Ďáblova slza

20. října 2016 v 12:07 | Jana |  Knižní orgasmus

Knihou, která vám zpříjemní dnešní počasí, která vás vcucne do děje a nebude vás chtít pustit. Kniha nikdy neumírajícího … Kniha o někom, kdo nestřílí, ale přemýšlí a řeší případy od stolu … Ďáblova slza.
Jeffery Deaver stvořil postavu, jakou se snad ještě stvořit nepodařilo. Geniální písmoznalec, který pomalu dle držení pera v rukou, pozná vaši minulost i budoucnost, který vychovává své dvě děti a to ještě inteligentně, a který vyhodil svou exmanželu alkoholičku … A zřejmě je dle popisu i přitažlivý. Kdo by si nepřál sexy inteligentního muže pečujícího s láskou o své dvě děti? No minimálně v knize někdo takový bude. Bude to žena? Bude to muž?

Tak jako kladný hrdina má pluska až na půdu, záporný hrdina je padouch všech padouchů. Předvídá každý krok policie a ještě ovládá člověka, který v určitou hodinu vraždí. Hrobaře. S kulkami natřenými černou barvou. Záporný element knihy je natolik geniální, že policii komplikuje život i po své smrti. A tedy je pro ni mnohem složitější zastavit Hrobaře.

V knize se vyskytuje opět několik klíčových postav, které dokáží zaujmout. Některé ruší, ale většinu času užitečné jsou. Autor se ale nechal strhnout a tak někdy při čtení vidíte spíše nějakou americkou kriminálku než kvalitní detektivku. Ovšem! I tak vás kniha nechce pustit, dokud vás nebolí oči, nejste otlačení od toho, že nevíte, jak si sednout a držet knihu a hlavu. Kniha je natolik poutavá, že autorovi odpustíte přehnané scény a se zarudlýma očima hltáte kvanta textu, protože prostě musíte vědět, kde je teď Hrobař, koho zabije, proč někdo straší děti v domě písmoznalce …

Dějová linka se příjemně line, navazují na sebe scény, je jednoduché sledovat myšlenky jak policie, tak mrtvého padoucha všech padouchů s Hrobařem jako zbraní. Díky poutavému příběhu autorovi sem tam odpustíte nějaký ten americký kotrmelec a řeknete si: "No a nakonec proč ne, je to USA". Bohužel ke konci již amerických prvků přibývá, a když se zapojí i starosta města, snažíte se zakrýt rukou oči, protože se stydíte. I tak ale knihu neodložíte, protože - je to konec? Nebo není? Proč ho zabili a stále tam je ještě několik stránek? To se jako dají dohromady a bude happy end?

Jako vždy nedokážu čekat na papírový výtisk, tedy mám pdf verzi v mobilu, v PC (doma i práce) a v tabletu. Tato verze knihy má zvláštní formátování, způsobené množstvím přímé řeči, myšlenek, popisů děje … Bez knihy jsem v průběhu dne nemohla vydržet, pořád jsem potřebovala vědět, kde někdo další umře … Nakonec jsem se smířila s koncem a … spoiler … takže víc neprozradím! Doporučuji si knihu koupit a upadnou v těchto deštivých dnech do víru dějů v ulicích Washigtonu a přiučit se písmoznalectví :)

Kniha poprvé vyšla v roce 1999 a nějakých 300 stránek zhltnete během dne (když pracujete, tak během dvou dní).

Moje hodnocení:


PS: Pozor na to, až na konci knihou mrštíte - pokud máte pdf formu, není to dobrý nápad házet tabletem :)
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 20. října 2016 v 13:06 | Reagovat

Od tohoto autora jsem zatím četla jen Sběratele kostí, a moc se mi líbil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama