Moudré z nebe

19. dubna 2017 v 7:59 | Jana |  Knižní orgasmus
Pokud jste mladí cca kolem 25 - 35 let, hledáte oddechovou, ale extrémně zábavnou četbu, nebo prostě chcete takový minivýlet do minulosti - všemi deseti (pokud je máte k dispozici) sahejte po knize Moudré z nebe!


Proč? Richard Skolek totiž provětral své staré deníčky a v hodně kvalitní podobě vám je přednáší. A pokud mluvím o kvalitě, tak mám na mysli jak obsahovou, tak vzhledovou. Jako první totiž útlou brožovanou knížečku o 98 stranách dostal do ruky můj partner. Prolistoval ji a jeho náročné oko shledalo papír i tisk velmi kvalitními. Což co si budeme povídat, v dnešní době číst některé knihy není vůbec jednoduché, když jsou sotva čitelné … Tato černobílá sranda ale vysoce převyšuje ony některé knihy. Já od Richarda dostala knihu z roku 2015 a nakladatelství Backstage Books. Musím však podotknout, že nové vydání z roku 2016 nakladatelství XYZ mi novým přebalem a formátem vzalo dech - sedí knize ještě mnohem více!

Pro odkaz na nový přebal knihy klikni na obrázek

Samotnou knihu je velice jednoduché přečíst. Jak je psáno v anotaci na internetu, jde o dětský deníček, kde chlapec mele páté přes deváté. Kniha promlouvá ke čtenáři natolik autenticky, že si to ani neuvědomí a je za půlkou knihy. Hltáte krátké kapitolky a zastavení v životě malého, tlustého a hodně chytrého kluka. Možná občas budete mít tendenci k hnidopišství a budete hledat chyby v monstrózních souvětích. Ale věřte, že po chvíli vás to přejde, protože chudák kluk je stále vystavován kontaktu se svou maminkou a jejími představami o ideálním dítěti (takže mu vlastně i možné chyby odpustíte - já to vzdala dost brzy) …

Příběh na sebe chronologicky navazuje a v životě chlapce není zase tolik postav, abyste se v textu ztráceli. Navíc se co chvíli uculujete nad vlastními vzpomínkami z tohoto období (proto já osobně doporučuji čtenářům kolem třicítky), vybuchujete smíchy nebo se škrábete na hlavě, co to má ta maminka za problém … Stejně jako malý Richard si zamilujete strejdu, budete nenávidět svoji sestru a zatoužíte si jít zaplavat.

Za mne jsou první dvě třetiny knihy opravdu hodně povedeným výletem do deníčku chlapce (v mém případě pomohlo věnování psané typicky mužsky/chlapecky drobným písmem), který chce být chytrý a ne rychlý či mrštný. Ač se může zdát, že by kniha zaváněla rádoby moderní řečí fotra Dominika, není tomu tak. Možná si budete připadat jako v Báječných létech pod psa - ale ani jedno ani druhé nevezme knize rozkošnou originalitu.

Po práci ideální odpočinek :)

Poslední třetina knihy mne tak jako donutila si knihu přečíst třikrát. Četla jsem ji s miminkem v bříšku a opravdu jedním dechem a na jeden zátah. Bála jsem se tedy, že jsem u konce knihy unavená. Poslední stránky knihy jsou možná více rozumnější nebo i díky jistým událostem takové smutnější. Ke knize to samozřejmě patří a bylo by divné, kdyby byla celá sluníčková. I přesto mne ovál závan únavy a byla jsem ráda, že povídání končí. Podotýkám, že jde o můj subjektivní názor, který nemusí odpovídat chuti každého. Konec, takový jaký je, vám vlastně lehce sebere vítr z plachet po ptaní se po dalším pokračování.

Příběh malého předškoláka a školáka, který tráví čas tak, jako to dělaly děti kdysi - bez smartphonů a tabletů - sama za sebe mohu jen doporučit. Taktéž zůstane v mé knihově a ne někde na půdě, protože tohle musím někdy ukázat svojí sestřičce a pak i potomkovi - takhle to bylo, když byla máma malá.

Hodnocení:


 


Komentáře

1 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 20. dubna 2017 v 11:57 | Reagovat

Páni, fakt jsi mě nalákala a navnadila, knihu si půjdu co nejdřív koupit :-) akorát než se k ní prokoušu... Teď zrovna čtu Zaklínače (ale už jsem tak v tě třetí třetině knihy) a pak na mě čeká Vůně jasmínu od Coriny Bomannové, jedné z mých oblíbených autorek (pokud neznáš, píše zajímavé romány, kdy se prolíná současnost s dávnou minulostí a vždy ta minulost skrývá nějaké tajemství). Ale co, knih není nikdy dost :-) akorát asi časem budu potřebovat další knihovnu :-/ :-D

2 Jana Jana | E-mail | Web | 22. dubna 2017 v 8:11 | Reagovat

[1]: Já mám knihovnu zakázanou :D Prej si je můžu stahovat a půjčovat :D Tak co, až bude miminko, dětských knížek tu bude dost na čtení :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama