45 minut potěšení

16. ledna 2016 v 7:52 | Jana |  Audioteka.cz
Audioknihy mohou být dlouhé (třeba Eragon má přes 18 hodin) nebo kratší. Jelikož mám ráda celé sady a sbírky, požádala jsem Audiotéku tentokrát o Agathu Christie v krátkém provedení - Černý vzadu.Hned ze začátku chci upozornit, že i přes délku audioknihy jsem si ji musela pustit třikrát. Tedy si nemyslete, že těch 45 minut dostanete tak lehce do hlavy.
Povídku, jež je součástí souboru s názvem Muž v mlze, vypráví paní Hana Makovičková. Opět tedy Poirot dostal ženský hlas. Nevím, zda to je barvou hlasu paní Makovičkové nebo personálním vypravěčem, tak i tak hlas propůjčila dokonale. Velice rychle jsem si zvykla na její francouzský přízvuk, který vyvolával čas od času dojem komičnosti - ale co si budeme povídat, to k Poirotovi patří. Přechod od lidí bez přízvuku k Herculovi - úchvatné!

Ale abych audioknihu nepřechválila. Ze začátku nahrávku ruší šum či otáčení stránek. Nevím, jestli to je možné, ale prvotní dojem a řádné zaposlouchání do ukázky to dost kazí. Když jsem si ukázku pouštěla podruhé (protože jsem poprvé usnula), domnělé otáčení stránek mi již nevadilo a spíše jsem si představovala, že mi knihu předčítá osoba, která sedí vedle mne na posteli a snaží se mne uspat. Tedy i přes to jsem napodruhé neusnula. A dokonce si počáteční zvukové rušení užila.

Do třetice jsem si audioknihu pustila po rozuzlení příběhu, kdy jsem nechápala, jak na to ten malý Belgičan zase přišel! Ono totiž u Christie a Poirota nestačí pustit si jen konec s jeho vyložením situace - chce to od začátku, abych dokázala sledovat to, na co v závěru poukazuje. Možná se může zdá, že u dlouhých knih to je obtížné - ano, u Schůzky se smrtí to obtížné bylo. Ovšem u zbylých, delší děl (Vražda lorda Ackroyda, Vraždy podle abecedy, 10 malých černoušků) bylo i v průběhu díla stále Poirotem poukazováno, co že se to vlastně stalo a co doposud známe.

V podstatě jde o Christiin způsob psaní, neboť ani v Herculovských úkolech pro Hercula Poirota nedává tolik důrazu na pamatování si skutečností a Poirot kouzlí vyřešené případy jeden za druhým.


 


Komentáře

1 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 17. ledna 2016 v 20:17 | Reagovat

Knihy si zásadně jen čtu :-) Ještě nikdy jsem takto čtený příběh neposlouchala.

2 Jana Jana | E-mail | Web | 18. ledna 2016 v 6:14 | Reagovat

[1]: Tak tuhle knížku bych jako začínající nebo prvotní audioknihu nedoporučila, jak píšu - mnoho ruchu a šumu na začátku. Já audioknihám také zprvu vůbec nepřišla na chuť - dostala jsem jich pár od T-Mobile na narozeniny a spolupráce se rozjela o tři, ne-li čtyři, roky později. Začala jsem v autobusech, kde mi je zle od čtení a teď u nich usínám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama