

Dobrá otázka a každý majitel či chovatel vám poradí něco jiného, co jeho kočkám vyhovuje. Následně zjistíte, že zrovna té vaší vyhovuje úplně něco odlišného. Obecně by se dalo říci, že vlhká krmiva obsahují celkově vyšší hladiny bílkovin a nižší hodnoty sacharidů než granule. Vlhká krmiva nabízejí velmi podobné hodnoty makro-živin, jako ty vybrané samotnými kočkami. Granulovaná krmiva mají různou texturu a mohou být přínosem pro zdraví dutiny ústní.

Podívejme se tedy alespoň na tři základní složky kočičí potravy - na bílkoviny (proteiny), tuky a sacharidy.
BÍLKOVINY

Druhy bílkovin

Zopakujme si mantru koček - kočky jsou masožravé - papají živočichy. Je i důležité vědět, že proteiny jsou:
  • živočišného původu
  • rostlinného původu
Jak jistě tušíte, kočky potřebují převážně druh první. To znamená, že rostlinné proteiny neposkytnou kočkám všechny potřebné aminokyseliny (stavební kameny proteinů).První důležitým příkladem je taurin. Jeho nedostatek může kočkám způsobit slepotu či srdeční komplikace. Stravitelnost bílkovin rostlinných je u koček dokonce menší než bílkovin z vajíček či mléka (70% rostl. původ bílkoviny, 95% živ. původ bílkoviny).

A proč kočka potřebuje kvalitní bílkoviny?


Bílkoviny pomáhají vytvářet struktury buněk a svalových vláken. Také hrají velkou roli v regulaci metabolismu (enzymů a některých hormonů) a v ochraně těla před nemocemi. Bílkoviny jsou ale také zdrojem energie - poskytují srovnatelné množství jako cukry, zatímco tuk skrývá ve stejném množství na váhu téměř dvakrát tolik energie.

TUK

Tuk ve výživě koček nelze považovat za něco nevhodného či nevítaného. Ve výživě koček má nezastupitelnou úlohu. Tuk je obrovským zdrojem energie a mastných kyselin pro celý organismus (mastné kyseliny jsou základní složkou tuků; vlastnosti tuků jsou ovlivněny chemickou strukturou - rozmístěním určitých vazeb, délkou a rozvětvením řetězce mastné kyseliny).

Význam tuku pro kočičí metabolismus

Tuky ovlivňují kvalitu srsti, kůže, reprodukce, imunitního systému a tvoří základ pro hormony. Mají velký význam pro rozvoj mozku a oční sítnice, izolují organismus a chrání vnitřní orgány. Již na základní škole jsme se učili o vitamínech, které jsou rozpustné ve vodě a které v tucích. Tuky jsou tedy nosiči vitamínů A, D, E a K.

Tuk ovlivňuje chuť potravy


V neposlední řadě tuky ovlivňují chuť potravy. Tak jako jsou tuky kvalitní, jsou i tuky nekvalitní. Ty neobsahují všechny potřebné mastné kyseliny a tím dochází třeba k nedostatku vitamínů nebo jiných, na tuky vázaných látek. To se neprojeví hned, ale až později (organismus má své zásoby) - třeba až za 6 měsíců, kdy chceme mít vrh a kočka ne a ne zabřeznout.

SACHARIDY

Druhy sacharidů a jejich vliv na trávení kočky

Neboli lehce stravitelná energie. Ty, které nejdou strávit hned, pomůžou peristaltice (pohyby trávícího ústrojí, nejčastěji známe ve spojení se střevy). Sacharidy můžeme rozdělit na:
  • monosacharidy
  • polysacharidy
Na polysacharidech je důležité, že jsou součástí vlákniny. A jak jistě víme, vláknina je mimo jiné důležitá pro správné vyprazdňování. Doporučený podíl nestravitelné vlákniny v potravě je 2- 3 %. Pokud je cukrů moc, dostane kočka zácpu. Pokud jich je málo - přijde průjem. Takto velice zevrubně až laicky by se daly shrnout sacharidy.

Je mléko pro kočky správný sacharid?

Častou otázkou je i podávání mléka kočkám (často kravského). Laktóza (mléčný cukr) je pro kočky těžce stravitelná. Nemá totiž dostatek enzymů, aby ji kočky strávily. Proto nezřídka přichází po pozření průjem. Dodáme-li tekutiny, průjem se jen zhorší. Je to nebezpečné obzvláště u koťat, kde je průběh až extrémně rychlý. Mléko se tedy kočkám podávat silně nedoporučuje!

Správné složení energetické hodnoty v potravě

Zvláštností v oblasti cukrů je to, že kočky nemají na jazyku centrum pro poznánísladkosti jako člověk. Kočky samotné, dle různých výzkumů, preferují jiné zdroje přijmu energie než z cukrů. Celkově by kočky volily v potravě 50% energie z tuků, 40% z bílkovin a jen 10% energie by chtěly přijímat z cukrů. Nejde o procentuální složení potravy, ale energie!

V dnešní době, kdy by na každém obalu krmiva měly být tyto údaje uvedeny, není nic jednoduššího, než se na chvíli v obchodě, ve zverimexu či u objednávky na internetu zastavit, projít si složení stravy pro kočku a zamyslet se, zda opravdu potřebuje tolik obilovin a dalších složek, které nabízí levná krmiva - a to jak granulovaná, tak i ta vlhká.Zdroje, odkud jsem čerpala či porovnávala informace:

  1. časopis Naše kočky, ročník 2012 - MVDr. Leoš Železný
 


Komentáře

1 proste-panda proste-panda | Web | 30. prosince 2015 v 10:51 | Reagovat

Hezky, tak jsem se zase dozvěděla něco nového :) hlavně mě překvapilo, že mají málo těch chuťových buněk! Ono by asi ulovit gazelu a nesníst jí, protože jim nechutná, nebylo uplně výhodné.. :D ale čichat kolem jídla a prosit umějí pěkně, to se jim musí nechat. :)

2 al. al. | Web | 30. prosince 2015 v 19:34 | Reagovat

super článek, dobře se to čte jak tam sou i ty obrázky. to s tím trávením jídla a všech složek sem vůbec nějak nezkoumala nikdy..

3 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 30. prosince 2015 v 20:33 | Reagovat

To je skoro odborný článek :-) Moje kočka je labužník, jídlo si pěkně vychutnává a nad některými konzervami nebo kapsičkami ohrnuje nos a ani se jich nechytne. Z dřívějška vím, že u ní neobstojí ani horší granule, ale už nějakou dobu kupuju osvědčenou značku, která kočce chutná. Kocouři ti pořád hltají, jako kdyby týden nejedli, a to je krmím pravidelně.... také sežerou všechno, na co přijdou. Koťata do určitého stáří jsou schopné laktózu z našeho mléka zpracovat, postupně tato schopnost mizí. Ale pokud je kočce mléko podáváno od malička, může si na laktózu zvyknout, to ale nemění nic na skutečnosti, že mléko, které běžně kupujeme pro sebe, má pro kočku minimální výživové hodnoty.

4 Zaninkaa Zaninkaa | E-mail | Web | 31. prosince 2015 v 11:34 | Reagovat

Tyvado, super clanek :D my kocickam davame granule a rano trochu konzervy. Ale ne kazdy den, nase kocky jsou hrozne nenazrane a pak se to ukazuje na zachode a ten smrad neni prijemnej :D

5 Elis Elis | Web | 31. prosince 2015 v 13:42 | Reagovat

No páni, to už je článek! Moje číča naštěstí vybíravá není, ale třeba předchozí kocour mi vůbec nejedl granule, jen pěkně na to masíčko byl.

6 surpan surpan | E-mail | Web | 31. prosince 2015 v 21:22 | Reagovat

Pěkně zpracovaný článek, hlavně s fotkama si dala asi dost záležet.

Slečno Kočkomilko, přeji Ti krásného Silvestra, ale hlavně úspěšný nový rok, štěstí a zdraví. Hlavně ať je prostě skvěle. surpan :-)

7 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 31. prosince 2015 v 21:45 | Reagovat

Že je kočka lovec a predátor mi ta naše dokazuje s každým "dárečkem".

Nedávno se i rozhodla s námi nasnídat. Skočila na okno a pustila se do čerstvě zakousnuté sýkorky... No, nám se už moc snídat nechtělo :D

Moc pěkný článek, opravdu přínosný a jsem ráda i za odkazy na zdroje! Poslední dobou jsou vzácností! :)

8 paralelnisvet paralelnisvet | E-mail | Web | 1. ledna 2016 v 16:44 | Reagovat

Náš kocour po podzimní nehodě, kdy jedl v leže jen pribiňáka lžičkou, když jsem ho krmila, vyžaduje syrová játra.  je v tom dost rozhodnutý :D
Nebo hovězí zadní, když je dobře. Má z toho parádní kožich. A někdy rád granule....a zrovna vstává, jdeme se krmit ! :)

9 Van Vendy Van Vendy | Web | 6. ledna 2016 v 22:29 | Reagovat

Já kočkám dávám občas i kousek syrového masa nebo mletého masa, nebo jatýrek, zejména kuřecích. To baští s nesmírnou chutí. ;-)  :-)

10 Lax Lax | 7. října 2016 v 9:39 | Reagovat

Naše dvě kočičky milují nejvíce plně masové konzervy-

http://www.profichovatel.cz/profichoval/eshop/26-1-KONZERVY-PRO-KOCKY/296-2-100-Ciste-masove

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama