Feminismus nebo rovnoprávnost, čert ví

14. března 2016 v 8:37 | Jana |  Dumám
Když už byl ten MDŽ a já jej neoslavila, jak jsem si přála, zarazil mne komentář od úžasné a skvělé blogerky Barushky. Že je to americký svátek. Můj princ jí na to odpověděl něco o komunismu a tím to haslo. Týden na to jsem viděla reportáž, kde říkali, že jde opravdu o americký svátek a tak jsme se doma dali do diskuze …

Záměrně je vynechána finanční stránka věci!
Autorka si je samozřejmě vědoma toho, že ženy rodí později, protože dřív nemají peníze.


Nebylo to okamžitě, ale spíše po cestě na kočičí výstavu do Blanska. Ani už nevím jak, dostali jsme se k mé práci. Tedy k tomu, že jdu pracovat. A že jsem v blbém věku. Co si budeme povídat. Je mi 26 let, jsem svobodná a bezdětná a hledám práci. Vzhledem k tomu, že mám auto, asi na tom nejsem nejhůře a mám i nějakou praxi a zkušenosti. Pro zaměstnavatele nejsem dobrá volba. Mnoho z těch, které jsem oslovila, se mi už neozvali. Ti, kteří se ozvali a pozvali mne na pohovor či telefonicky se se mnou spojili, mi nakonec řekli, že ačkoliv bych přínosem byla, museli vybrat někoho, kdo je starší a má již rodinu… Řekli to někdy jinak, někdy hůře …

Kdo má asi lepší šanci na místo?

Víte, až mne zaráží, jak chtějí ženy všechno úplně stejně jako muži. Všechny ty podmínky a platové ohodnocení. To přeci nejde, pokud je žena žena a není to asexuální děti nenávidící bytost. Zaměstnat v dnešní době mladou ženu je hrozně riskantní. Protože ji skončí zkušebka, dostane smlouvu na dobu neurčitou a třeba do půl roku otěhotní. A co může zaměstnavatel? Nic. Nemůže ji vyhodit, musí ji držet místo. Tedy na to její, jen co odejde rodit a na mateřskou (v lepším případě, bezkomplikačním), najde nového člověka a zase ho musí zaučovat. Pokud je to fér zaměstnavatel, tak řekne, že to je na dobu určitou - dokud se těhule nevrátí. Jenže pokud fér není, tak to neřekne a nový nástupce se pak diví, proč mu neprodloužili smlouvu a proč zase musí hledat novou práci.

No a kdy se chystáte mít děti, mladá paní?

Taktéž když žena odrodí a dítě šoupne do MŠ, tak to nese plno rizik. Děti jsou nemocné, udělá se jim zle v noci, tedy nemohou matky volat o půlnoci šéfovi, že nepřijdou, neboť zase to dítě … I když jde o školní dítě, pokud je nemocné, tak určitý věkový interval prostě doma s ním být musíte. A normálně se volá do práce mamince, že její Filípek má bolavé ouško a zvrací … Málokdy se volá více vydělávajícímu tatínkovi, který se div nestrhá, jen aby dítko mělo na jídlo a oblečení.

Přijde mi, že celý tenhle tlak rovnoprávnosti relativně malé skupiny žen, či předsudků společnosti, tlačí i na ženy ostatní - a proto se celkově posouvá věk porodu prvního dítěte. Což zase vede jednak k větší generační propasti a jednak k tomu, že dítě je jen jedno, aby matka mohla rychle do práce.

hele, asi mám stahy, jen dodělám ten poslední výkaz pro šéfa a jedu rodit ... :D

Takže já bych tímto asi chtěla poděkovat všem těm feministickým slepičkám, které si honí ego na chlapech, že díky nim jsem musela lhát svému budoucímu zaměstnavateli, že neplánuji svatbu a rodinu, protože jinak by mne nevzali nikam. A to není ani problém to, že chodím do školky a nemohu v pátek pracovat - to ještě zaměstnavatel respektuje. Problémem je můj věk a to, že co kdybych náhodou otěhotněla? Ačkoliv to je otázka, která se u pohovoru pokládat nemá, mnohdy se s ní mladá žena potká (já třikrát). A když na ni neodpovíte jasně a důrazně hned Ne! Já zatím děti dlouho nechci, nemám ani partnera ani zázemí., tak jste automaticky řekla, že chcete děti a už vás nevezmou, protože by za nějakou dobu zase někoho hledali …

No která by s ním hned nešla na rande?


Feminisus a celá otázka rovnoprávnosti asi má smysl. Ale abychom nakonec neskončili v době, kdy se budeme v Ba´tovi přetahovat o krásné lodičky s mužem, neboť společnost jde do kytek.
 


Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 14. března 2016 v 9:40 | Reagovat

Milá Janičko, tak předně Ti musím poděkovat. Děkuji :-)
A pak Ti musím přitakávat a když dovolíš, ještě to rozšířím o pohled matky...
Stejně, jako se u pohovorů nemají ptát (a ptají), kdy plánuješ rodinu, tak se nemají ptát (a ptají), kolik a jakého věku máš děti.
A máš dvě možnosti. Buď neodpovíš a tak automaticky předpokládají, že máš děti a smůla a nebo odpovíš, že tři (jako já) a smůla :-)
I na blbým pracáku, když mi nevzali malou do školky, protože jsem neměla práci, jsem musela vymýšlet, že mám dvě babičky, které se můžou střídat v péči, protože jinak bych nesplnila kolonku "Chce a MŮŽE pracovat".
Dokonce pořízení princezničky mi bylo doporučeno pracovnicí ÚP, stejně už jsem měla dvě děti, tak tu práci o čtyři roky odložíme.
No, teď mi je čtyřicet, princezna je v první a to většina zodpovědných matek ještě nenechává takhle staré dítě marodit doma samotné. Ovšem za nějakých pět let se můžou začít ozývat zdravotní problémy a jednoznačně už nebudu tak výkonná, jako zamlada (a co si budem povídat, po sedmnácti letech doma už stejně nejsem, nemluvě o nedostatku praxe) a na moje možné místo raději přijmou chlapa a nebo tedy děti nenávidějící feministku.
A nemluvě o tom, že když šoupnu malou do družiny, tak můžu jít makat až někde od sedmi od rána, ale vzhledem k tomu, že jsem vlastně dělnice ve fabrice, tak bych ráda viděla šéfa, který nechá tu hodinu, od šesti, vypnutý stroj, aby na mě počkal :-) A to nemluvím o směnování :-)

Takže se děvčata koukejte pořádně učit, ať jste nepostradatelné a ať máte větší pole působnosti ve výběru zaměstnání :-)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. března 2016 v 9:42 | Reagovat

Pokud ti vyloženě řekli, že tě neberou kvůli tomu, že jsi moc mladá, ale kdybys byla starší a už měla odbytý děti, tak tě vezmou, je tu diskriminace kvůli věku a měla jsi plný právo je zažalovat. A vyhrát. Už si celkem dávají pozor, aby o tom, že je někdo moc starej nebo má "blbý pohlaví či barvu" vůbec nemluvili a zakamuflovali to, ale neuvědomujou si, že říct táhni, seš moc mladej, je úplně stejně diskriminační.

3 Jana Jana | E-mail | Web | 14. března 2016 v 10:08 | Reagovat

[2]: Tak samozřejmě to neřekli na plnou hubu, ale náznak tam byl. A ono dneska někoho žalovat ... To není jen tak... Viz případ Kramný :)

[1]: Celkově společnost dnes není přizpůsobena na matky nebo pro ženy, které chtějí být v domácnosti.

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. března 2016 v 10:19 | Reagovat

[3]: To bylo co za případ? Ale stejně, je potřeba je to naučit. Jenže to je nutný nejenom z tý jedný strany, ukázat, že nesmí u všech předpokládat nejhorší, ale i z tý druhý, aby toho opravdu hromada lidí přestala zneužívat. Kolik ženských to udělá schválně - konečně mám práci jistou, tak si můžu hned udělat dítě, čekala jsem jenom na to.

5 Jana Jana | E-mail | Web | 14. března 2016 v 10:32 | Reagovat

[4]: kramný údajně zabil celkem hnusně svoji ženu a maličkou dcerku a dostal strašně malou sazbu, která jde ještě snížit ... Takže ono je sice pěkné se soudit, ale právníci jsou takové "svině", že je lepší ty peníze investovat do rekvalifikace na jinou pracovní pozici. A z druhé strany, co má ta žena jinak dělat, když jinak dítě mít nemůže? prostě jsou ženy založené a orientované na rodinu a stát či kdo jim to neumožňuje jinak. Abys dostala mateřskou, musíš pracovat minimálně rok. Abys dostala podporu, musíš pracovat minimálně rok. Ale jak máš pracovat, když jsi v tak blbém věku? Viz moje kamarádka.

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. března 2016 v 10:57 | Reagovat

[5]: Ah... takže trestní případ. Ale srovnávat osobní spor s trestním řízením je jako říct, že dneska je těžký nakupovat zdravé jídlo, viz ceny společenských šatů. To je prostě něco úplně jinýho.
Ale to je právě třeba práce z obou stran. Přinutit zaměstnavatele zahodit stereotypy, že někomu dají práci a ona okamžitě odkráčí na mateřskou a zároveň pobrat trochu rozumu, aby se mnohé nechovaly jako svině, když právě tohle plánujou a ani jim nejde o tu práci samotnou. Na tohle je idální zvýhodňovat zaměstnávání absolventů nebo jiných, co právě "odněkud" vyšli a hodlají se zařadit do práce, ovšem to chce opět intervenci, která okamžitě nepřinese víc peněz ani zaměstnavatelům ani zákonodárcům, tak to není populární.

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. března 2016 v 11:01 | Reagovat

[6]: V tomhle by byly nejlepší povinný praxe, o který by se starala škola. Člověk by pak měl praxi a neměl by tam to okno "hledáme čerstvého absolventa, dvacet let, třicetileté zkušenosti", protože by je měl. Plno lidí, třeba i já sama, při škole žádnou praxi nemělo, protože nebyla povinná a oni sami nemuseli ani být líní něco hledat, ale za sebe třeba říkám, že jsem si nevěřila, že by mohl někdo chtít někoho, kdo studuje a ještě o tom nic neví, že bych to nezvládala, že ani nevím jak a co hledat a jak to udělat... to pak všechno ztěžuje. S povinnou praxí by to bylo jednodušší. Ale to by se zase spoustě lidem nelíbilo, že s ní musí pomáhat škola, protože je na druhou stranu blbost dát to jako povinnost a tím jen říct, ať si student hledá sám. Protože co když nenajde, že.

8 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. března 2016 v 11:02 | Reagovat

[7]: A ještě prodloužím komentáře :D - To by pak pomohlo i s problematikou, že nechtějí vzít kvůli dětem. Myslím, že mít čerstvě po škole, nulovou praxi a ještě hrozbu otěhotnění je horší, než kdyby to byl někdo sice čerstvě vystudovaný, ale částečně už vlastně z pracovního procesu. Hned by se obávali míň, protože by odpadly všechny problémy s úplným nováčkem.

9 Jana Jana | E-mail | Web | 14. března 2016 v 11:25 | Reagovat

[6]: Samozřejmě, v tom má pravdu. Chtěla jsem tím jen dokázat, že dneska rozhodují právníci a ne to, co je správné. Tedy kdo má více peněz. Ono totiž bych je snad musela mít nahrané, jak mi to říkají a ani to není uznatelné u soudu si myslím ... Myslím, že uvažuješ hodně obdobným stylem jako já, jenže co nepřinese peníze hned, to se zahazuje, neboť je třeba rychlý zisk. Co nejméně práce a hodně peněz.

[7]: To dělají některé IT firmy a snaží se o to právě píše lidé z tohoto oboru, plus lidé mladí, startupaři. Jenže to je na dlouho a mám strach, aby všem těm mladým lidem s elánem ta pozitivnost a naděje vydržela. Sama za sebe mohu říci, že já u nás na vesnici se snažím ukázat, že něco umím ve svém oboru celkem hodně. Bohužel mi to skončí, protože musím dát přednost HPP před DPP.

[8]: To by bylo efektivní právě v případě, kdy by si firma svého studenta vychovala. Tyto tendence v ČR jsou, ale pět na úrovni startupů. Uvidíme, zda to dotáhnou do konce. Je fakt, že já se na hodně věcí začínám dívat jinak právě z toho důvodu, že už bych i chtěla tu rodinu. Tedy mi sice vadí, že mne nikde nechtějí, ale chápu je.

10 Lenin Lenin | 14. března 2016 v 12:36 | Reagovat

Ja, bez praxe a s deckem na krku uz ve 32, budu asi dozivotne rodit. :D Jen nevim,kdo me bude zivit. :) Uz ted mam z hledani jobu osypky a trnu, co bude.

11 Lenin Lenin | 14. března 2016 v 12:37 | Reagovat

* ve 22

12 Jana Jana | E-mail | Web | 14. března 2016 v 12:49 | Reagovat

[10]: Dodělej si vysokou, jestli ti má kdo hlídat ;) Pak budeš zase zajímavější a dítko bude "samostatnější" :)

13 Poppy Poppy | E-mail | Web | 14. března 2016 v 13:20 | Reagovat

Jako hrdá feministická slepička ti říkám - nemáš zač ;)
Sice se za feministku nepovažuju, ale podle Tvého popisu bych jí tím pádem být musela.
Jako proč bych měla "trpět" za to, že jsem žena? Co je komu do toho, jestli děti budu mít, nebudu mít, jestli s nimi bude doma partner nebo já? To přece není legitimní důvod k tomu, abych měla automaticky menší plat než chlap a ještě k tomu menší šanci, že mě vůbec přijmou do nějaké práce. To, že mám dělohu, ze mě nedělá podřadného pracovníka. A to, jestli jde nějaká ženská do práce jen proto, aby pak měla mateřskou a nechá zaměstnavatele na holičkách, tak to ať si pak každá zamete před vlastním prahem a nehází to i na ostatní ženy v pracovním zařazení.

14 Poppy Poppy | E-mail | Web | 14. března 2016 v 13:24 | Reagovat

[5]: Jani 28 let Ti přijde jako trest málo? :) Vzhledem k tomu že u nás je maximální sazba tuším 35 let (a pak už jen výjimečné tresty).

15 Akim Akim | E-mail | Web | 14. března 2016 v 14:46 | Reagovat

Z toho vyplývá jen jedno a to, že ženy, respektive děvčata, která chtějí dělat kariéru, či mít stejnou šanci na trhu práce jako muži, mají jen jednu možnost a to mít své potomky v co možno nejnižším věku, v podstatě záhy poté, kdy jim to příroda dovolí. Zkrátka a dobře, jen co děvce obdrží první menstruaci a je schopna otěhotnět, čili kolem dvanáctého roku svého věku si pořídí krásné miminko a než se dívka naděje, mimčo bude v pubertě, ale v té době nebude dívce ani 30 a bude se tedy moci vrhnout vstříc své kariéře, či lukrativní práci. ;-)  :-D  :-D  :-D

16 Egoped Egoped | E-mail | Web | 14. března 2016 v 20:43 | Reagovat

A jak by sis to teda představovala? :)

17 Plague Plague | 15. března 2016 v 3:33 | Reagovat

[13]: Tak pokud si jako zamestnavatel mam vybrat ze dvou uchazecu a u jednoho hrozi ze par let bude nemoct pracovat a ja budu povinen mu drzet misto... volba je jasna. Proto zamestnavateli do toho neco je.

18 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 15. března 2016 v 6:50 | Reagovat

Jestli ten zaměstnavatel stál u tý otázky nohama pevně na zemi, tak tě nevzal kvůli tvý odpovědi, ale proto, že se mu z nějakýho důvodu ten risk vyplatil. Ta otázka je na pohovorech úplně zbytečná, stejně na ni málokdo odpoví popravdě. A po zkušenostech z druhé strany stolu mi přijde, že je vlastně většina otázek zbytečných, protože lidi prostě lžou :) Líp se nám vybíralo podle týmových úkolů a  náhledů.

[3]: Taky by mě zajímalo, jaký přizpůsobení společnosti by sis představovala? A koho bereš za ženy a matky v domácnosti? Ty na mateřský a rodičovský nebo i před a po?

Mně zatím to nastavení pro matky vyhovuje :)  Mateřská se počítá docela sympatickým způsobem, takže teď dostávám víc než jsem měla většinu roku na výplatní pásce. Miminko je za hubičku a já moc nikam nemůžu, takže vlastně ještě ušetřím :) Až skončí, můžu si sama určit priority - vrátit se do práce po dvou letech (ať už kvůli kariéře nebo životnímu komfortu) nebo si doma užít děti a prostě se uskrovnit. Teď se navíc uvažuje ještě o rychlejším čerpání peněz pro ženy co chtějí nebo musí brzy pracovat.

Mrkni jak to mají třeba jinde v Evropě: http://www.finance.cz/zpravy/finance/232979-eu-kde-je-rodicovska-dovolena-nejdelsi-a-nejvyssi/

[13]: Taky jsem si nemyslela, že jsem feministka...:)

A ještě trochu optimismu na konec. Já jsem původně nastoupila na dobu určitou jako náhrada za rodičovskou (nejsou to třeba dobrý místa právě pro ženy v blbým věku?) Smlouva by mi vypršela příští rok, ale zaměstnavatel mi v den odchodu nechal podepsat smlouvu na dobu neurčitou a dobrovolně se zavázal, že mi místo podrží. V okolí mám víc takových případů, kdy navzdory blbýmu věku zaměstnavatelé vychází vstříc. To jenom že naštěstí ne všichni zaměstnavatelé uvažujou plaguevsky a kočkovsky :)

19 Jana Jana | E-mail | Web | 15. března 2016 v 7:59 | Reagovat

[13]: nemluvím o výši platu, mluvím o tom, že mne nechtějí přijmout. Pokud jsou dva na obdobné pozici a odvádí stejnou práci, jsem za stejný plat. Kdybych jako asistentka ředitele měla dostávat méně peněz než asistent ředitele z vedlejší kanceláře, asi bych se trochu zlobila, kdyby to byla stejná práce.

[14]: Tak přijde i nepřijde. Nesledovala jsem to moc řádně, ale prý stále neměli dostatek důkazů - tedy je potrestán moc. Jenže když už by byl vinný, je to za vraždu dcery málo.

[15]: No, to je nápad :D :D

[18]: Víš, asi jsem jediný debil upřímný, ale na pohovorech právě z toho důvodu říkám pravdu - on jí nikdo nevěří. Jednou jsem se díky tomu dostaa do druhého kola mezi "staré matrony", neboť jsem přiznala obavu z jedné pracovní složky - což nikdo neudělal. Když došlo na praktickou zkoušku, zkušenostiholt vyhrály. Před třemi lety mi odpověděl na nabídku téměř každý. Neměla jsem pořádnou praxi, neměla jsem certifikát o jazyku ... Všem vyhovovalo, že jsem mladá (jak kdybych teď nebyla). Teď jsem stále mladšího věku, stále mám velká prsa, co si budeme povídat to by asistentky mít měly také :D :D, mám za ty dva roky (rok v Albertu nepočítám) hodně slušné reference a nic.

Že společnost není přizpůsobena pro matky? Ono není moc příjemné, když každý týden musíš odejít z práce jinak, protože dítě ve školce bolí ouško, začalo zvracet, ...

Asi to je v každém zaměstnání jiné.

20 Poppy Poppy | E-mail | Web | 15. března 2016 v 13:54 | Reagovat

[19]: Jani dovolím si tě citovat: "Víte, až mne zaráží, jak chtějí ženy všechno úplně stejně jako muži. Všechny ty podmínky a platové ohodnocení. To přeci nejde, pokud je žena žena" tady konkrétně mluvíš o platovém ohodnocení ;)
A vzhledem k tomu, jak jsou u nás nastaveny tresty, je 28 let opravdu hodně. Velice často člověk za ještě víc vražd dostane méně. Navíc, vem si kolik je Kramnému a kolik mu bude, až se dostane ven...

[17]: Ale jedině v případě, že se o to stejné zajímá i u muže. I muž může zůstat na rodičovské dovolené (což je momentálně stále častější). A neměl by se tím pádem náhodou zajímat i o zdravotní stav? Co třeba kdyby chtěl výpis ze zdravotní karty (když bereme v potaz profese, kde to za normálních okolností nehraje roli). Protože takový často nemocný zaměstnanec se přeci taky asi moc nemůže vyplatit. A je jedno zda je to muž a nebo žena.

21 Jana Jana | E-mail | Web | 15. března 2016 v 14:10 | Reagovat

[20]: vidíš.  Mas pravdu. Nechala jsem se vzteky az moc unést... I když i nenechala. Pokud má žena či nůž Dítě, je jasne,ze budou více chybět v práci - jeden nebo druhý a na práci se to odráži.a nebo ne a odráží se to na diteti. ...

22 Poppy Poppy | E-mail | Web | 15. března 2016 v 14:37 | Reagovat

[21]: No nevím jak je to procentualně, ale troufnu si tvrdit, že většina mužů či žen v pracovním nasazení již alespoň jedno dítko mají. Tak proč pak diskriminovat pouze ženu? A ještě se tvářit jakože "tak je to přece správně"

23 Plague Plague | 15. března 2016 v 17:30 | Reagovat
24 Jana Jana | E-mail | Web | 16. března 2016 v 7:59 | Reagovat

[22]: Je pravda, že v tomto se moc nevyznám a nevím, jak je to s odváděním práce, když má člověk doma dítě se zánětem ucha či angínou - to bych kecala. Každopádně abych poupravila a docelila svoje prohlášení - lidé by měli dostávat stejné peníze za stejně dobře odvedenou práci. Pokud jsem se nechala unést mými myšlenkami a tím, že vlastně pořádně nevím, jak to chodí na pozicích, které jsou obsazeny muži i ženami a nemám ani to srovnání, jak to je pouze u mužských profesí a jak u ženských - omlouvám se :) Prostě mne sere, že mne lidi nechtějí, bo jsem v blbém věku.

25 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. dubna 2016 v 17:09 | Reagovat

Až půjdu někdy někam na pohovor, zkusím říct, že ve svých padesáti ještě děti nemám a chtěl bych je co nejdřív; obojí je vlastně pravda (byť vzhledem k mé umíněnosti dost nešikovně podmíněná), takže svědomí bych měl čisté. Schválně jestli by mě nevzali kvůli tomu, že jsem příliš starý, nebo spíš kvůli tomu, že můžu jít na rodičovskou? :-)

26 Earendilka Earendilka | 22. dubna 2016 v 17:38 | Reagovat

Děti jsou lepší, než kariéra ;)

27 Silwiniel Silwiniel | Web | 22. dubna 2016 v 18:10 | Reagovat

Je mi taky 26, když jsem hledala práci, na několika pohovorech mi řekli, že jim musím zaručit, že alespoň ještě rok nebudu mít děti. Přijde mi to taky šílený...
Teď naštěstí práci mám a je fajn, ale je jen na tři měsíce, takže za chvíli budu hledat znovu...

28 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 22. dubna 2016 v 18:15 | Reagovat

Já bych do tohoto problému feminismus ani rovnoprávnost netahala - kdyby ženy byly nerovnoprávné jako kdysi, vůbec by pracovat nemohly (a nemohly by se koneckonců ani vzdělávat).
Zaměstnavatel musí pro dobro své společnosti najímat lidi schopné pracovat, což zkrátka žena není pokud plánuje za půl roku otěhotnět nebo má čtyři malé děti, kvůli kterým musí z práce odcházet atd. Nelze házet vinu na zaměstnavatele. Zároveň zůstat bezdětnou a dřít namísto toho je pro většinu žen příliš velká oběť a může za to jednoduše přírodní zákon. Muž dovede mít děti a zároveň plnohodnotně pracovat, ale žena, pokud si s manželem neprohodí role, nemůže, zkrátka jde o savčí matku. Samozřejmě existují ženy, které obojí zvládají, ale rozhodně jich není tolik, aby to mohlo plošně fungovat.
Nevidím cestu jak z toho ven. Nabízí se pak prostě hledat a hledat, dokud se nenatrefí na někoho, kdo mladou ženu vezme tak jako tak, vydělávat z domova apod. Něčemu bude vždycky třeba ustoupit...

29 Elle Elle | Web | 22. dubna 2016 v 19:24 | Reagovat

Bohužel, taková je realita.
V mém případě bych měla odpověď na takovou otázku, která se nemá na pohovorech pokládat, asi úplně rychle zodpovězená a se vším bych byla hned hotová.
Ano, děti chci. Vím, že mi bude brzy 30, že jsem riziková "skupina", a pokud někomu vadí, že si žena odejde odrodit a pak se vrátí do práce (po šestinedělí), tak nevím proč jsem tam vůbec na ten pohovor šla, ztrácet čas?
U mě je to jasné, ač tak úplně nechci, ale jak říkám - takhle to prostě je. Vydělávám 3x víc než přítel (a to jen minimálně - záleží jak moc se snažím), přítel má průměrný mužský plat v naprosto obyčejné práci. Není finančně možné, aby mě a dítě zabezpečil, to musím udělat já, on bude na mateřské, já budu vydělávat (ač nechci, ale je to tak). S jeho platem, mateřskou a hypotékou na krku + rekonstrukcí domu + budu ještě platit dlouho školné za studium a dojíždět na přednášky.. vážně by to neutáhl a to žijeme skromně, ani auto nemáme.
Takže za mě takhle.
Holky, držte se :)
Chlapi, také se držte.
Zaměstnavatelé, nebojte se, zaměstnanců je habaděj.. co já neustále měním toho jednoho zaměstnance, co mám :D A nevadí mi, že je někdo mladý :D

30 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 22. dubna 2016 v 19:34 | Reagovat

Někdy si myslím, že se ženy rovnoprávností svým způsobem navezly do pořádnýho průšvihu, protože to v pracovním ohledu žádná rovnoprávnost není. Prostě se přizpůsobují mužským podmínkám, to je vše. Tak jak byl schopen po dlouhá léta pracovat (bez ustání) muž, tak je schopna pracovat i žena až na ty drobnosti jako těhotenství, porod, šestinedělí, starost o malé dítě a nebo třeba i obyčejná menstruace a nižší fyzická zdatnost.
Jestli to takhle půjde dál, dopadne to pěkně blbě. Změnit by se to dalo, ale půjde to velmi pomalu a ztěžka, když tento systém přeci všem "vyhovuje". :D Jen se zeptejte některých feministek, jak je to vlastně skvělý, že...

31 Anička Anička | Web | 22. dubna 2016 v 20:04 | Reagovat

Na pohovorech jsem lhala permanentně, ale stejně mi to většinou nepomohlo. Celé to přijímací řízení pro mě bylo většinou bohužel přetvářkou. Jenže když je člověk upřímný, dopadne na sto procent přesně tak, jak píšeš. :-( Takhle máš aspoň malou naději.

32 stuprum stuprum | Web | 22. dubna 2016 v 21:51 | Reagovat

Lhaní je hřích. A kvůli práci tuplovaný.  :)

33 Amia Amia | Web | 23. dubna 2016 v 1:51 | Reagovat

Že je holka feministka automaticky neznamená, že nenávidí děti.

34 alxemisekai alxemisekai | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 6:31 | Reagovat

Já tenhle problém znám tedy z druhé strany. Šest let ve vztahu, pár se od začátku shodl, že po dětech netouží. A pro slečnu problém sehnat práci, protože ji každý zaměstnavatel tuhle myšlenku vnucoval a nevěřil, že děti prostě nechce. A když už ji konečně někde vzali, obtěžoval ji zaměstnavatel každodenními řečmi o tom, že se neobléká dost žensky ač v práci nebyl žádný dress code.

35 denik-male-rajdy denik-male-rajdy | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 9:36 | Reagovat

Musim se pridat k diskuzi :-) nikdy jsem nemela problem sehnat praci a to ac jsem si ji zacala hledat az ve svych cca 28, nikdy jsem nemela potrebu lhat a musim rict, ze jsem byla pouze na 3 pohovorech a to, kde budu pracovat, jsem si vybrala ja, prijali me na vsechna mista. Opacnou zkusenost mam se svou kamaradkou, ktera ma stejne vzdelani jako ja, tedy reklo by se stejna startovni pozice, ale ve svych 32 letech je na pracovnim uradu, vzdy kdyz se ji zeptam na praci, rika, ze je to diskriminacni, ze po ni chteji vedet vek (neuvadi ho v jejim c.v.), nicmene minuly tyden mi s uplnym klidem oznamila, ze se doma nenudi a ma stale co delat, vstane v 10, pak koukne na nejaky ten serial, pak ji maminka udela obed ...a takhle to jde cely den... a ted si polozme zcela seriozne otazku, kde je chyba???

36 Natas Natas | Web | 23. dubna 2016 v 10:33 | Reagovat

Taky se mě na několika pohovorech před lety ptali na tutéž otázku (dětí, svatby atd.). V posledních letech jsem se s tímto typem otázek nesetkala. Na jednom z pohovorů jsem slečně řekla, že děti mít nemohu. Slečna zrudla a omluvila se. Ta otázka je víc jak nevhodná, ať chceš, nechceš nebo děti mít nemůžeš. Bývalá kolegyně nastoupila do práce a přišla tato otázka, odpověděla, že na děti má čas, že to bude řešit až za pět nebo sedm let, druhý rok po nástupu otěhotně, těhotenství tajila do doby, než to na ní každý poznal...žádná výhra to ovšem nebyla. Kvůli práci bych nelhala, protože, co je to za zaměstnavatele, který mi pokládá nevhodné otázky, které navíc pokládat ani nesmí a uvede mě tak do nepříjemné situace a navíc mě přiměje k tomu, abych lhala nebo jen neříkala celou pravdu? Seš ochotná lhát i v jiných věcech? Protože pokud si s lhaním začala, nepřestaneš, už jen z toho důvodu, že se to po tobě bude chtít.

37 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 13:37 | Reagovat

Za tvuj problém nemůžou "feministický slepičky", ale to, jak jsi se vypořádala se situací, do které jsi se dostala, hihihi. Takže prosím tohle slovní spojení vynech, protože ano, cituji: "Feminisus a celá otázka rovnoprávnosti asi má smysl."

A nechápu použití modelu *Ale abychom nakonec neskončili v době, kdy se budeme v Baťovi přetahovat o krásné lodičky s mužem, neboť společnost jde do kytek*, jelikož je to pro mnoho lidí jen absurdní a šokující záležitost, co přitáhne pozornost. Víš, mě by to třeba nevadilo. Lodičky bych mužům klidně přenechala, v případě, že by je bavilo něco takovýho nosit. Ať si každej dělá, co uzná za vhodný.

A neřikej mi, že ti nějakym zvrácenym způsobem nepřijde zajímavá třeba taková postava Dr. Fran n Furtera v podání skvělého sexy dokonalého Tima Curry v RHPS.

(Nakonec, co si budeme povídat, spousta mužů má nohy sice chlupaté, ale tvarově kolikrát hezčí, než random tlustá bachyně, které z těch lodiček přetejkaj špeky. Ale hlavně, že mam lodičky a připadam si pěkná, nevadí, že mam stopadesát kilo. Tfuj. To jsou případy, kdy si člověk řiká, co se stalo špatně. Že místo krásných napudrovaných frajerů v obrovitánských parukách v dobách načančaného baroka podpadky začaly nosit ženy. When this become hotter than this?)

38 Jana Jana | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 13:41 | Reagovat

[37]: po živote s transsexualem mi to nepřijde zajimave a je mi to odporné :) :)

39 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 14:00 | Reagovat

[38]: No jo, život s transexuálem...tak to je asi z jedný strany pochopitelný. Taky volba.

40 lovitka lovitka | Web | 23. dubna 2016 v 14:49 | Reagovat

Tak já nevím, ale pokud si myslíš, že: "lidé by měli dostávat stejné peníze za stejně dobře odvedenou práci," tak tě musím informovat, že jsi také feministická slepička, protože přesně (a nejen) o tomto feminismus je.

Co se týče módy, tak zrovna podpatky byly původně historicky vyhrazené pouze pro muže (šlechtice) jako symbol moci. Stejně jako růžová barva mimochodem, protože měla blíž k červené a byla tak brána jako "agresivní". Pak přišel Hitler s růžovýma trojúhelníčkama k označení homosexuálů a všichni řekli: "Jo, na tom něco bude, to se vlastně pro chlapa vůbec nehodí." Což ukazuje na naprostou absurditu módního diktátu a na to, že představy o "mužnosti" a "ženskosti" se v čase vyvíjí a málokdy stojí na nějakých logických základech. Možná se s muži o lodičky zase přetahovat budeme, ale že by to značilo úpadek společnosti...? (Třeba jako když ženy začaly nosit kalhoty? Dokážu si přesně představit dobový příspěvek: "Kdo byste s ní šel na rande?" :D)

To, že nemůžeš sehnat práci, mě mrzí. Myslím, že za všema těma zákonama měla být naopak péče o matku a o dítě. Asi ještě bude trvat delší dobu, než se systém nastaví tak, aby fungoval i v praxi. Přeci jen si pořád ještě jako společnost teprve zvykáme na ideu, že ženy jsou schopné pracovat...

41 Kosma Kosma | Web | 23. dubna 2016 v 15:14 | Reagovat

MŠ je u nás od 6,30 h do 16,15 h. Nikdo nemá problém s vyzvedáváním dětí: pomáhají celý rodiny, sousedi - však ta ženská na to přece většinou není sama! Osobně si myslím, že to je hodně o schopnostech a o tom, co umíš: pokud máš zaměstnavateli co nabídnout, půjde do risku.
Podle mě by to pořád chtělo větší kapacitu státních školek, aby si žena mohla navolit dvouletou mateřskou s tím, že ve 2 letech bude mít dítě kam umístit a nedá za to půlku mzdy! A větší nabídku zkrácených úvazků - to tu rozhodně chybí, stát by za ně měl zaměstnavatelům poskytovat nějaké výhody - vyplatilo by se mu to!
Ve vyspělé společnosti by mělo být samozřejmé respektování rozdílů mezi mužem a ženou...

42 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 16:13 | Reagovat

Popravdě se ti nedivím. je sice uzákoněno, že žena nemusí na otázku, zda-li má/nemá/plánuje děti odpovídat, ale v praxi se nic nemění - otázka je položena a pokud děti nemá, nchce, horlivě vyhrne že ne, protože tu práci dostat chce. a za předpokladu, že si chce nechat odpověď pro sebe, dává tím souhlas, že doma malého skřítka má. :-|

43 surpan surpan | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 17:44 | Reagovat

Ten boreček v lodičkách je fakt brutální :-D Ještěže mám jinou postavu a lodičky se ke mě nehodí :-D
Jinak musím ocenit střízlivý postoj a pochopení celé věci. Samozřejmě, jako u každého podobného tématu ,se dá dat přednost emocím, ale z pohledu zaměstnavatele jde o pěkný průser, pokud si nabere mladé holky, u nichž je pravděpodobné založení rodiny. Krom toho, že jim musí držet pozici, musí zase najít náhradu, zase zaškolovat, vydat peníze na další školení atd atd. Je to bohužel problém a chápu, že pro mladá holky to je problém, ale přidavály by jste si dobrovolně, kdybyste byly v pozici zaměstnavatele, další problémy na svá bedra.
Děkuji Jano za tento super článek a blahopřeji k nové práci.

44 Miloš Miloš | Web | 23. dubna 2016 v 20:06 | Reagovat

"Kdo má asi lepší šanci na místo?"
Kdyby to záleželo na mně, tak odleva první, třetí, čtvrtý :)

45 hogreta hogreta | E-mail | Web | 23. dubna 2016 v 22:40 | Reagovat

Já bych si s tím, že jsi lhala zaměstnavateli, hlavu nedělala. On totiž neměl vůbec právo se tě na to, jestli chceš děti, vůbec zeptat. Na blbou otázku blbá odpověď, jak se tak říká, že.

Já jsem ráda, že jsem šla do oboru, do kterého jsem šla. Mám pocit, že jako žena nejsem znevýhodněna. Na to, jestli chci mít děti, se mě nikdo nikdy nezeptal - podle mého věku všichni usuzují, že je asi chtít mít brzo budu a překvapivě to není zase takový problém. S tím, že půjdu v brzké době na mateřskou, se počítá. Z druhé strany si i na mateřské asi trochu máknu, budu se muset vzdělávat sama doma a určitě zažádám třeba o občasné školení, protože kdybych tři roky byla mimo obor, už se do toho asi nedostanu a všechno mi "uteče". Upřímně se toho trošku bojím, ale tak snad se udržovat v oboru na mateřské zvládnu.

Ale je pravda, že moje sestra, když hledala práci, tak zapírala vlastně nejen děti, ale často zapírala i vysokoškolský titul (aby nevypadala "překvalifikovaně" a zaměstnavatel neměl pocit, že ji bude muset platit více, než někoho jiného bez vysoké) :-D. Já tyhle problémy naštěstí nemám a naopak, denně od šéfa v práci slyším "hlavně studuj, škola je pro tebe teď priorita... pokud nestíháš, řekni, dám ti volno, ale hlavně ta škola, ta škola..."

46 Celene Celene | Web | 24. dubna 2016 v 14:57 | Reagovat

hele my jsme se o týhle otázce dokonce učili na vejšce, že nás to může u pohovoru potkat :D vyřešila jsem to geniálně, že to náš profesor sežral i s naviákem a ještě se mi pak omlouval :D když se mě v rámci cvičného pohovoru zeptal, kdy plánuju založit rodinu, nahodila jsem posmutnělý výraz a odpověděla, že bohužel mi doktoři řekli, že nebudu schopná počít dítě... a když už se to pak stane - stal se zázrak, spolužačky z toho byly na větvi :D

47 Mitzi Mitzi | 24. dubna 2016 v 15:23 | Reagovat

Mrzí mě, že máš problémy sehnat práci. Je jasné, že když si má zaměstnavatel vybrat mezi chlapem na startu kariéry a ženskou ve věku pro založení rodiny, je chlap méně rizikovější volba, stejně jako žena, co už rodinu má.

Nicméně za to nemohou "feministické slepičky". Díky feministickým slepičkám totiž na ten pohovor vůbec můžeš. Díky feministickým slepičkám se můžeš rozvést s mužem, co tě podvádí, a když se s tebou rozejde on, můžeš si najít práci (nebo ji už mít), být samostatná a neskončit s dítětem na ulici.

Jestli už bys chtěla z tohohle někoho obviňovat, tak se spíš obracej k tomu, že je mrzuté, že se rodina nedá alespoň trochu důstojně uživit z jednoho průměrného platu. Ale rozhodně ne na "feministické slepičky", díky kterým vůbec můžeš řešit vlastní majetek a vlastní kariérní uplatnění.

48 inspiracenauteku inspiracenauteku | Web | 24. dubna 2016 v 17:24 | Reagovat

Výborný článek:), je to smutné ale bohužel to tak bude. A skvělé fotky!:D

49 slunecnyden slunecnyden | Web | 24. dubna 2016 v 17:50 | Reagovat

Já s článkem nesouhlasím. Nevím, proč by ženy při stejné práci neměli být ohodnoceni stejně jako muži. Navíc jsem v práci, kde když všichni odcházeli a šlo to tam do kytek, tak to zachránily právě ženy na mateřské, které děti odložily a šly do práce dříve. Mají mnohem lepší morálku než muži, nedovolí si vymýšlet nemoc a při hlídání nemocných dětí pracují zadarmo z domova - protože jsou přece doma, tak je nebudeme platit... Takže nevím, na co by si zaměstnavatel měl stěžovat při zaměstnávání matek s dítětem. Neodchází se jim tak snadno do jinam, jako muži, u nichž je vyšší fluktuace, práce si váží a přijímají ji se zodpovědností.

50 Jana Jana | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 18:07 | Reagovat

[47]: Nejspše za to nemohou, ale já bych byla ráda, kdybych "nemohla" :) Stará škola holt ...

51 Fredy Fredy | Web | 25. dubna 2016 v 10:29 | Reagovat

Je to smutné, ale krásný článek. Nic si z toho nedělej, každopádně držím palečky.... :-)  ;-)

52 Lucka Lucka | E-mail | Web | 25. dubna 2016 v 11:57 | Reagovat

Nemyslím si, že to, že se v současné době rodí první dítě v pozdním věku, je vina rovnoprávnosti či feminismu. Spíš bych řekla, že ženy mají dnes daleko větší možnosti, nemusí se v 19 brát a hned začít rodit děti, protože mají možnosti studia, cestování a podobně, které třeba naše matky tak docela neměly... Já sama taky čekám, že budu mít dítě až ke třiceti, protože prostě chci něco stihnout, ne snad kariéru, ale chci dokončit VŠ, cestovat a to s dítětem prostě nejde... :-) A to se za feministku nepovažuju, jen chci prostě využít možnosti a něco v životě zažít, než se usadím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama