Další hra k čaji - tentokrát z Číny

30. srpna 2016 v 10:20 | Jana |  Deskové hry
Dnes začneme trochu jinak. Chci vám totiž představit hru, kterou téměř všichni známe. Ale málokdo ví, že tato hra lze hrát i jako desková hra s více lidmi …


Mah-jong [madžong/mahdžan/ma dža] je čínská hra s obdélníkovými kameny připisována Konfuciovi zahrnující během staletí mnoho verzí pravidel a s moderní mutací pro jednoho hráče.Ve hře je 136 kamenů (někdy 144) z bambusu, dřeva, kosti či porcelánu. 108 z nich patří ke třem skupinám - kolečka, bambusy a znaky. Ty jsou někdy očíslované od 1 do 9 a od každého čísla jsou čtyři kameny. Dále jsou kameny pro severní, východní, západní a jižní větry, čtyři kameny pro červené, zelené a bílé draky a občas čtyři květiny a čtyři roční období. Hru hrají obvykle čtyři hráči, ale některé mutace mají jeden až šest hráčů. - Zdroj Wikipedie

Přesně tak, dnes vám popíšu zážitek, jaký jsem ani netušila, že kdy zažiji. Určitě ne po tom, co Mid (nebo Sil, čert to vem) navrhl, co že to jdeme hrát. Jako mnoho lidí jsem i já znala tuto hru pouze v počítačové verzi. Kdy hledáte stejné obrázky a klikáte na ně. Máte omezený počet tahů a musíte tak odstranit všechny kameny z herní plochy … Jak se dá ale klikat na kameny, když jsou fyzicky na stole před vámi?


Nijak. Kameny, se kterými jsem hrála já a kluci, byly asi porcelánové (věřím, že Mid mne opraví, jakmile na článek narazí… nebo princ), polovina byla bílá, polovina barevná. Na bílé části byly obrázky - kolečka, bambusy a znaky - každé má svůj jiný název, který si po jednom dni opravdu nepamatuji. Ale když se název používá, vypadá člověk tak jako profesionálně.


A tyto kameny se po dvou na výšku a osmnácti na délku postaví do čtverce, kde vždy jedna dvojice jakoby vyčnívá … Dle pravidel, která nejsou složitá, ale nepatří k nejjednodušším, se vytvoří zeď (oddělení strany čtverce od zbytku čtverce) a každý hráč v určitém směru dostává určitý počet kamenů. Na ty se kouká jen on. A pak se buď tahá ze čtverce nový kámen (či okrádá hráče před ním...) a nehodící kameny se vyhazují, nebo se vykládá po trojicích, čtveřicích, postupky, … Popravdě mnoho lidí přirovnává tuto hru k žolíkům (ale já tuto karetní hru neumím). Hraje se ve 4 lidech, ale dá se upravit pro hráče 3 nebo i pro hráčů 5. my ji hráli bez bodování, ale pokud by se dbalo na bodování atd., zabrala by asi hodinku času. Doporučený věk hráčů je údajně 8 let a výše. Ale můžu vám říci, že já měla co děla pochopit jednoduchá pravidla a to mi táhne na 30. Jak bych to vysvětlovala své pětileté sestře - netuším. Takže nechme hranici 8 - 12 let jako teoreticky možnou.


Kdo by si hru měl zahrát? Úplně každý, kdo hrál PC verzi, povinně. Pr zbytek lidí, které PC verze neoslovila, hru vřele doporučuji. Jde o extrémně uklidňující, esteticky překrásnou a na dotek příjemnou hru. Nedržíte v ruce milion karet (když přistoupím na srovnávání s karetními hrami), kameny jen tak nezničíte, máte je v profi kufříku a když u hry pijete nějaký jasmínový čaj …. Je to překrásný požitek. Kdybyste chtěli hodně frajeřit a nastudovali si řádně pravidla, věřím tomu, že v čajovně byste na takovouto hru sbalili kohokoliv. I když jste na první pohled suchaři v triku a svetru, v plátěných kalhotách či riflích, u této hry budete mít jisté nonšalantní kouzlo, že i protějšek, který by si vás normálně nevšiml, ten pohled zváží. Možná i proto, že hrát karty je mnohdy spojováno s hazardem. V našich končinách ovšem tuto hru natolik neznáme, abychom si ji hned spojili s karbaníky, vysokými sázkami a polámanými prsty …Je to moc prima hra a myslím si, že každý by si minimálně jednou měl zkusit ji zahrát.

*Fotky nejsou mé, neboť článek je psán dobředu - abych svůj čas, když jsem nemocná, nějak uplatnila. Pokud chcete znát zdroj fotek, klikněte na fotku a budete přesměrování.
 


Komentáře

1 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 12:05 | Reagovat

Uz je to 10 let, co jsme Mahjongu propadli u nas doma. Tenkrat se to hralo porad na horske chate u strejdy, tam jsme pricuchli poprve. A pak zase a zase az mi Mahjong vyresil, co koupit rodine k Vanocum. Jako darek to navic vypada fakt skvele :-)

2 Joina Joina | Web | 30. srpna 2016 v 12:57 | Reagovat

Já tedy znám jenom počítačovou verzi a přiznám se že jsem jí moc nechápala. Možná ta stolní verze by byla těžší než ta na počítači...

3 Anna Anna | Web | 30. srpna 2016 v 12:59 | Reagovat

Mahjong je suprová hra. Ať už v PC (na dlouhé podzimní pracovní dny) nebo k čaji přesně jak popisuješ. Akorát já hrávám i v reálu takovou tu verzi z PC. Protože se mnou nikdo nechce hrát, fňuk. :-(

4 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 17:18 | Reagovat

To koukám, hru jsem také znala jen jako pc, ale už dlouho jsem ji nehrála ani tak. Myslím, že nebude od věci si ji pořídit :)

5 Jana Jana | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 17:49 | Reagovat

[1]: Jako dárek to musí být skvělé - krabička, uspořádání, pravidla - taková úplně parádní hračka pro dospělé :)

[2]: Pokud ti jdou karty, tak by ti to šlo. A ono je jedno, jestli to člověku jde. Když to hraješ občas, je to krásné a tak jako si hraješ s kostičkami, že je jedno, že nevyhraješ :)

[3]: Taky mi trvalo, než jsem našla prince, který je na deskové a podobné hry :)

[4]: Žádná desková hra doma není od věci :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama