New Age Bullshit

23. srpna 2016 v 8:25 | Jana |  Dumám
U mne to začalo zcela nevinně. Přečíst si něco, co vám nic nenutí, co jemně a příjemně pomůže mozku poznat i jiné pohledy na všední události.


Je řeč o Dalajlamově kočce. Knize, která je úžasná. I když patří jazykem i stylem písma do new age koučování a hledání životního štěstí, je tato kniha vkusná, nevtíravá, nenásilným způsobem se čtenářem diskutuje, nechá mu dostatek prostoru pro vlastní názor a svým způsobem mu jej ani nebere. Pouze jemně skrze překrásnou kočičí osobnost Jesku vede čtenáře jiným pohledem na svět. Pokud si čtenář rozmyslí, že chce vědět víc, jistě si někde více najde. Pokud čtenář nechce o tomto životním postoji, životním poslání, vědět víc, zůstane pro něj kniha překrásnou vzpomínkou, ke které se rád vrátí.


A takových knih jistě existuje dost. A také se najdou takové, které se jako prima pozitivní dílo tváří, ale nejde o nic víc než marketingový tah za účelem zisku peněz. A takovými knihami jsou Trhák a Čtyři dohody. Obě knihy jsou natolik bizarní, že i sami autoři věří tomu, že to, co tak agresivně nutí čtenáři, funguje, že to pomáhá, že to je ONO! Že to tak u Davida Michieho není? A můžete snad říci, že JSK vám něco v knize předkládá jako to pravé ořechové? Že ona sama se ztotožní s nějakým názorem natolik, že jej někomu nutí? Ať chce nebo ne, David se do Jesky promítá a nenaleznete u něj v knize oficiální postoj - jen se dohadujete, přeci by nenapsal takovou knihu, kdyby tomu nevěřil. Ale že tomu věří/nevěří v knize nikde není (pokud ano, ráda své tvrzení opravím)!

Kdežto Trhák a Dohody vám neustále vtloukají, jak to buď funguje, nebo že to tak fungovalo a lidstvo toho nechalo. Obě dvě knihy jsou jakýmsi vycucnutím odvěkých pravd z kanálu. Jednak pravdy, které pravdami jsou - vůbec nejsou původní od autorů (spíše Trhák). Jsou z dob dávných Eriksna, Kossaka nebo Tonyho Buznana. A když by nám nestačili dohledatelní originálové, sáhneme ke kmenům, k mýtickým bájím a nebo se rovnou vrátíme do dob předantických a antických. Málokterý člověk má tak silnou vědomostní základnu, aby odhalil, co je kopírováno a co už jen využívá slavných jmen k předkládání vlastních hloupostí.


No a když nefunguje překládání nudných frází - protože bez příběhu či kazuistik to tak bohužel je, přidají autoři novodobou mluvu, čím naprosto shodí inteligenci čtenáře. A tím třeba audiokniha Trhák dokonale ostrouhala. To bylo fakt 7 hodin za trest. K novodobé mluvě se přidá i rychlé tempo - lze odpozorovat i z tištěné formy projevu (obou knih) a mnohdy nesourodé nabalování myšlenek. Možná, že autor tam tu souvislost viděl, ale i pro pozorného čtenáře, který chce porozumět, je to obtížné. Doposlouchala jsem Trhák, pročetla jsem si pár stránek, v Dohodách jsem stránku o popření výchovy a shození celého pedagogického komplexu četla asi pětkrát, protože jsem stále nevěřila svému mozku, že takový výmysl někdo může napsat …

Jsem člověk, který ač se stydí, dokáže se spíše přiklonit k psychodynamické psychologii než k té behaviorální. V behaviorální se cítím jistěji, protože tak nějak vše je dáno, všechno rozhoduje mozek a je tam jistota, že to není sen … Dokážu být pokorná i vůči věcem, kterým nerozumím a dokáži respektovat i lidi s názorem, že evoluce je prachsprostý výmysl. Kdybych to měla říci polopaticky - věřím v něco mezi nebem a zemí, ale moc to neprezentuji veřejně (ha ha, jen na blogu), neboť ke všemu, co mi kdo řekne, chci důkaz, chci jasné podložené vysvětlení (takže tím, že vím, že na něco asi důkaz nebude, jdu sama proti sobě). U koho to dokáži respektovat? U dětí. A co nedokáži respektovat jsou díla jako Trhák nebo Dohody.


Tyto dvě knihy mají na Databázi knih překvapivě mnoho pozitivních, ba přímo nadšených komentářů. Komentářů s obdobným názorem jako mám já, je tam velice pomálu. Ale vůbec nechápu, jak tam lidi mohou psát, že to je báječná kniha. Vždyť polovině textu ani nemůžou rozumět. Ne, že by byli hloupí, ale ten text je napsán tak, aby se člověk i styděl přiznat, že tomu nerozumí … A komentáře typu - kniha mi moc pomohla? K čemu? Být větší egoista? O to těmto knihám jde. Ne o egoismus a zlobu. Ale jde jim o to, aby si každý uvědomil sám sebe, naučil se sám sebe vnímat, byl sám se sebou spokojený (jenže neukáže důsledky, jaké to má pro okolí. Ale to je jedno, hlavní jsem já, že). A ať mi říká kdo chce co chce, pokud o tomto s někým člověk nediskutuje nebo minimálně neslyší, co vlastně říká a zpětně to neanalyzuje, kniha mu nedokáže změnit vnímání a pohled na svět. Kniha mu dokáže nasadit brýle, kterými bude na svět koukat do další silné události, která vše přehodnotí.


Mnohem více moudrosti pochytíte v domově důchodcům. Tam uvidíte životní pravdu z několika úhlů pohledů. Nebo dokážete změnit pohled na svět, když dostatečně dlouho sedíte na terase a pozorujete lov kočky - učíte se trpělivosti, respektu svých sil a sebe sama a máte tam i patřičnou dávku sebestřednosti. Plus, pokud nekoukáte na našeho Vadera, je v tom i dávka čistoty a hygienické péče o tělo. A pořád je to pro vás, jako pro člověka, mnohem přínosnější a hodnotnější než Trhák nebo Dohody.Můj pohled na knihu Čtyři dohody (doporučuji kliknout...)
 


Komentáře

1 porcelanovapanna porcelanovapanna | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 7:35 | Reagovat

Njn...zajímavý ale nečtu  :-( já si raděj přečtu něco online...

2 Jana Jana | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 9:05 | Reagovat

[1]: Tak bacha, jde to sehnat i online :D to je na tom to nejhorší :D Ono jak jsem nemocná, tak mne z monitoru hrozně bolí oči, tak volí knižní podoby spíše. Jinak uloz.to :D

3 Porcelánová panna Porcelánová panna | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 11:44 | Reagovat

[2]: Ale zas kniha v ruce a být v posteli...to má svoje kouzlo 8-) Navíc knihy mi hrozně voní, ty listy. Když mám nějakou v ruce neodolám a ňufnu :D No a pravda. Při online čtení bolí oči a jako bonus mě se z toho chce vždy spát :-D Jenže ve finále stejně nevydržím ani u toho čtení...takže :-D

4 Jana Jana | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 11:53 | Reagovat

[3]: Ale zase když je kniha fakt sr*čka, tak s tabletem nehodíš :D Notebook je ti většinou taky líto prohodit oknem :D Takže aspoň nic nezničím :D A pravda, u čtení usínám téměř okamžitě po ulehnutí ke knize/tabletu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama