Sběratel kostí

29. října 2016 v 9:55 | Jana |  Knižní orgasmus
Neodolala jsem. Psychthrillery s detektivním podtextem miluji. Sběratel kostí tak odstartoval moji novou zavislost ...


Další kniha z pera amerického autora J. Deavera. Psaní má v genech. Jeho otec byl reklamní textař a sestra se realizovala v psaní též. Kvalita jeho textů je, dle mého, podložená i studiem práv. To se totiž v Americe vyučuje jinak než u nás v Evropě. Jeffery začal poprvé psát v 11 letech, v roce 1990 se vykašlal na práva a vrátil se k psaní. Do dnešního dne je autorem devatenácti románů, čtyřikrát byl nominován na Edgarovu cenu, na Anthonyho cenu a tříkrát obdržel Čtenářskou cenu Elleryho Queena za nejlepší krátkou povídku roku.


Jeho první knihou, která mne potkala, byla Ďáblova slza, o které jsem psala. Deaveruv styl psaní mne oslovil natolik, že jsem dala na doporučení a sáhla po Sběrateli kostí. Sáhla jsem po prvním díle série s hlavním hrdinou Lincolnem Rhymem. Hrdinou, který má všechny předpoklady pro to být pozitivně vnímám či celkově být hodný kluk - ochrnutý od 4.obratle krku dolů, až ďábelsky inteligentní a dle popisu i docela sexy. Bohužel je po nehodě zatrpklý a vyjít s ním umí snad jen jeho osobní ošetřovatel.

Příběh začíná objevením mrtvoly - celkem bizarně upravené. Amelie Sachsova postupuje přesně dle příručky a díky tomu se dostane až do bytu Rhyma. Na Amelii jediné můžete čas od času vidět absurdnost příběhu. Absurdnost typickou pro Američany. Nikdo ze dne na den bez problémů neohleda místo činu jako ona díky navigaci génia Lincolna.


I přes to je příběh uvěřitelný a nebudete jej chtít odložit. Třeba už jen díky tomu, že jde o typicky atypické hrdiny - inteligence a chabé zdraví proti seriovemu vrahovi. Velice zajímavá je volba a typ usmrcení obětí a to, že případ je dělán přímo na míru Lincolnovi - to bystrého čtenáře přivede k vrahovi. Nebo ne? Závěr příběhu je lehce překombinován, neubírá mu to vsak na kvalitě.

Dalším neméně zajímavým faktem je jakási romantická linka v pozadí evokující spíše román či telenovelu. Ovšem neruší, příjemně doprovází a je vám od začátku sympatická. Bude pokračovat i dál? Dialogy i mimo dvojici Rhyme/Sachsová jsou zajímavé a příjemné, prokládané myšlenkami zločince dovolí čtenáři i sem uvolnit oční svaly a odpočinout si (nebo jít na záchod).

V PDF verzi, ve které knihy čtu já, měla kniha čtenářsky příjemně upravený text, členěný na kapitoly a s možností zvětšení. 270 stran PDF verze mohu jen vřele doporučit. Obzvláště pokud máte rádi příběhy na pokračování ...

Hodnocení:


Klikni na logo Audiotéky a kup si knihu v audioverzi!
 


Komentáře

1 Anna Anna | Web | 1. listopadu 2016 v 15:16 | Reagovat

Kdepak jsi našla to PDF? :-) Recenze super, chci si to přečíst... :-)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 15:59 | Reagovat

uloz.to - Deaver - 01- Lincoln Rhyme mám pocit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama