Výzva pro ty méně chápavé

24. září 2016 v 22:09 | Jana |  Ze života
Přátelé, začíná podzim a období, kdy je více tma než světlo. Že jste si toho všimli? Tak proč nosíte šedé oblečení bez jakýchkoliv reflexních prvků?


Dnes, když jsem jela z hlídání 4 úžasných kočiček, jsem se dvakrát dostala do situace, kdy jsem moha být účastna dopravní nehodě. V obou případech jsem jela sotva 30 km/h (buď jsem brzdila nebo jsem se rozjížděla ze stání). A v obou případech, kdybych jen maličko zaváhala, můžu někomu způsobit zranění. Proč? Nebo jak to? Protože slečna šla přes přechod na červenou. A vůbec ji netankovalo, že v šeru v šedém oblečení prostě nejde vidět. Když jsem tedy zabrzdila (Babča piští celkem dost), slečna se na mne zadívala pohledem, že ji obtěžuji. Věřte, že v tu chvíli jsem chtěla plyn přidat!

Lepší případ přechodu - ale ne všechny jsou osvětlené jak mají být ...

Zanedlouho jsem vjížděla do vesnice, kde bydlím. Rozhlížím se, neboť od benzínky k hospodě chodí lidé celkem často. A díky absenci přechodu je můžete čekat kdekoliv (ne, že by přechod byl 100% místem výskytu chodů, ale větší pravděpodobnost tam je …). Když odbočím a začnu se rozjíždět, periferně něco vidím. To něco je, dámy a pánové podržte se, chlapeček ve věku 5 - 6 let, bez světel, bez odrazek, bez čehokoliv, co by mi pomohlo jej vidět. Hned za ním otec - bez světel, bez odrazek, … Když jsem doslova dupla na brzdu, měl chlap štěstí, že mi dlouho trvá stáhnout okénko (ruční práce no … žádná automatika), jinak bych ho řádně seřvala, co si o sobě myslí. Opět si chlap myslel, když jsem zastavila, že má přednost (mimochodem jel zleva, přednost bych měla já), a tvářila se nanejvýš uraženě …

Pomoc řidičům včas identifikovat něco na silnici!

Víte, bydlela jsem nějakou dobu v Holandsku, kde mají cyklisti, skůtraři a chodci 100% přednost a pokud se někomu něco stane, vinen je vždy řidiči. Přesto tam lidé jezdí řádně osvětlení a dávají pozor. Není to jako cyklisti v Brně, kteří jedou prostředkem silnice jak šneci a myslí si, jací jsou fit borci a green lidé. Prudiči to jsou. A nedivím se, že nějaké kretén je srazí. Kdybych měla co mluvit do dopravy v Brně, nevadilo by mi zakázat auta - ale všude. Z 95% cest udělat pěší zóny s MHD spoji. Aby byly vyhrazené pruhy pro pěší a pro cyklisty. Prostě centrum bez aut. Stejně se tam nedá parkovat. Parkovat by tam mohli jen ti, co tam bydlí (nebo hlídají kočky). Samozřejmě by se s tím na černém trhu dost obchodovalo, ale alespoň by se snížil počet lidí, co Brnem bezprizorně projíždí nebo jsou jako já neschopní použít MHD. Ano, tímto opatřením bych šla sama proti sobě, ale jak by bylo lidem lépe! V opačném případě, že v centru mohou být auta, bych zrušila cyklisty. Polovina z nich ani nerespektuje pravidla silničního provozu a bezpečnost. Co se týká parkovacích míst - nezlevňovala bych placené parkování, protože těch levných je dost, jen je lidi neumí najít. Možná bych trošku prakovací plochy rozšířila, ale zase nebudeme se snažit bydlet na Slunci - místo v Brně není.

V neposlední řadě bych zavedla psychotesty jako jeden z požadavků k oprávnění řídit automobil (asi jdu zase proti sobě). Nebo minimálně bych zavedla, aby každý, kdo chce mít řidičák a aktivně řídit, bude chodit každé dva až tři roky na přezkoušení. Proč? Aby lidi věděli, že dálkovými světly se svítí tam, kde nejsou žádná auta. A ne ve městě, když za někým jedete. Že směrovky/blinkry se používají i pro změnu jízdního pruhu … Že na semaforech, když je zelená, tak se nestojí, ale jede … Že za jízdy řidiči nepatří do ruky telefon, protože pak stojí na zelené, neukazuje změnu směru jízdy a nebo oslňuje ostatní účastníky provozu … Další, co bych u zkoušek na řidičák zpřísnila, je technická. Aby lidé třeba věděli, jaký sklon světel si mají v servisu nastavit. Když už jsou totiž oslové a jezdí nalepení na jiných autech, aspoň by jim nemuseli svítit do obličeje …Na téma řidiči-bezpečnost-cyklisté-... bych mohla dál vyprávět, ale nechci se znovu rozčílit. Prosím, lidi, jestli chodíte po cestě, mějte na sobě něco reflexního. Kdo vlastně jsem já, abych vám takto mohla kázat? Já jsem řidič, který by vás nerad naboural, protože jste lemplové na bezpečnost!
 


Komentáře

1 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 24. září 2016 v 23:29 | Reagovat

Chápu tvé rozhořčení....ti lidi si snad myslí, že je vidíme na 100m daleko za každého počasí..
Cyklisty potkávám běžně na cestě neosvětlené, bambelající se na kole bez odrazek, navíc jezdí když sněží, prší skoro uprostřed cesty..hrůza
Ale jsou zodpovědní chodci a cyklisti:-)

2 Hana Hana | Web | 25. září 2016 v 3:21 | Reagovat

Mluvis mi z duse! Nejsem ridic, ale jsem chodec, ktery se nestaci divit, jak kdo jezdi... A ve mestech, kde je MHD, by zakaz aut jedine prospel, stejne tam ridit neni zadna slast a jeste by to prospelo zivotnimu prostredi. Aspon by pak neresili modre zony..

3 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 25. září 2016 v 15:55 | Reagovat

Nedá se než souhlasit, jen bych ještě zmínila, že blinkr nepoužívají nejen řidiči při přejezdu mezi pruhy, ale i při odbočování. A když ho dají, tak vteřinu před zatočením volantu.

Nejvíc mě baví lidé na Přiznání Brna (Facebooková stránka). Pokud se tam náhodou vyskytne příspěvek stěžující si na MHD (např. že lidé ve vedrech zavírají okna), okamžitě se tam vyrojí půl tuctu hlupáků, co začnou autora příspěvku osočovat do socek a tvrdit, že si má pořídit auto.
Kam bychom se dostali, kdyby každý jezdil autem? To by už se tuplem nedalo Brnem projet. Proč jsou v dnešní společnosti bráni špatně ti, kteří šetří životní prostředí (je fuk, že třeba tento důvod není jejich prioritní) a jezdí MHD?

S čímž samozřejmě souvisí i fakt, že by nejdřív město muselo ježdění MHD podporovat. Dneska už je finančně bez rozdílu, jestli člověk nasedne do auta nebo si koupí jízdenku (šalinkarta na tom není o nic líp - obzvlášť mimo zóny 100+101). A to ještě není tak dlouho, co jsem ve zprávách četla, že plánují pro lidi (tedy týkalo by se to logicky především studentů), kteří nemají v Brně trvalé bydliště, zdražit jízdné. To už jsem opravdu málem spadla ze židle, když jsem to četla.

4 Jana Jana | E-mail | Web | 25. září 2016 v 18:18 | Reagovat

[1]: Je pravda, že na jižní Moravě, v kraji hodů a vína, jich je více. Každopádně čest těm, kteří jsou vzorní!

[2]: Tak tak. Tolik by se lidem v městě ulehčilo (a nejen v Brně)...

[3]: No, Brno asi chce vydělávat. Ono totiž není nic lepšího, než ještě více lidi nas*at, když jim v plné 1 ještě zvýší cenu jízdného ...

5 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 26. září 2016 v 8:30 | Reagovat

[4]: Mno obhajovali to tím, že chtějí lidi přesvědčit, aby si zařídili trvalé bydliště v Brně. Asi jim nedošlo, že jsme studentské město, kde bydlí většina studentů po privátech/kolejích a trvalé bydliště si tam sotva můžou nahlásit.
Navíc už by se to týkalo i mně, která bydlí 20 km za Brnem, každý den do Brna dojíždím, ale už prostě nejsem obyvatel Brna. A takových je víc.

Někteří lidé asi přemýšlí kolenem, které prodělalo lobotomii :)

6 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 29. září 2016 v 11:53 | Reagovat

Tento clanek by meli hodit na titulku, nezodpovednost nekterych je az neuveritelna. Bydlim take na vsi a mezi poli se vic bojim lidi nez zvere. I ty srny blysknou okem, ale navaty chodec ci cyklista, o tech nevis.

7 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 8. října 2016 v 10:44 | Reagovat

Já nevím, jestli se k tomu mám vůbec vyjadřovat. Když jsem v autě jako řidič, nadávám na všechny okolo. Když jsem chodec, nádávám na auta. :D A hlavně vím, že nejsem svatá. Reflexní prvky na sobě nemám, ale na druhou stranu, v noci moc často venku nechodím a když, tak pod lampami a na chodníku. Zásadně chodím jen po přechodu (kromě míst, kde žádný není, tam se nedá nic dělat a je třeba přeběhnout silnici no :D ).

Ale zrovna nedávno jsem provětrala brzdové destičky, když jsem jela kolem letohrádku královny Anny u Pražského hradu a před přechodem jsem jentaktak dobrzdila, gumy kvílely a lidé se otáčeli. Nutno podotknout, že si nemyslím, že to byla "jen" moje vina, ba naopak - mým jediným prohřeškem bylo to, že jsem byla zamyšlená a tím pádem jsem měla pomalejší reflex. Vina byla jak na skupině chodců, kteří vlezli na přechod, aniž si byli jistí, že je vidím a brzdím a pak jsem je nemohla vidět, protože jsem jela proti slunci a oni vylézali ze stínu, kde jsem je prostě vidět nemohla. Co mě ale urazilo a naštvalo, byl výraz jednoho z chodců, který když procházel kolem kapoty mého auta, díval se na mě a vrtěl hlavou. Úplně slyším jeho myšlenky: "Ježiši Kriste, mladá ženská za volantem!" Ale jak říkám, stojím si za tím, že to byla především jejich blbost.

8 Kája Kája | Web | 13. října 2016 v 11:17 | Reagovat

Strašně bych se bála jít/jet někde na neosvětleném místě. Naštěstí mám většinou na sobě něco s odrazkou popř. existují aspoň pásky, uf. Na druhou stranu se mi vůbec nelíbí, jak teď všichni nosí pásky neustále na sobě. OK, na batohu nebo sportovní tašce se to ztratí, ale na kožené kabelce to vypadá fakt debilně. Nemůžou ho mít přes den schovaný a vytáhnout ho, až se setmí? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama