Hormony na Facebooku

13. června 2017 v 8:03 | Jana |  Dumám
Na Facebooku je mimo duhové ikonky, která se týká "všech" lidí i jedna taková nová hra. Přijde mi jako hra dětí na pískovišti nebo v rozdílných rozích třídy mateřské školky. Pro někoho to možná nové není, pro mne od včerejška ano a jsem z toho "dojatá".


Každý má potřebu někde sdílet své pocity - v těhotenství především strach a obavy, nakonec i fotku miminka… Dokud toto sdílení bylo relativně anonymní na Modrém koníkovi, Emiminu nebo Omlazení, zvládla jsem to chápat. Jenže pak jsem se přidala do skupiny maminek z Brna a od tam putovala i díky Debrise do dalších skupin. No a od té doby se nestačím divit.


Podle mnohých o sobě píšu na blog všechno (nebo co nenapíšu, to dopíše jedna velice milá komentující a já pak musím mazat…), ovšem to, co píší ty maminky na FB, nad tím mi zůstává rozum stát. Ty ženy sdílí s širokým sociálním prostorem úplně všechno a mnohdy do detailu a nejlépe s fotkou! A co že dají jednu fotku … Ony mají profil otevřený, takže si o nich přečtete úplně všechno a prohlédnete si jejich úplně všechny fotky (od nahých miminek po večeři pro manžu či příťu). Kdyby aspoň dávaly jen své fotky - nejvíc nejlepší jsou nahá miminka (vyrážka kolem přirození, použitá plína a potřísněný zadeček, …). Když pominu soudnost, co sdílet a co ne, dostanu se k bodu, u kterého úplně šílím - pravopis či gramatika. Nejsem génius, Princ mi v každém článku najde několik chyb … Ale to, co je v 97% maminkovských skupin za majoritní příspěvky - to není český jazyk, to je hatmatilka level expert. A možná u toho pravopisu nešílím tolik, jako u "mám jít k doktorovi s … fotka". Pokud mám podezření, že je něco špatně, tak napíšu soukromě jedné nebo dvěma kamarádkám, které o tom problému třeba mluvily nebo které jsou hodné a trochu nad věcí. Ale se vším akutním hned běžím k doktorovi (tohle je i problematika kočičích skupin - useknutý ocásek a otázka - mám jít k veterináři + fotky). A pokud neběžím, alespoň volám, abych věděla, kdy běžet. Jsem otravná, ale těhotná poprvé. Samostatnou skupinou, která mne vytáčí, jsou matky vševědělky. Ale vševědělky hloupé - radí špatně. Asi to nemyslí zle, ale prostě to, co píší, není pravda. V tomto případě se ale také divím, že si třeba tu tmavou čáru na bříšku maminky nehledají samy na internetu a ptají se bez špetky anonymity na veřejném fóru (a to ta čára je prkotina oproti jiným věcem)…


No a na základě těchto hrůz, co se ve skupinách dějí, vznikla hrůza další. Skupina, která kopíruje příspěvky a pak se jim směje. Když jsem se o skupině dozvěděla, byla jsem svým způsobem nadšená. Protože kde jinde můžu dát like tomu, že někteří lidi by se měli vrátit na základní školu? Nebo kde lidi vloží vtipné MEME s Google vyhledávačem a návodem, jak jej použít …? Navíc jsem ráda, že někde si počtu svým způsobem i vlastní slova o tom, jak mi přijde ujeté kojit dvouleté dítě. Nebo kojit na veřejnosti a ještě být pohoršena pohoršenými pohledy okolím. Neberte mne zle, sice jsem nastávající matka a doufám, že kojit budu, ale tak snad respektuji životní prostor i jiných návštěvníků třeba restaurace, ne? Neříkám, že kojící matky mají vstup zakázán do všech zařízení, ale tak mohly by být ohleduplnější … A jsem ráda, když někde mohu číst podobný názor bez toho, aniž by se na něj sesunulo milion matek, že dítě je to nejdůležitější (neříkám že není) a přeci nebudou dělat kvůli pár lidem cavyky a ochuzovat svého mimiska o prso (ve dvou letech na veřejnosti - prostě na pováženou, dle mého skromného názoru, no).

... užitečná informace ...

Na začátku jsem psala o pískovišti a dětské herně … A tím teď FB bezpochyby je. Dvě výše zmíněné skupiny se navzájem urážejí a blokují svým členům přístupy (nevezmeme vás k nám do skupiny, protože jste v té ošklivé a zlé skupině…). Neříkám, že ta skupina, kde si dělají srandu, je více inteligentní než ta první. Obě dvě jsou za hranou alespoň částečné soudnosti na internetu. Ale bavit se tím? Urážet se navzájem? Lidi, vážně potřebujeme válku nebo mor, tohle zavání Absurdistánem.

... tomuto dám ráda Like! ...


Bohužel i na FB se najdou perly v hnoji, jako třeba akce na levnější nákup, výhodný fusak do kočárku, kde se dá to či ono koupit hezky a levně … I já se občas do diskuze zapojím (nejvíce to bylo ohledně kočárků, kdy jsem chtěla znát výhodu trojkolky oproti čtyřkolce), nechávám se inspirovat dětským oblečením - ale proč musím takto trpět? Všechen ten balast kolem, to je hrůza … A vidíte, já vlastně nemusím. Takže se ve skupinách poprvé a naposledy zeptám, kde seženu klipsu na dudlík s logem mého auta a pak se odevšad stáhnu (krom kočičích skupin, tam ještě chvíli trpět budu)… Myslím, že můj mimísek (nebo jak říká zlá skupina - plod) a manža více ocení zdravý rozum než rozhořčené hádky o zdravotním významu pojídání placenty nebo kojení na veřejnosti ve dvou letech dítěte.

 


Komentáře

1 veruce veruce | Web | 13. června 2017 v 9:11 | Reagovat

Mluvíš mi z duše!
A je jedno, že se v některých názorech na výchovu a péči už těch podle pár informací v tomto článku neshodneme 8-)
Já se přihlásila jen do pár skupin, které vystihují můj pohled na péči o malého, ale i tak se tam někdy nestačím divit. Hrubky mě vytačí vždy a všude a FB je jich plný. Pak tam někdo sdílí vše, co by podle mého mělo zůstat v soukromém archivu, výjimkou budiž autorky, které nepoužívají své pravé jméno a sdílí jen pocity, nikolik vše od fotek nahatých miminek až po adresu bydliště. Někdy se tam řeší vše od narození tak podrobně, že nechápu, jak jsem se mohla 10 měsíců starat o miminko, aniž bych sledovala nějakou takovou skupinu :-D
Ať už má máma o výchově a péči jakýkoukoli představu, najde na internetu podporu. To je asi fajn, ale podle mě se zapomíná na to nejdůležitější - řídit se vlastním rozumem a instinktem, nikoli pochybnými radami anonymních žvanilů.

2 Jana Jana | E-mail | Web | 13. června 2017 v 9:32 | Reagovat

[1]: Tvůj blog čtu. Přestože s některými věcmi nesouhlasím nebo mi přijdou ujeté,beru je jako inspiraci a jako možnost. Hlavně když jsem dělala aupair i miminku,tak si neumím představit, že bych tohle dělala. Přijde mi,ze ty maminky jsou více online na FB než ve vztahu se svými dětmi ... No a po do psaní tohoto článku jsem otevřela FB,ze odcházím ze skupin a co nevidím? Maminky,je tohle normální barva stolice + fotka totálně pok. zadečku a pleny ... ach jo ...

3 Vivian Vivian | 13. června 2017 v 15:21 | Reagovat

Ahoj, kdy bude další článek o svatbě? :) V některém z minulých dílu jsi psala, že jsi měla kočičí dort a že najdeš fotečky. Jsem na něj a celou svatbu docela zvědavá :)

4 veruce veruce | Web | 13. června 2017 v 23:17 | Reagovat

[2]: Však já mám také doma náročňátko, od toho se asi odvíjí to, že to někomu připadá ujeté. Nedivím se, sama jsem si spoustu věcí představovala trochu jinak - jednodušeji 8-)
A jo, některé mámy vážně stráví každou volnou chvíli na FB místo toho, aby se raději radovaly a staraly o své dítě/děti, nebo mi to tak aspoň připadá.
O té stolici jsi mi připomněla jednu ujetost, která před časem kolovala internetem - http://www.protivna-blondyna.cz/2014/02/karolincino-kakanicko.html.

5 Jana Jana | E-mail | Web | 14. června 2017 v 8:39 | Reagovat

[3]: Článek bude :) jen jsem se k němu ještě "nedostala" :)

[4]: Já si raději nic nepředstavuji (možná všechno až černě, když tak - energie, pláč, ...). Ten článek jsem už četla, před nějakou dobou, protože se mi u něj udělalo stejně blbě ... A co mne ještě více zarazilo, že lidi nahrávají fotky s nahými dětmi volně ...http://cejkamichael.blog.respekt.cz/rajcatovy-pedotlak/

6 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 14. června 2017 v 11:23 | Reagovat

Jj, Facebook je takové pískovišťátko, hlavně v různých skupinách.

Ohledně toho kojení na veřejnosti si myslím svoje- když se miminko narodí, nemělo by se s ním chodit ven, krom k lékaři a na procházky. Restaurace, kavárna atd. je pro dítě dost rušný prostor a také stres. Všude hluk, možná i nějaké bacily. Takže situace "v klidu nakojím dítě v kavárně" prakticky neexistuje. Pokud maminy chcou rozvalovat prsa a kojit, tak to mohou dělat doma a ne na veřejných prostranstvích, kde to nesvědčí jejich dětem.

7 veruce veruce | Web | 14. června 2017 v 13:48 | Reagovat

[5]: Na tenhle článek bych skoro zapomněla. Moc se toho od jeho napsání  nezměnilo. Některým lidem vážně chybí soudnost.

8 Porcelánová panna Porcelánová panna | Web | 14. června 2017 v 14:17 | Reagovat

Hmm :-| :-| Nevím, třeba jsem to špatně pochopila ale mě připadá děsivé že ty ženy se nebojí. Pokud tedy veřejně umisťují takové fotky jaké jsi psala. Pokud budu mít dítě rozhodně nebudu dávat na internet jeho zadeček s vyrážkou. Raději zajdu hned k lékaři a ten mi poradí jestli plaším zbytečně nebo ne a profesionálně poradí.

No a další věcí je, že by to měly být zodpovědné matky a mezi sebou se chovají takto? Myslím to urážení apd.Hmmm 8-O

9 Jana Jana | E-mail | Web | 15. června 2017 v 7:58 | Reagovat

[6]: No ano, nemám ráda ani malá miminka v obchoďácích, ale jídlo se kupovat musí + plínky. Ovšem třeba v HM, to moc nechápu.

[7]: teď s e objevilo na FB jedno vietnamské dítko, chlapeček, které mělo neskutečně moc nahých fotek a na jedné mělo kolem penisu obličej slona - takže penis byl chobot ... Prostě ráj pedofilů...

[8]: Lidé na internet dají kde co, sama jsem si tím prošla a teď bych se nejraději proliskala... Ale dávat tam dítě? nahé? nebo jeho intimní partie? Já tam dám max svoji sestru ve vaně plné pěny, kdy ji čouhá jen hlava a i z toho mám výčitky ... A ta druhá skupina nejsou jen matky - jsou tam jak rozumní lidé, kteří komentují k věci a oprávněné příspěvky (mezi nimi jsou i matky se soudností) a pak vypatlanci nejvyššího kalibru, co se smějí všemu ... Nechci tu skupinu obhajovat, ale někdy je fajn napsat pod něco nechutného, že měla raději jít k doktorovi než se ptát na netu cizích lidí, aniž bych dostala okamžitě vynadáno, že to je maminka, co se snaží a kdesi cosi ...

10 Eliss Eliss | Web | 16. června 2017 v 15:44 | Reagovat

Mám sestřenici, která dávala na fb každý den fotografie svého syna. Po měsíci jsem si ji smazala, protože mě už nebavili ty její přitroublé komentáře a smajlíci. Také tak dávala fotografie, které byly dost nechutné. Někteří lidé prostě nemají soudnost...

11 Lukas Lukas | Web | 17. června 2017 v 15:12 | Reagovat

[10]: ..nebo spíše neznají hranic ! :-|

12 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 18. června 2017 v 8:45 | Reagovat

Já teda zatím nemám důvod se přidávat do maminkovských ani mamynkovských skupin :-D ale mám v přátelích několik spolužaček, co mají už děti a tak mi občas zeď nadělí pár příspěvků, které okomentovaly nebo olajkovaly. A já se v 99 případech ze 100 dobře bavím :-D gramatiku vem čert, někomu prostě není dáno a i mě to někdy ujede, i když si člověk občas říká, jestli se ti lidi nesnaží vymyslet novotvary :-D já jen mám strach, že "až dojde i na mě", tak aby se ze mě nestalo to co z těch fb mamin... Ujetá všechnoznalka, co chce pro své díťátko jen to nejlepší a která si nedá vymluvit své správné názory... :-D A úplně nejhorší - ty, které demonstrují své mateřství vždy a všude a opovrhují každým, kdo se na ně kvůli tomu křivě podívá. Viz ostentativní kojení na veřejnosti. A o kojení starších dětí snad ani nemá cenu psát, to je ujetost nad ujetost.

V čem se ale nedokážu rozhodnout, je očkování. Kdysi jsem se zapojila do jedné diskuze a prosila, aby mi tedy někdo vysvětlil, jak to s tím očkováním je, jestli je možnost očkovat dítě monovakcinami nebo musím volit jen mezi očkováním komplet hexavakcinami nebo vůbec. Nemůžu ale ten příspěvek dohledat, tak ani nevím, jestli mi to někdo vysvětlil :-(

13 Jana Jana | E-mail | Web | 27. června 2017 v 8:58 | Reagovat

[10]: Ale že jim nedojde, že to není jednak zajímavé a jednak je to opravdu nechutné ... Miminka jsou krásná, o tom žádná, ale každý si do toho musí dojít sám. A pak se ani takový nedívá jen na fotky miminek a posr.zadků...

[11]: neznají toho mnohem více mi přijde ...

[12]: U očkování, resp.neočkování, mi vadí jedna věc - plno maminek i mamynek bez titulu lékaře si přečte pár výzkumů (nejlépe česky), a pak tvrdí, jak je to nebezpečné a kdesi cosi. A že homeopatika ... No jako já očkovat budu, na základě této informace jsme s Princem i zůstali spolu (na začátku mne tím testoval) :D A nemyslím si, že by se z tebe stala mamynka. nejde o to, že si nenecháš vymluvit svoji pravdu, to je prý dneska i mnohdy dobře. Ale nikdy nebudeš ta blbá husa, co dává nahé fotky svého dítěte na net. Protože jak píšeš -  lajkne ti to kamarádka a hned to vidí i okruh jejích přátel ... PtSc a fotka koluje po celém netu až k leštičům :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama