Duch a Kotěhůlky

12. září 2016 v 10:10 | Jana |  Deskové hry
Některé hry nemám ráda já, jiné nemá rád princ. Myslím, že se nenajde hra, kterou bychom neměli rád ani jeden. Tedy ano, jedno rozšíření hry se najde. Rozšíření princezna a drak v Carcassonne.

Duch

Hru jsem dostala od své dobré kamarádky Appy (přezdívku zde na blogu s ní musím ještě prodiskutovat, tedy není finální). Je to společenská hra pro 2 - 5 hráčů a platí, čím víc lidí, tím větší zábava. Doporučovaný věk je 8 let, ovšem pokud si upravíte pravidla, lze hrát i s dítětem ve věku 5 let (moje sestra). Jde o postřehovou hru. Nejde o nic víc, než si zapamatovat 5 předmětů v 5 barvách. A potom na kartičkách, které hráči na střídačku otáčejí, najít buď předmět, který se na obrázku nevyskytuje (ani tvarově ani barevně), nebo předmět, který se na kartě zobrazí přesně (barva i tvar). Jakmile vhodný předmět najdou, vezmou jej z vystavených dřevěných předmětů...


Pokud tedy otočíte kartičku (viz obrázek níže), na které bude modré křeslo a na něm bude sedět šedý duch - vyberete zelenou láhev - protože předmět láhve se nikde nevyskytuje a zelená barva taktéž (ale křeslo má být správně červené a duch bílý). Pokud je na kartičce zelená láhev na červené knize - volíte zelenou láhev, protože to je přesně předmět, který můžete chňapnout. Červená kniha tam není (červené je křeslo, kniha je modrá). Když hrajeme tuto hru s princem, každému jde jedna část hry - jeden vidí předměty, které tam nejsou, druhý vidí předměty, které tam jsou vyobrazeny. Jak jsem psala výše, lze upravit pravidla - necháte třeba jen karty, na kterých jsou předměty ve správných barvách a dítě musí co nejrychleji předmět rozpoznat a vzít.


Kotěhůlky

Nevím proč, ale tahle hra princi nejde. Prý ji v ní porazí skoro každý. Dokonce i já, když jsem nemocná. Hra se totiž dá hrát i v posteli s marodem. Lze ji hrát ve dvou až šesti hráčích, časově záleží, jak dlouho přemýšlíte. Avizovaná doba je cca 20 - 30 minut. A v čem spočívá její kouzlo?

Kdo byl dobrý v místopise České republiky (základní škola, 6.-.9. třída, zeměpis), nebude mít takový problém určit, zda leží Pardubice jižně či severně od Hradce Králové. Nebo leží na západ? A jsou Pardubice severněji než Praha? A je severněji Plzeň nebo Brno? A co město, které Vám svým názvem vůbec nic neříká? Kolik lidí ví, kde je Bystřice pod Hostýnem? Studénka? A když už víte nebo naopak vůbec nemáte páru, nastává druhá fáze hry - poker face. Bude vám váš soupeř věřit, že jste kartu umístili k růžici správně nebo vás bude kontrolovat? Dostanete bod vy nebo on?


Je to jednoduchá, ale zákeřná hra. Dá se u ní zažít spoustu zábavy, dá se u ní přiučit něco nového - každá karta má na druhé straně souřadnice a popis. A dlouho se hra neomrzí, protože dlouho bude trvat, než se vám povede najít podobnou kombinaci poloh měst, jaké již znáte.


Obě dvě hry doporučuji pro klidné pohodové odpoledne. Na večer asi ne. Kotěhulky jsou ne večer moc frustrující, když vám to nejde a Duch je spíše pro aktivní a akční rozjezd společnosti. Obě dvě hry je vhodné doma mít, protože deskovek není nikdy dost! 


Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 12. září 2016 v 12:59 | Reagovat

jako vždy úžasné fotky :-)

2 Antea Antea | Web | 12. září 2016 v 14:52 | Reagovat

Obě dvě hry jsem hrála. Duch je perfektní, ale Kotěhůlky jsou zvrácenost. :-D (mám nulový orientační smysl, takže o svém výsledku mám jasno předem :-)

3 piuPIU piuPIU | Web | 12. září 2016 v 16:43 | Reagovat

Ta poslední fotka je skvělá!
Hrála jsem zatím jen Ducha, a můj výkon byl přímo úměrnej mojí únavě. Občas jsem v tom byla skvělá, občas jsem měla reakce ospalýho lenochoda.

Kotěhůlky vypadají taky lákavě, ale můj přítel moc na vědomostní hry není - asi proto, že v nich bývám lepší než on. Třeba ho někdy přemluvím...

Díky za inspiraci ;)

4 Jana Jana | E-mail | Web | 13. září 2016 v 10:48 | Reagovat

[2]: Na Kotěhůlky je i princ krátký :D Ale to, jak blafuje mi dává zabrat :)

[3]: Je to legrace. Takové hry je prvně lepší vyzkoušet na nějakém deskobraní :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama