Proč ne spolu?

29. června 2017 v 8:45 | Jana |  Dumám
Hned v úvodu přiznávám, že jsem to, co budu popisovat, praktikovala také. Dokonce i v počátcích vztahu a jakési tedy počáteční zamilovanosti. Nutno podotknout, že když se to potom zopakovalo s Holandskem nebo Amerikou, šlo spíše o to, jak se bezbolestně rozejít než o cokoliv jiného …


Zní to divně, že? Co jsem s Princem, neumím si představit, že bych jela na víkend nebo déle někam sama. Ne proto, že jsem na něm závislá. Ale spíše proto, že jsme přeci rodina a ta má trávit čas spolu. Mít své zážitky. Chápu, že je potřeba trávit čas i odděleně. Proto podporuji jakoukoliv aktivitu, kterou máme každý rád i bez nutné přítomnosti toho druhého. Podporuji čas, který každý z nás tráví se svými přáteli. Ale ne na úkor času, který bychom měli trávit spolu. Přeci i proto si hledáme do života partnera, se kterým máme společné zájmy, abychom mohli aktivně trávit čas i mimo postel a zdi domácnosti své nebo rodiny.


Proto mi nejde do hlavy jakýsi trend, kterého si všiml už i Princ. Respektive se mi o něm doma zmínil, že mu to také přijde zvláštní. Jde o odjíždění partnerů na dovolenou - ale každý zvlášť. Samozřejmě do těch vztahů nevidím a nevím, co je k tomu motivuje. Ale přijde mi to divné, protože když jsem takto bez svého ex jezdila já, opravdu šlo o jakousi snahu o rozchod - o zvyknutí si na život bez toho druhého. Ale nebyl to vztah o lásce, ale spíše o strachu z neznámého, co bude po rozchodu. Proto mi přijde prostě zvláštní, že se dva mají moc rádi, vezmou se, mají miminko a muž, pomalu ještě v šestinedělí své ženy, odjede na týden k moři s partou kamarádů (zde se mi Princ směje, jak jsem naivní, že to beztak nebyli jen kamarádi…). I kdyby nešlo o šestinedělí, prostě je doma malé miminko, tvoří se mu úplně nový svět a na týden mu někdo vypadne… A kdyby aspoň z důvodů, že zajišťuje rodinu. Ale odletět na dovolenou?

Moje aktuální dovolená ...

Dalším příkladem jsou známí. Nevídáme se, nemluvíme spolu, tedy opravdu těžko soudit, jaké k tomu mají pohnutky, respektive co je k tomu motivuje. On odjede na týden nebo prodloužený víkend s partou kamarádů na chatu a tam se věnují (dejme tomu) turistice. Nic zvláštního, pokud onu turistiku nemiluje i jeho přítelkyně, se kterou se na základě té aktivity seznámil a dal dohromady. A ona si pak zaletí na víkend do Dánska na výstavu psů. Samozřejmě na tom není vůbec nic špatného, každý jsme nějaký a když si u toho nestěžujeme, jak nemáme peníze a kde všude dlužíme, ať si pro mne za mne jezdí po celém světě (jasně, lehká závist, já už se takto sebrat a odjet nemůžu, pokud bych chtěla, že - popravdě jsem tohle ale řešila i s Vílou v době, kdy jsem 100% těhotná nebyla). Jen mi uniká, co tyto páry motivuje k tomu, že tráví víceméně své dovolené bez svého partnera. Celé ty dámské nebo pánské jízdy na víkend či týden mimo domov. Já jsem asi krátkozraká a neumím to ocenit nebo v tom najít to kouzlo. Ale přeci dítěti je dobře s oběma rodičema, proč by mělo jezdit jen s kupou tatínků nebo hromadou maminek na dovolenou a druhej rodič by doma hezky chodil makat? A to jsem se setkala i s rodinou, kde žena vezme děti a odjede na tři týdny (velké prázdniny minulý rok) k rodičům - no myslela jsem si (a nakazil tím okolí, ha ha), že se rozvádějí.

Moje záliby, které Princ úplně nesdílí?
Hlídání koček. Nutno podotknout, že mi nebrání a podporuje mne.

Na fotce kocourek Matýsek ...


Také mám ráda čas jen sama pro sebe a pro kočky (nesmím psát své, protože ty bestie chlupaté si podmanily i Prince a jsou naše). Pak nastane čas, kdy budu chtít čas jen a jen pro sebe a budu ráda, když Princ pohlídá Ondráška a já si odskočím třeba zaplavat. Ale to není celý víkend, to není celý týden, to je otázka několika hodin. Prince podporuji v tom, aby šel se sousedem na pivo, s klukama hrát poker, … mezitím já si objednám pizzu do postele (kam pustím i kočky), pustím film, který jsem viděla už milionkrát, a relaxuji … Ale pak jsem hrozně ráda, když za mnou Princ přijde, přitulí se a ráno se probudíme spolu. Když by tu totiž nebyl, nebyl, bylo by mi smutno, celý dům by byl moc prázdný a utratili bychom moc peněz za volání …
 


Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 29. června 2017 v 9:21 | Reagovat

Myslím, že takový vztah potom pozbývá na vážnosti. Párkrát jsem o tom už slyšela, ale nenapadlo mě, že to je takový trend.
A hlavně když z toho vztahu vzejde dítě. Potřebuje rodiče oba aby si mohlo utvářet svět, jak jsi psala. Navíc, pokud ženu partner opustí zrovna v šestinedělí, je to dost risk pro celou rodinu (některé maminky v šestinedělí by neměly být prostě samy, ne samozřejmě každá, ale je to také funkce rodiny a partnera, dát na ni pozor).

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 29. června 2017 v 9:22 | Reagovat

Kočkomilko, už mi to fakt nedá..ale hledat v tvých článcích téma týdne, to je jak hledat jehlu v kupce sena. Nakonec ji teda člověk najde v jedné větě, bez které by se článek obešel..ale to ti to za to fakt stojí?:)

3 Katka Katka | E-mail | Web | 29. června 2017 v 9:25 | Reagovat

U nás takové víkendy probíhají a doufám, že budou probíhat i v budoucnu. Máme dva syny, jednomu 3 roky, druhému bylo půl roku. Když byl staršímu asi rok, začal s ním můj muž vyrážet na pánskou jízdu, ještě s několika dalšími tatínky a dětmi. Těšil se na to snad ještě před porodem. Bylo to i v době, kdy jsem ještě čas od času kojila a zvládali to na těch pár dnů parádně. Mladšího si začne brát asi až tak kolem 1,5 roku, protože přes zimu moc nejezdí a začnou na jaře. A já se tááák těším, že si vyrazím na jógový víkend, kde sice budu asi nad klukama přemýšlet, ale taky vypnu a užiju si to. Pokud budou chtít vyrazit společně na týden a "nechají mě doma", tak z toho nebudu na prášky, jestli je něco špatně ;-) Já taky občas se starším vyrazila na pár dnů pryč, změna prostředí, výlety a hlavně večerní tlachání s kamarádkami mě vždycky nabije baterky na dlouhou dobu.

4 Jana Jana | E-mail | Web | 29. června 2017 v 9:36 | Reagovat

[1]: Nevím, jestli to bylo v šestinedělí, to bych lhala, ale v tu dobu jsem to řešila i u doktorky, že to nechápu. Miminko se narodilo v květnu a on v červenci sdílel fotky z dovči. Ale pozastavila jsem se nad tím, neb mne máma učila k respektu k šestinedělí a mne to hodně překvapilo. A jak píšeš, ve vztahu mi to přijde takové moc na úrovni spolubydlících z koleje no.

[2]: Když píšu něco, k čemu chci vyjádření co nejvíce lidí tady na blogu, tak mi to za to stojí. Pokud ne, sdílím článek jen na FB.

[3]: Asi to bude o založení každého z nás. Mně tohle moc do hlavy nejde, no. nejradši trávím čas s těmi, co miluji a ne s cizími lidmi. Ale je fakt, že já mám hranici "cizí člověk" hodně jinak než většina populace :)

5 Kája Kája | Web | 29. června 2017 v 10:02 | Reagovat

Hm a já se zrovna bojím, že budu po sestěhování jako ve vězení... :D
Nevidím na oddělených víkendech nic špatného. Ani když už mají dotyční děti. Jen je třeba, aby se nějak domluvili na hlídání a samozřejmě aby si dělali čas i na sebe.
Potřebuju i jiné lidi než muže.

6 hogreta hogreta | E-mail | Web | 29. června 2017 v 11:56 | Reagovat

Tak z druhé strany - pokud je člověku vyloženě smutno, když tráví jen jeden blbý víkend bez partnera, tak už to podle mě citová závislost fakt je. Co pak takové páry dělají, když jeden z nich například odjede pracovně na čtrnáct dní na služební cestu nebo když třeba musí trávit nějaký čas v nemocnici? To se z toho zblázní, ne?

Já občas taky jedu na dovolenou bez partnera - naposledy proto, že jsem chtěla vzít mamku do Chorvatska na deset dní, kde se jednalo opravdu spíš o dámskou jízdu (dvakrát denně cvičení, autobus plný ženských). Nebo třeba s mamkou každoročně jezdím minimálně na pět dní do lázní. Uděláme si svou dámskou jízdu. Partnera miluju, ale přece není jediný na světě, koho miluju. Miluju i svoji rodinu. Kdybychom do lázní jeli v triu já, partner a mamka, tak partner by se nudil (protože by ho asi nenadchly léčebné koupele) a mamka by si připadala jako páté kolo u vozu. A nepřipadá mi na tom nic tak zvláštního, s mamkou jezdím na dovolené odmalička - jednou dokonce i v době, kdy byl brácha malý (dva roky) a tak ho na těch deset dní nechala na starosti jeho taťkovi. A jsou spolu nějakých dvacet let, takže posuzovat podle toho vztah mi přijde trošku krátkozraké. Já jsem s partnerem téměř deset let - a právě proto možná nevidím nutnost v tom, aby každý víkend trávil se mnou. Vím, že mě miluje, klidně může odjet na týden, já na něho budu myslet, ale hroutit se nebudu - protože vím, že se ke mně zase vrátí. Přece nejsem malé dítě. Partnera opravdu miluju, ale dokážu být i samostatná. A pochopím, když on se mnou nebude chtít trávit týden s hromadou ženských a cvičením aerobicu, stejně tak mi nebude vadit, když bude chtít odjet na víkend s klukama třeba - já nevím - na nějaký veletrh aut nebo tak. Právě proto, že partnera miluju, chci, aby svůj čas trávil tak, jak se mu líbí - a pokud do toho občas nebudu zapojená (protože mě například nebude daná věc bavit, popřípadě třeba nebudu moct odjet kvůli práci atd.), tak to přece přežiju. Já zase moc nechápu, proč se z některých lidí ve vztahu stávají siamská dvojčata, která si bez toho druhého ani neuprdnou. Podle mě je nejlepší zlatá střední cesta - a prostě všeho s mírou :).

7 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 29. června 2017 v 12:17 | Reagovat

[4]: Tak doufejme, že si třeba časem vzpomeneš, že existují i jiný způsoby jak toho dosáhnout ;) Byť to stojí autora víc práce...

8 Jana Jana | E-mail | Web | 29. června 2017 v 13:04 | Reagovat

[5]: To si nemyslím, vězení je silné slovo :)

[6]: Nejde o to, že bych nevydržela nebo se hroutila (služební cesty, atd. - to chápu, ale dovolenou s přáteli už prostě ne), jen vím, co mám ráda a co preferuji. Ale moje úzká rodina je partner/manžel a miminko a měli bychom trávit čas spolu. Asi je to o tom, jak je kdo zvyklý z rodiny, kde vyrůstal. Já hodně jezdila jako dítě sama. Prostě jsem nepotřebovala.

[7]: péruješ takto každého?

9 Eliss Eliss | Web | 29. června 2017 v 13:26 | Reagovat

A já si zase myslí, že partneři můžou trávit dovolené odděleně. Tím, že spolu nejsme si ověříme, nakolik si důvěřujeme...

10 padesatka padesatka | E-mail | Web | 29. června 2017 v 13:46 | Reagovat

[3]: Kočkomilka pochopí později... :-)
Dále se musí vzít v potaz, že prázdniny jsou dva měsíce a to bez střídání jde blbě...

11 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 29. června 2017 v 13:49 | Reagovat

Taky to nevidím tak kriticky jako ty :) Mně teda muž nikam nejezdí- kromě mě totiž nemá pořádně s kým a na dovolenou prostě poslední léta nebyl ani čas. Ale já bych klidně s kamarádkami jela, kdyby to šlo (ale nešlo a nejde, zas ten čas :D ), a naprosto normálně bychom se s tím oba vypořádali.
Láska se podle mě neměří časem stráveným pohromadě :)

12 Jana Jana | E-mail | Web | 29. června 2017 v 13:49 | Reagovat

[9]: To jsem ráda, že v tomto mám zatím 100% důvěru (obě dvě strany) :)

[10]: To je druhá strana mince, kterou vůbec jednak nezmiňuji a pak - ono se všechno ukáže, co a jak, až za pochodu :) jen teda dlouhodobě to nechápu, zatím :)

13 Jana Jana | E-mail | Web | 29. června 2017 v 13:50 | Reagovat

[11]: Když já to prostě nedokážu zatím pochopit, proč spolu teda dva jsou, když spolu netráví čas ... neříkám, že to je špatně (respektive to vnímám tak, jak jsem to zažila já, takže to možná špatné beru), ale nechápu to :)

14 Nigredo Nigredo | Web | 29. června 2017 v 15:44 | Reagovat

Dávej pozor, ať se ti Princ nezačne dusit... Mně se těžce dýchalo jen při čtení tvého článku...

15 Jana Jana | E-mail | Web | 29. června 2017 v 15:47 | Reagovat

[14]: O to vůbec strach nemám :)

16 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 29. června 2017 v 16:30 | Reagovat

Na jednu stranu Tě chápu, sama se k tomuhle nestavím úplně nadšeně, na straně druhé je tam spousta ale.

Několik hodin, ne víkend, ne týden… předpokládám, že jsi to tak nemyslela, ale přijde mi méně hrozné strávit měsíčně jeden víkend odděleně než se patnáctkrát potkat pomalu až v posteli.

Že má dítě trávit čas s oběma rodiči… anketní otázka, užije si dítě víc víkend jen s tatínkem, jeho kamarády, svými kamarády, sjížděním řeky, přespáváním ve stanu a vařením na ohni (a o kterém bude v neděli večer mamince nadšeně vyprávět), nebo s oběma rodiči, kdy bude v postatě psychicky podporovat maminku a spát se jako kompromis bude v chatce (a vyprávět o tom komukoliv z rodičů nebude důvod)?

Taky samozřejmě záleží, jak často lidi ten čas odděleně tráví. Jeden týden za rok a půlka víkendů jsou diametrálně odlišné věci.

Ale hlavně… píšeš, že si hledáme partnery se společnými zájmy, abychom spolu mohli trávit čas. Jenže vidím určitý rozdíl mezi tím, že s partnerem máme společné zájmy, a že nemáme zájem, který by neměl i partner. Dokonce vidím rozdíl mezi tím, že jsou pro nás s partnerem důležité stejné věci, a tím, že vše, co je důležité pro nás (klidně k dobití baterek), je důležité i pro partnera. Šťastný, kdo mezi tím nemusí odlišovat.
Mému milému nic neříká kolejní zpívání končící víc v noci než večer (pokud ne ráno), dunění kol vlaků považuje spíš za rušivý hluk a k přespávání pod širákem nevidí tolik důvodů, kolik já. Vím to už dlouho, mohla jsem se kvůli tomu kdykoliv rozejít, ale sakreš, do mého života vstoupil báječný kluk, s kterým jsme se do sebe zamilovali, je nám dobře, máme kvantum společných zájmů a spoustu času trávíme spolu. Proč by varianta, že na víkendový vandr pojedu s kamarády vandráky měla být horší než navždy se vandrů vzdát, případně s sebou brát člověka, který si to příliš neužije?

17 m. m. | E-mail | Web | 29. června 2017 v 17:13 | Reagovat

Podle mě potřebuje občas každý dovolenou, i od toho druhého. Je to zdravé. Ale nesmí to být často a tak, aby to někomu ubližovalo. Když jim to vyhovuje oběma, tak proč ne?

Odjíždět od čerstvé maminy mi přijde zvláštní, ale pokud se tak domluvili, ona měla dost jiné pomoci a on si třeba tu dovolenou nemohl vybrat jindy, tak v tom nevidím problém. Nic nelze soudit na základě jedné informace.

18 Jana Jana | E-mail | Web | 29. června 2017 v 18:10 | Reagovat

[16]: Pravda je, že nevím, jaké bude mít synek zájmy a záliby. Třeba bude každý víkend jezdit za babičkou do útulku nebo za dědečkem do veliké zahrady. Jak píšeš o povídání zážitků - každý máme s manželem i jiné zájmy, než ty společné. A pak o nich právě mluvíme. Ale myslím si, že ty hlavní bychom měli trávit spolu. Vždyť proto žijeme v páru. A vůbec neříkám, že vandr s přáteli bez drahé polovičky je špatný - pro tebe. Pro mne ano. Ale já jsem buď samotář nebo párový typ, no :)

[17]: Tak to s tou čerstvou maminkou - tam dáváš samozřejmě absolutně rozumné argumenty, které nejsem sto pochopit (a nepídím se po nich). Jen mi to přijde divné, podle mně by si Princ dovolenou raději nevybral, než abych byla s miminkem sama doma, ale mluvit za něj nemohu. A ten odpočinek - já od něj odpočívám, když je v práci, nebo když jde se svým tátou zpívat a já si relaxuji na tchánovic mega zahradě... Uvidíme časem :)

19 Janka Janka | E-mail | 29. června 2017 v 19:41 | Reagovat

Každý vztah prochází postupem času proměnou. Jakmile nám spadnou růžové brýle, opadne zamilovanost a objeví se stereotyp, začne nám na druhém vadit to, co jsme dříve neviděli.
Budete pak ráda, že můžete být pár dní s někým jiným a někde jinde, přestože toho svého Prince budete milovat do smrti.
Věřte milá paní Jano, že s příchodem vašeho dítěte, se nejen vám obrátí život
zcela opačným směrem, než si nyní, co by těhotná dokážete jen představit.
Bude prostě zcela, ale zcela jiný. :-D
Nikdo vám vašeho Prince nikdy nevezme, budete pořád spolu, jen hodnoty vašeho náhledu na spolužití, budou už zcela jinde. Tak to zažili komentáře co tu máte, takový je prostě život. :D
Nezměníte ho, až zažijete, příjďte napsat. :-)

20 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 30. června 2017 v 11:50 | Reagovat

[7]: Tak on to každý nedělá, že jo ;))

21 Jana Jana | E-mail | Web | 30. června 2017 v 11:58 | Reagovat

[19]: Jsem zvědavá, za jak dlouho tedy spadnou... Už se drží několik let ... tak snad ještě vydrží.

[20]: Jelikož čtu pravidelně všechny články na TT, přijde mi to opravdu divné, že takový komentář je jen pod mým článkem :)

22 beallara beallara | Web | 1. července 2017 v 8:31 | Reagovat

Jako dítě a následně dospělá žena jsem oddělené dovolené praktikovala právě díky tomu, aby člověk pokryl celé prázdniny.
Nemajíc hlídací babičky či dědečky, protože jsou v produktivním věku i oni potřebují relax a pohodu bez uřvaných vnoučat, tak to prostě je.
Produktivní věk se prodlužuje a s tímto faktem přes léto bojuje mnoho rodin.
Až budeš s tvým partnerem dvacet, třicet let a váš vztah projde jinými fázemi než je růžové zamilování, pak vám nebudu vadit dámské a pánské jízdy, protože jsou skutečným kořením vztahu. V zdravém soužití toto není problém.
Jo a Matýsek je boží :-)

23 Jana Jana | E-mail | Web | 1. července 2017 v 9:23 | Reagovat

[22]: Matýsek je srdcovka :) když mně to pořád nejde do hlavy, babička s dědečkem také jezdí všude spolu a jsou šťastní. Snad to tak bude i u nás.

[16]: Vzpomínala jsem, jak jsem jezdila já s mámou na závody. A musím říci, že jsem byla vždy spokojenější, když tam byl i táta. prostě když jsem je měla oba pohromadě. jen, že jsem nad Tvým komentářem uvažovala :)

24 MagicMax MagicMax | Web | 2. července 2017 v 16:11 | Reagovat

Myslím že každý z nás všech má rád čas, který má jen sám pro sebe či sama pro sebe :) Včetně mně. Takže se Vám, Jano, vůbec nedivím. ;) A si taky tak podobně natáhnu nohy a dívám se ven, blízko svého bytečku na slunečním svitu. :) Myslím si, že pro klidnou dovolenou, není potřeba někam jezdit, natoš utrácet desetitisíce za nějaký přeplněný aquapark! :) Já strávím svoje volno doma. A v Rakousku, u strejdy na vesnici, na své turistické trase ale to všechno se v podstatě taky domov. :)
Matýsek - to je povedené jméno pro Kočku. Jednou v České televizi se rozhodli v dabingovém studiu, že změní jméno, takového pěkného kreslícího králíčka, z původního názvu Louie na něco jiné. :) A rozhodli se právě taky pro Matýsek. :) Takže máte o důkaz víc, že ho máte dobřep ojmenovaného! :D :) ;)

25 Antea Antea | Web | 5. července 2017 v 7:58 | Reagovat

[2]: Musí říct, že tenhle komentář mě hodně překvapil :-( Znám Blouda jako blogrku vždy plnou dobré nálady a dobrého jídla a tenhle komentář vypadá, jak kdyby ho psal někdo jiný....
Ok, článek s TT souvisí jen vzdáleně ale pořád je ta snaha ho k TT přiklonit a to by při dobé vůli mělo stačit, protože nejdůležitější by mělo být, že se jedná o kvalitní článek, který má hlavu a patu a něco nám dá.
Nerozumím tomu, proč se takový komentář neobjevuje pod TT články o 5 řádcích s nuoou hodnotou, které mají jediný úkol - bez práce přitáhnout lidi na odfláknutý blog...
Kočkomilku těžko může nekdo obvinit z toho, že by blog flákala, měla ho odbytý nebo dokonce psala nezajímavé články... :-)

26 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 7. července 2017 v 11:23 | Reagovat

[2]: Já myslela že každý si může téma týdne pojmout podle svého. Může se stát, že autor článku ve svém psaní téma týdne vidí a čtenář ne. Co je na tom špatného? A nakonec, je to pouze článek tak jako tak, nic jiného.

27 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 7. července 2017 v 12:46 | Reagovat

[25]:

[26]:
Není to nic jiného než zpětná vazba od čtenáře, kterému přijde, že se konkrétně na tomhle blogu začíná občůrávání tématu týdne stávat zvykem... Princip mi přijde teda úplně stejnej jako u pětiřádkových článků, Kočkomilce asi taky podle komentáře 2 a dokonce odhaduju, že v článku téma týdne vidí asi stejně jako já:). Jasně, že už záleží čistě na ní, jestli příště zapne všechny mozkový závity a popasuje se s tím poctivějc ..a nebo zas načůrá ;)

28 Jana Jana | E-mail | Web | 7. července 2017 v 14:00 | Reagovat

[24]: Matýsek je kocourek jedné naší klientky, ale že vybrala dobré jméno - to jí ráda vyřídím.

[27]: Ono obhajovat smysl článku, se kterým byl původně psán a že jsem se odklonila od tématu - tím se mi moc chlubit nechce (docela se stydím). Ale jinak mé tvrzení stále platí - chci zájem blogové společnosti=snažím se psát na TT :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama