Dvojí metr

31. srpna 2016 v 17:12 | Jana |  Dumám
Článek by se tíž mohl nazývat Placebo efekt. A nebo Zamyšlení nad homeopatií. Jenže ani jedno by nevystihovalo to, nad čím se doopravdy chci zamyslet. Totiž dle mého jsou homeopatika drahé bonbony a pokud člověk chce věřit, mysl tělo uzdraví. Jenže jak je to u zvířat?


Začneme ještě jednou. Myslím si, že lidská mysl je natolik silná, lidské nevědomí by to v podstatě mohlo být také, že dokáže vyléčit tělo z čehokoliv. Nevěřím tomu, že pozitivní myšlenky formují vesmír, či jak to bylo v té otřesné knize Tajemství (nebo klíč? čert ví, nevydržela jsem se na ten film dívat dlouho). Ale věřím tomu, že pokud člověk věří (a je jedno v co), že ho to vyléčí. Tedy fyzickou stánku. Takže pokud budu brát léky na bolest ucha a budu vědět, že jsou to silná antibiotika, tak mi pomohou (pokud je problém v uchu, ne někde jinde, a nesimuluji že …) - protože mi to řekl lékař a příbalový leták. A třeba mi to potvrdili i lidi v diskuzích na internetu. Ale ony to vůbec antibiotika být nemusí. Můžou to být hnusné odporné mentolové bonbony. Ale protože mi to řekl člověk s MUDr. před jménem, tak mu tak nějak věřím.


Na druhou stranu homeopat může být také doktor. Ale protože homeopatii u lidí (tady je ten dvojí metr) nevěřím, je to zbloudilý doktor, kterému nejspíše exnul pacient, a proto se dal na duchovní cestu poznání. Není to ani odborný psycholog či terapeut. Jen má přístup k informacím, ke kterým člověk bez MUDr. před jménem nemá a nebo je to skvělý sběratel informací a dobrý řečník. Pokud totiž i šarlatán používá pojmy z lékařské terminologie, pár lidí mu uvěří. A proto si těch pár lidí i rádo koupí ony bonbonky v průhledné tubičce za 100 korun a strkají si je pod jazyk a vyléčí se tím. Podle mne totiž homeopatie je prostě šarlatánství. A hodně dobré šarlatánství! Protože to asi lidi opravdu léčí.
Já homeopatika zkusila a výsledek nula. Nevěřila. Nemohlo mne to uzdravit. Jenže nejsem uzavřená homeopatické léčbě u zvířat - a zase záleží na druhu nemoci (je jasné, že odčervovat budu lékem chemickým, očkovat budu chemicky, … ). Stydím se za to. Protože ačkoliv ke zvířatům přistupuji jako k dětem, dětem bych homeopatika nedala. U zvířat to je totiž takové jiné. Zvířata totiž sama nejlépe ví, co je trápí a jak se z toho dostat. Minimálně kočka. Ať se jí stane cokoliv, silou vůle se uzdraví. Dobře. Použijme minulý čas, protože v dnešní době plné fuj chemických nástrah venku je to pofidérní prohlášení, že kočka se vylíže ze všeho. Každopádně když dám zvířeti lék, léčím tím dost často spíše svoji obavu.Pokud si kočka, dejme tomu, zlomí nohu, jedu s ní k veterináři. Ten ji spraví, zasádruje (ha ha) a jde se domů. Nebo po operaci - lékař zašije ránu, z kočky se kornoutem udělá lampa a jde se domů. Možná dostanete nějakou mastičku. Málokdy něco proti bolesti. V obou případech je doporučován klidový režim, dostatečný příjem tekutin a správné a pestré stravování. A tohle je ten případ, kdy bych kočkám dala homeopatika. Z logického hlediska, když ta malá kulička vlastně neobsahuje nic (dobře 0,00000000001g léčivé látky), nemůže jí to uškodit. Pochybuji, že kočka by kuličku přijala s vědomím, že jí to pomůže a udělá jí to dobře. Spíše bude naštvaná, že do ní cpu něco, co ona nechce. Takže tím, že jí podám lék/nelék, jí neléčím. Léčím tím svoje svědomí, že dělám vše pro to, aby byla zdravá. Plus její oslabený organismus zatěžuji jednu denně chemikálií o váze 0,00000000001g.
Tohle by svým způsobem mělo pomáhat i u dětí. S tím, že u dětí se dá cíleně využít představivosti dítěte a jeho lehké oblbnutí, že tady ta malá kulička tě vyléčí. Dítko tomu věří. Jenže tomu nevěřím já, dospělý člověk, takže homeopatikum nezabere. A stydím se za to. Hrozně moc. Protože co já vím o tom, co si kočky myslí? Přijde mi nefér jim dávat něco, čemu já u lidí nevěřím…

Proto moje kočky dostávají léky v omezené formě. Snažím se je krmit kvalitními granulemi a kapsičkami (ty tak kvalitní nejsou, ale kočky jiné nejí…). Ony samy si venku ještě doloví, co potřebují a prospívají krásně. Nejsou výrazně nemocné - jen zraněné z bitvy o území či ze srážky s plotem.


A myslím si, ač to nerada přiznávám (protože princ mi to obratem vrátí s přirovnáním na mou osobu), že kvalitní strava a nestresování se blbostmi pomůže každému živému tvorovi mnohem více, než chemické léky, homeopatika či cokoliv jiného.


 


Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 17:33 | Reagovat

Já jsem bylinková :-) Bylinky jsou prastará medicína a já jim věřím.
Co si budem povídat, některé můžou i zabíjet, takže nějakou sílu mají :-)
A zvířátka to ví taky. Proto pejsci žerou trávu a proto náš Viktor kdysi dávno žral kostival.

2 Jana Jana | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 17:51 | Reagovat

[1]: Také hodně dám na bylinky. Přijde mi to na drobné problémy lepší, než se cpát léky :) A když už rostlinky neléčí, tak alespoň voní a uklidňují mysl - třeba mysl Vadera, který chodí na záchod zásadně k levandulím :)

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 31. srpna 2016 v 22:03 | Reagovat

U dětí ve věku Otyla ale s představivostí a lehkým oblbnutím pracovat přece nemůžeš a přitom homeopatika na řadu věcí fungujou tak dobře, že je doporučujou už v porodnici...

4 Plague Plague | 1. září 2016 v 1:19 | Reagovat

S tou gramazi uber. Mas stesti kdyz je tam jedna molekula u tech "silnejsich" homeopatik.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama