Deskoherní festival Brno

23. dubna 2017 v 8:52 | Jana |  Deskové hry
Máte rádi deskové hry a nevíte co v neděli? Jsem si vědoma, že článek je psán na poslední chvíli, ale jsem ráda, že jej vůbec zvládám napsat.


Jsem totiž hrozně moc ráda, že mne Princ vzal na Jarní deskování v Brně v Black Oil klubu. Byli jsme i na minulé akci, která se konala v čajovně někde na druhém konci Brna, a tohle jsem si prostě nemohla nechat ujít. Ráda bych vám tedy akci, která dnes začíná v 10:00, trošku přiblížila z mého pohledu a přidala pár fotek z Instagramu pořadatele (já nefotila, já hrála).

V Brně je několik klubů či společenství, kam si můžete zajít zahrát deskové hry. Jako první, osvědčená a pravidelná grupa (tehdy víceméně jeden tahoun s posilami) se mi zalíbil Deskoherní klub. A právě tento klub (mimo jiné své akce!) pořádá 4krát do roka maličké Deskování na jeden víkend. Už podruhé přidali k celé akci i placku Deskování - to jsem si prostě nemohla nechat ujít (něco sbírat a schovávat, to je moje…). Ale co placka, i kdyby ta nebyla, můj původní záměr byl Talisman. Kolega v práci si tuto deskovou hru koupil a mne zaujala. Prince už méně, takže jsme ji nakonec nehráli (ale při odchodu mi Princ nabídl, že teď ji u jednoho stolu hrají, jestli nechci koukat. No miminko rozhodlo, že jedeme domů).


Ono nejen Talisman mne lákal. Na tyto akce chodíme především proto, že zkoušíme hrát nové hry, které si pak s velikou pravděpodobností koupíme/půjčíme/dostaneme k Vánocům. Právě takto se k nám dostaly hry jako Vzhůru do podzemí, Cardline: Svět zvířat, Cirkus na kolečkách, Leo potřebuje ke kadeřníkovi, … Mnohdy vezmeme do skupiny i kamaráda Sila, kterého mám moc ráda, a ten někdy přivede někoho dalšího. O zábavu se nám stará klub - neskutečné množství deskových her, na které bych já osobně vydržela koukat dlouhé hodiny (asi jako na svoje boty - lodičky …). Jen tak, na zabalené hry a nevěděla bych, pro co se rozhodnout - na což by si lidé měli dávat pozor, těch her tam je, že se člověku točí hlava a připadá si jako dítě v cukrárně, kde je vše zadarmo … Naštěstí mám s sebou Prince, který se Silem chodí vybírat hry a já držím pozici - ono na takové akci jak jednou pustíte židli, je dost možné, že si třeba pár hodin nesednete (tip: nosit si vlastní - třeba k tomu Prince jednou přesvědčím).


Výběr her je celkem složitý proces - všude kolem je hodně hluku (u hry neradi mluvíme, protože se neslyšíme), složitost ji prodlužuje (nechodíme hrát na festivaly složité hry, ale objevovat nové), kluci jsou zkušení a ostřílení hráči a jen tak něco jim do oka nepadne … Já nejčastěji vybírám nějaké ty hry se zvířátky a stavěním - jednoduché (mnohdy až primitivní). Tento festival se z pohledu hraní lehce vymykal. Jednak já už nevydržím hrát do noci, jednak s námi byla slečna, která chtěla hrát Arkham horror - ale to bych předbíhala.

Po obdržení superplacek jsme se s Princem usadili k dračímu stolku, kde předváděl svoji hru jeden sympatický klučina. Šlo o hru Draxee, kterou vám představím v samostatném článku později. Po příchodu Sila a kamarádky jsem si ještě chvíli hráli s dráčky, a pak nás slečna zasvěcovala právě do hry Arkham Horror. Což byl pro mne opravdu horor. O deskové hře jsem slyšela, ale nikdy jsem moc nepobírala, o čem vlastně je. Jakmile na mne totiž člověk začne chrlit pravidla jinak než Princ nebo Sil - vypínám a čekám na jednoho z nich. Ne, že by slečna vysvětlovala zle. Jen jich bylo tolik a hra byla natolik složitá a tolik se u ní četlo nahlas a tolikrát se měnila herní situace, že jsem po dvou hodinách skončili. Nutno podotknout, že jsme si alespoň užili odpanění hry - při otevření krabice to byla nedotknutá hra a my si mohli vyloupat všechny žetonky a jako první si ji zahrát (za což patří velké dík pořadatelům a prostorům, protože tohle je celkem silný zážitek, když máte v rukou novou hru - plus tedy se kluby snaží, aby měli hráči stále dostatek her - za to veliký dík).


Další strategií pro výběr hry měla být malá krabice. No Princ dotáhl něco obdobně velkého jako Horror. Ale mělo to na sobě vláčky a pravidla byla útlá. Nakonec Cable car byla moc příjemná a jednoduchá hra. Jednduchá, ale přemýšlet se muselo. Jako u každé hry totiž s Princem hledíme i na to, zda se dá hrát ve dvou lidech. Tato hra nejenže byla provedena vizuálně krásně, měla jednoduchý a jasný nápad, rozšíření rovnou v jednom vydání (ale hra hratelná i bez něj) a byla pro 2 - 8 hráčů. Tedy značka ideál. Dalo se v ní škodit, pomáhat, ale taky si jít svou vlastní cestou. Navíc při druhém kole hry (dali jsme si ji dvakrát) jsme se snažili všichni taktizovat a stejně to výsledek ovlivnilo minimálně (z mého pohledu, skončila jsem obě dvě hry dvakrát a taktizovala spíše náhodným pokládáním dílků).


Zdroj obrázku není Instagram pořadetel

No a pak miminko rozhodlo, že je na čase jít domů … Co se týče samotného Black Oil podniku, k návštěvě doporučuji. Jdou lehce najít a je to co by kamenem dohodil od zastávky trolejbusu i šaliny. Pokud nemáte kombík nebo limuzínu, docela dobře zaparkujete přímo v areálu. Prostředí je i při více lidech stále příjemné a já jsem nepociťovala nějak extra vydýchaný vzduch. Jídlo a pití je k dostání na baru a mně chutnalo (měla jsem dvakrát takový poloteplý toust). Cenově se bohužel orientuje spíše Princ než já, ale nemyslím, že by to byla vyloženě finanční sebevražda si tam dát pivko nebo limonádu. Záchod mají taky a to je, myslím, ke konání akce dostačující. Hned vedle je navíc fitko/posilovna, takže pokud chodíte s nějakým takovým šílencem, je možno jej tam během hraní odložit (neověřená informace).


No a na konec zmíním jednu z nejdůležitějších složek celé akce. Organizátoři. Tým skutečných profíků na hry, které si na akci můžete půjčit. Ani na jednom našem setkání jsem neviděla se někoho mračit. Ani jednou se mi nestalo, že by nevěděli, která bije - vysvětlí jakoukoliv hru. A pokud ne zrovna ten fešák, co jste si ho vybrali, tak jeho kamarád určitě. Myslím, že jsem mezi nimi zahlédla i slečnu … Všichni nosí modrá trička s nápisem Deskoherní klub, jmenovku a všem jim patří velikánský dík za tak super akce, co pro veřejnost pořádají.

Pro úplnost odkazy:
 


Komentáře

1 Medvědova slečna Medvědova slečna | E-mail | Web | 23. dubna 2017 v 9:25 | Reagovat

Jé škoda, že jsme to nevěděli dříve. Deskové hry máme rádi. :)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 23. dubna 2017 v 10:45 | Reagovat

[1]: No to jo, když já ještě moc neumím psát o akcích, které budou... Spíše jako nějaké vlastní zážitky no ... :)

3 Medvědova slečna Medvědova slečna | E-mail | Web | 23. dubna 2017 v 10:54 | Reagovat

[2]: to znám taky jsem psala včera o Flore a dnes už je poslední den :)

4 Jat Marriage Bureau Jat Marriage Bureau | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 14:43 | Reagovat

Jat Marriage : http://Jatmarrigebureau.com
Marriage of Jat : Jat Marriage Bureau: http://Jatmarrigebureau.com

5 Raksha Bandhan 2017 Images Raksha Bandhan 2017 Images | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 14:45 | Reagovat

Raksha Bandhan 2017 Images :http://www.428545.in , Download Free Raksha bandhan images 2017

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama