Eragon + Stránský = závislost

27. června 2016 v 12:00 | Jana |  Audioteka.cz
Mladý, prostý, ochotný, lehce domýšlivý a do všeho moc hrrr … Překrásná aristokratická elfka, která jde do každého boje se vztyčenou hlavou a myslí na všechny kolem sebe, jen ne na sebe … Majestátní přenádherná hříčka přírody - dračice s myslí jasnou a srdcem vřelým… Jaký hlas byste pro každého z nich zvolili? A co když by všichni museli mít hlas jeden?Kdo by neznal Eragona, první díl tetralogie Odkaz dračích jezdců. Takovou tak trochu slátaninu Hobita, Pána Prstenů, Harryho Pottera a dalších fantasty. Ale co dodat, kniha se povedla. Celá nedočkavá jsem čekala, až vyjde v audio verzi. Samozřejmě jsem ji četla - celou sérii. Jenže poslech audioknihy - to je jako pohádka na dobrou noc od maminky či tatínka. To vám někdo jiný čte něco překrásného. A co si budeme povídat! Martin Stránský je muž s hlasem na pravém místě a v jeho podání je kniha snad lepší než v originální, tištěné, podobě.


První díl Eragona je o jednom velikém štěstí ještě lehce namyšleného kluka z hor. Jak se příběh line Dračími horami, přidávají s k chlapci další lidé, elfka a hlavně dračice Safira. Každý, ale úplně každý, z nich má jinou povahu, jiný styl mluvy a vyjadřování a každý z nich má v hlase své osobité kouzlo. A když jsme u kouzel - v knize se kouzlí a ne zrovna málo. Nekouzlí se ale česky nebo anglicky, kouzlí se jazykem úplně rozdílným. Takže když to dáme dohromady - povaha člověka, jeho hlas a jeho hlas, když kouzlí - řeknete si, že tohle jeden člověk nemůže zvládnout!


Naštěstí pan Stránský jako hrdinové v knize umí kouzlit. Dílo v jeho podání dostává další rozměr a každá pauza mezi kapitolami je nekonečně dlouho trvající peklo (5 sekund), které vás dělí od těžce návykového hlasu a náboje příběhu. Možná to dělá právě druh díla - dobrodružství, napětí, akce, jistý druh lásky. Po dlouhé době jde o knihu jinou než o Agathu Christie a Poirota, na kterých jsem závislá. Po skončení příběhu jsem zaznamenala pocit, který jsem dlouho nezažila - tohle chci slyšet znovu. Ano, těším se na další díl, ale celé dílo je natolik kvalitní a překrásné, že jej nikdy neoposloucháte.Chtěla jsem na knize najít i nějaká negativa, neboť jsem až moc pozitivní, ale hlas vypravěče mi k tomu nedal prostor. Dokonce i kouzlení z jeho úst bylo výjimečné a pokud člověk, knihu již jednou čtoucí, měl zafixovanou jinou výslovnost, dokázal bez připomínej přijmout i tohle podání. Dále by se dala najít vada na délce přednesu. Věřte mi, i po necelých 19 hodinách poslechu nebudete mít dost a budete potřebovat za pár minut svoji dávku Eragona Stránského.

 


Komentáře

1 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 28. června 2016 v 7:39 | Reagovat

To zní skvěle, jen jsem se v první chvíli lekla, co s tím má společného můj drahý :D Inu, shoda jmen (a Eragon se nejmenuje).

Pana Stránského mám moc ráda. Byla jsem na několika představeních v Plzni, kde hrál a pokaždé předvedl úžasný výkon. Nicméně asi zůstanu u těch a pak papírové knihy. Často jezdím autem a pouze jeho hlas mám už zakódovaný jako reklamní vzhledem k působení v rozhlasových reklamách :(

2 Storycollector Storycollector | 3. července 2016 v 19:19 | Reagovat

Stránský by měl namlouvat nějakou dospělejší fantasy. Ale Eragon taky dobrý. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama