Dvě kočky

22. června 2017 v 11:38 | Jana |  Kočkomilové
Poslední dobou se setkávám s problémem dvou koček. Nejen zde na blogu nebo v různých kočičích skupinách na FB. Také mi přišel i mail s obdobným dotaz (toho si moc vážím a cením!). A zahraniční kočičí fóra jsou této tématiky plná. Soužití (respektive problémové soužití) dvou kočiček, které nepřišly do domácnosti ve stejný čas a byly třeba kastrovány v odstupu, popisuje krásně článek Karol Dee, která je i na FB v této problematice celkem aktivní (článek zde). Nechci se zde zabývat řešením situace. K tomu slouží pro změnu blog HolidayCat.cz (Kočičí noviny).


Mne spíše na celé situaci zaujalo, že jsem před lety udělala stejnou chybu jako dělá 90% lidí. Mají doma jednu kočku a jsou z ní natolik paf, že potřebují druhou. Já mám kočku na klíně a krade mi ji sourozenec/přítel/spolubydlící - pořídíme druhou kočku, každý bude mít jednu (to můj případ nebyl). Nebo domnělé tendence, že kočce je doma samotné smutno, a proto potřebuje kamaráda (podotýkám, že kočky většinou bývají více než spokojené, obvykle ty starší, že) - ale hlavní motivací pořád bude lidská touha po tom mít více (koček, psů, zvířat,…). K této skupině neinformovaných a svým způsobem hloupých lidí jsem spadala i já …

Aktuální foto ...

Naštěstí má moje kočka Summer více rozumu než já a situaci tak nějak vyřešila za mne. Samozřejmě se za to stydím, protože přeci jsem měla být já ta zodpovědná a rozumná. Abych nedávala všechno slávu jen Summer, myslím, že mimo touhy po druhém dítěti ve mne hlodalo i přesvědčení, že Saminka přestane být tolik agresivní, když bude mít kočičího partnera na svůj druh her …

Takové drobné tušení mi hodně ulehčilo řešení celé situace, kterou teď mnozí majitelé popisují, kde se dá. Moje kočka napadá tu druhou. Moje kočky mohou být jen v oddělené místnosti. Když jsou kočky spolu, tak čurají, kde nemají. Po příchodu druhé kočky ta první nechci chodit na záchod a nechce jíst. Starší kočka začala napadat nové kotě i lidské členy domácnosti … Mohla bych pokračovat. Většina těchto problémů má dvě společné věci - lidi neumí seznamovat dvě cizí/nové kočky (a to i po kastraci jedné či druhé) a taky si v 90% případů pořizují druhou kočku, protože chtějí oni a ne proto, že by jejich kočka toužila po společnosti.

Jak jsem psala v úvodu - i tyto stavy domácností mají svá řešení. Nejsou to řešení ala kouzelný proutek. Někdy jsou kočky rozumnější než lidi a i přes nevhodný přístup člověka si to vyřeší samy. Ale nechápu to. Nechápu ani sebe a svoji dávnou touhu po další kočce. Když už lidi druhou kočku chtějí, proč více nepoužijí hlavu? Já nemít Prince, tak to u mne doma asi vypadá docela jinak (mám třetí kočku). Protože u nás přemýšlí on, pak Summer a pak my dva s Vaderem. Samozřejmě dnes už bych tu samou chybu neudělala a pokud by kočka/kocour vypadali spokojeně, zůstala bych s těžkým srdcem u kočky jedné.


Nedokážu ani slovy popsat, jakou dokonalou kočku doma máme. Jak si poradila s mým studiem kočičí povahy a vlastností a jak byla trpělivá vůči mým chybám. A jak pořád trpělivá je. I když teď jsem spíše lehce hysterická a moc všechno v soužití těch dvou chlupatců prožívám (Saminka leží někde jinde než normálně - nebolí ji něco? Není smutná? …). Kocour je takový bambula. Co začal chodit ven tak po roce a půl, možná dvou letech, začal nosit malé myši. Začal si hrát s ptáky, které mu kočka ulovila. Je to teď kus svalnatého mouly, který to silou občas přežene a kočka na něj syčí (a já jsem z toho nesvá). Ale tento náš ňuník teď nedávno zahnal nekastrovaného kocoura ze zahrady!


Nebudu házet všechny do jednoho pytle. Jsou lidé, kteří mají koček 6 a žijí v pohodě i přes to, že je nijak extra pomalu/vhodně neseznamovali. Ale to jsou lidé, kteří v sobě snad mají kočičí gen a kočky jsou pro ně něco víc, než pro drtivou většinu po druhé kočce bažících lidí. Smutné je, že někteří vypadají, jak kočky mají rádi, ale ve skutečnosti je to pro ně pohyblivá kytka - součást domácnosti. Není to její člen. A nemalé procento těchto lidí má doma zaručeně čistokrevnou kočku bez PP…
 


Komentáře

1 Magicmax :) Magicmax :) | Web | 22. června 2017 v 11:43 | Reagovat

Karla Dee ie skvělá souhlasím. :)

2 beallara beallara | Web | 28. června 2017 v 21:48 | Reagovat

Kočky byly vždy součástí naší domácnosti.V současnosti mám kočky tři.
První, před 10lety přišel kocour a já po pár letech zatoužila po dalším zvířeti, přišla kočka a pak do finále další kočičák.Rozhodně jsme sbližování nenacvičovali, leckdy to u nás vázne, ale je to spíše otázka momentální nálady, ale hlavně kočičí kluci se neskutečně milují, opravdu.
Jsou všichni papíroví, ovšem nehraje to nijak ve výběru roli, jsou to vždy zbytky z chovů, o které neměl nikdo zájem, nebyli atraktivní. Pro mě jsou atraktivní, ale zcela na rovinu, již další navýšení nehrozí, máme stop stav. Péče o větší počet zvířat je nákladná a chci, aby měli vždy vše potřebné, protože u nás fakt nejsou jen dekorací, jsou členy rodiny. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama