Když má Poirot ženský hlas

13. ledna 2016 v 14:52 | Jana |  Audioteka.cz

Další dílo, které mi Audiotéka poskytla, vychází ze vzpomínek samotné Agathy Christie. Nebo ze vzpomínek. V Petře, kde se detektivní příběh Schůzka se smrtí odehrává, ona sama s manželem byla. Tedy popis prostředí je autentický a celkem kontrastující s naleštěným a vypulírovaným človíčkem.Jde o dílo, kde vraždu opět řeší Poirot. Tentokrát má na objasnění úmrtí pouze 24 hodin. Malý, rozkošný Belgičan. Bohužel, tentokrát k nám promlouvá a myslí hlasem ženy. Ne, že by paní Růžena Merunková neměla příjemný hlas a neuměla s ním pracovat. Jako herečka je úžasná a ráda se podívám na kterýkoliv film, ve kterém hraje. Ovšem nevím čím to, ale Poirot v jejím podání byl za trest (pouze Poirot!)
Mohu říci, že chraplák staré tyranky, která v příběhu zemře, byl vystižen skvěle. Že rozhořčení mladých členů týrané rodiny, bylo opravdové a uvěřitelné. Ale hlas pro Poirota? Ne. Zněl uměle, úlisně, komicky a francouzské výrazy byly utrpením pro uši. Ze začátku jsem si myslela, že jde o nezvyk. Nezvyk, aby mého oblíbeného detektiva mluvila žena. Pocitu jsem se nezbavila a těším se na dalšího, mužsky namluveného belgického detektiva.

Co se ovšem týká techniky přednesu - dokonalý. Jakožto zkušená recitátorka paní Merunková dokonale vládne svému hlasu a nebojí se jej používat. Naprosto mne okouzlilo, když si hrdinové začali skákat do řeči - netušila jsem, že i tohle lze do audioknihy zanést! Přednes byl dílem opravdu povedeným. Estetická funkce knihy může díky hlasu naplno vyniknout. A vůbec se nemusíte bát, že by to byla pohádka na dobrou noc a hlas vás uspával jako hlas vaší babičky. Hlas paní Merunkové je silný a zvučný, ale úlisný jako hlas každé ženy. Hlas je to dynamický, kdy chcete pomalu stát v pozoru a čekat na rozkazy. Ano, z tohoto hlediska se ke knize dokonale hodil - čekat na rozkazy a plnit je. Dokonce splnil i to, že onen duch panovačné tyranky přetrvával i po její smrti, zhruba od poloviny díla. Ale neměl to být vypravěč zpola vševědoucí. Měl to být vypravěč čistě ženské postavy, který by promlouval zprostředkovaně i za Poirota. Potom by kniha byla jedinečná.

Růžena Merunková v dřívějších letech ...Pokud bych se chtěla vyjádřit ke zbytku díla. Hudební doprovod přišel vždy včas, přesně v tu správnou chvíli. Nebyl dlouhý ani krátký. Jen jednou byl delší než obvykle a to vám jen tuhne krev v žilách, jak to dopadne, co se stane. Tedy zvuková stránka audioknihy je zvládnutá na jedničku. 


Komentáře

1 Akim Akim | E-mail | Web | 13. ledna 2016 v 15:15 | Reagovat

Taky jsem docela přišel na chuť těmto audiozáznamům knih, hodí se to hlavně na noční šichty, kdy oči se klíží, ale uši slouží dobře. Akorát, já si to stahuji, ehm, tak nějak, ehm, no ehm, ne zcela legálně, ale pšššt. :-P  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama