Plenky aneb jsem neekologický barbar

6. července 2017 v 10:02 | Jana |  Svišť
K dětem neodmyslitelně patří, v dnešní civilizaci je celkem složité se bez nich obejít a co si budeme povídat - kdo si jako jednu z věcí, kolem miminka nepředstaví zděšeného tatínka s pokakanou plenkou?


Termín porodu se mi blíží, už je to pouze dvouciferné číslo (a není to 99), tak bylo celkem na čase, abychom doma zjistili, do čeho vlastně bude náš Ondrášek vykonávat potřebu. Na začátku jsem byla přesvědčena, že látkové pleny nechci - je to složité, bůh ví jak se do toho dítko obléká a není to jednoduché a pohodlné jako pleny papírové/jednorázové. Princ ovšem trval, jako vždy, i na finanční rozvaze. Ne, že by peníze nebyly, stejně jako by byly na kočárek za X tisíc, byly by i na nejlepší prémiové plenky na jedno použití.


Jala jsem se tedy prohlížet různé stránky o látkových plenách a diskuzní fóra. Vše v českém jazyce, aby nedošlo k mýlce. Byla jsem bojovně naladěná, že látkové pleny se nevyplatí. Čím více jsem se ale začítala do textu, tím jednodušší mi péče a věci kolem látkovek přišly v pohodě. navíc bych mohla podporovat přímo brněnské výrobce. Hlavně jsem pak taky hledala srovnávání papírových a látkových a narážela jsem vždy na to samé - cena a ekologie. Dále že u látkových plen nemusíte sledovat slevy, máte plíny vždy doma, netaháte těžké balíky, dítko vám nesedí v igelitovém chemickém hnusu ale na přírodní bavlně, není tolik opruzené … Oproti tomu jednorázové plenky zaberou méně místa a lépe se s nimi cestuje. Nemusíte řešit praní a jsou pohodlné. Ovšem často protečou.

Když si tohle všechno čtete, nevidíte problém, proč do látkových plenek nejít. Obzvláště když už existují i látkové plenky all in one - tedy vše v jednom, něco jako jednorázová plenka, ale ekologické, opratelné. Ale jak jsem psala v úvodu, ono ani to skládání nakonec není tak složité, jak jsem si myslela. Jenže … Látkových plen je několik druhů. Ne každý typ vyhovuje každému miminku. Tedy než najdete něco, co prckovi sedne na prdelku, může to být celkem dlouhý a drahý proces. Ono celkově prvotní náklady na látkovky jsou maličko vyšší (našla jsem sadu od narození po nočník za necelých 10 tisíc). I to se ale dá rozložit postupným nákupem. A jsme u problému, který mne zarazil jako první. Abych mohla látkovat, musím mít doma určitý počet plen a svrchních kalhotek. Odhadla jsem tak 10 ( a i to si myslím je málo). Protože potřebuji vědět, která plenka malému sedí a která ne - tedy nakoupím více sad? To už jsem daleko za částkou 10 tisíc (orientačně! u jednorázových prostě koupím jiný pytel, menší balení a hned vím). Tohle jde vyvrátit ziskem více informací a konzultací s odborníky. Jenže na to nebudu mít prvního půl roku (doufám, že jen půl roku) myšlenky - budu ráda, když budu vědět, co ten malý uzlíček chce. Pořád mne to ale nenahlodalo v tom, že teda látkové pleny nejsou zlo (to netvrdím a ani nikdy tvrdit nebudu).


Když se mi vzbudil Princ a já mu začala referovat, co jsem našla, sedl si k internetu on. Do minuty našel článek s financemi (který mně nešlo najít) a hned porovnal cenu. Která je, světe div se, rozdílná asi o 5 tisíc korun. Takže sice tam úspora je, ale - perete pouze na 60° a sušíte venku. Jakmile perete na 90° a použijete sušičku, rozdílnost nákladů se opět sníží. Takže cenové porovnávání pro nás začalo být pasé a šli jsme po zbytku porovnávacích bodech. A v tom mi princ položil otázku - A co se dělá s pokakanou plenkou? To jako hodíš do pračky? To přece nemůžeš … Mně tohle vůbec nenapadlo! Nikde se totiž tohle vyloženě nepíše. Tedy až pokud víte, že se na to máte zeptat, nebo více uvažujete o procesu (a ne o ceně a ekologii). Mně opravdu nedošlo, že látkové pokakané pleny musím prvně ručně zbavit hrubých nečistot … Existují separační ubrousky, které vyhodíte (a které jsou rozložitelné), ale dostalo mne to, že se o tom nikde nepíše napřímo. Ve většině diskuzí vám tohle nikdo neřekne. Takže asi jsem úplně hloupá nebo úplně naivní, ale asi bych brzy byla celkem rozčarovaná, když bych musela ještě ručně prát pokakané pleny, či pračku zapínat na xkrát, abych volila máchání a předepírku a … prostě mi nedošlo a nikde to nebylo přímo napsané, že se látková plena jen nehodí do pračky a hotovo.

Když už bych pominula to, že nemám žádné dítě a tedy mi nepřijde automatické prát špinavé plenky ručně (bůh ví, co bude v půl roce či roce miminka), trošku mi vadí (trošku čím dál tím víc), jak se prosazuje ekologie. Neberte mě zle, ale potom, co mi Princ osvětlil některé skutečnosti a dal možnost ukázat mi i čísla, jak to s tou ekologií je a není a vlastně jak to s penězi je a není, které se kam investují, tak má pravdu v tom, že se mi nechce se omezovat prací navíc o plenky. Opět neříkám, že k tomu nedojde, protože nevím, co bude malý vyžadovat atd. Ale pokud mám volný prostor pro to být pohodlná, tak budu. S ekologií souvisí také to, jak to je IN. V hodně diskuzích a na hodně stránkách je totiž jako klad zmíněno to, že to je moderní metoda. Že budete před kamarádkami vypadat dobře a pediatr to jistě pozitivně ocení. Víte, ony ty plenky opravdu jsou na pohled krásné, ale pokud mi to někdo cpe takto násilím jako módu, moc se mi to nelíbí. Přijde mi to stejně povrchní jako kočárek za třicet tisíc (nejlépe na splátky, ale je moderní…).


Člověk by měl dbát o přírodu a o to, jak se k ní chová. Měl by si uvědomit, co chce a co nechce svým potomkům nechat za odkaz. Proto látkové plenky nezavrhuji. Ale velice mi vadí přístup zastánců látkových plen, kdy je tlačí. Našla jsem totiž mimo ekologii i názory o přehřívání pohlavních orgánů v plenkách. Nutno podotknout, že to probíhá v plenkách obojího typu (látkových i jednorázových). Co se týká správného růstu kyčlí - jednorázové pleny jsou testovány, aby byly vhodné pro všechny velikosti dětí. Látkové sice jsou volnější, širší, ale pro zdravé dítě tam není žádná výhoda či nevýhoda (v oblasti kyčlí). Co se týká argumentu, že dítě sedí v chemickém igelitu - kolik je na světě žen, které nosí intimky? Kolik žen má problémy s inkontinencí? Ani jedné není hloupé, že chodí obalená v chemickém hnusu? A to si nepřejte rozjet na tohle téma diskuzi s Princem … Opomněla bych zmínit fakt opruzenin - že děti s látkovými plenami je nemají. Po dlouhém usínání nad mobilem vím, že i děti na látkovkách jsou opruzené. Samozřejmě logicky mi tohle Princ řekl cca po minutovém zamyšlení. Mně to nedalo a hledala jsem zkušenosti. Jak na to Princ přišel tak rychle? Logicky. V látkové pleně se dítě cítí více mokré, proto hned křičí/pláče. Maminka přebalí a je hotovo. Jednorázové pleny jsou efektivnější, tedy dítko si všimne až po delší době,že sedí v mokrém. Tady je tedy kámen úrazu ne v plence ale v mamince, která dostatečně nehlídá stav plenky. Ale přijde mi jedno, zda strkám ruku do mokré látky nebo pampersky. Prostě kontrola plenky musí být pravidelná, dokud si maminka i miminko nenajedou na režim. A že děti z látkovek chodí dříve na nočník? Argument asi takový jako to, že holky vydrží bez plenek dříve než kluci - individuální a dost o přístupu maminky.

Látkové plenky jsou o přesvědčení. O tom, že to, co děláte, má pro vás osobně smysl, neobtěžuje vás to a naplňuje vás to. Baví vás to. Učíte děti, že společnost není jen konzumní … Popravdě, tohle jsou věci, ve kterých já osobně tolik smyslu nevidím. Ale já jsem jiná. Princ je jiný a věřte, že zrovna on bude jako první dítěti vštěpovat, že to není jen koupit, zničit a vyhodit. My porovnali možnosti, selským rozumem se rozhodli nedbaje ekologického citového vydírání aktuálního trendu a máme vybráno. Samozřejmě jsme oba dva otevřeni rozumné a slušné diskuzi, která bude podložena něčím víc, než jedna babka povídala. Já osobně látkové pleny nezavrhuji, spíše mi vadí ten tlak okolí. A jak jsem již několikrát psala - pokud bude Ondrášek potřebovat látkové pleny, bude mít látkové pleny a Janička bude hov*a prát ručně.
PS: druhé dítko není v plánu … nákup v akci nás nijak neomezuje, neb máme auto a naložit kufr plen v akci není problém ... a napadlo by mne ještě dalších několik věcí, ale samozřejmě to až se vzbudí Princ a zkritizuje mi článek, co vše jsem neuvedla :)
 


Komentáře

1 veruce veruce | Web | 6. července 2017 v 11:43 | Reagovat

Jo plenky, prakticky jsem po pročítání diskuzí došla k podobným závěrům.
Chtěla jsem látkovky, jsou prostě hezčí (jo, to je argument jako noha, já vím). První měsíce jsem byla ráda, že jsem ráda. Přebalovat pročůrané mimino 5x za hodinu bylo nad moje síly (tak to totiž dopadlo, když jsem to vyzkoušela).
Pak jsem najela na bezplenkovku s jednorázovkama. Nemůžu si stěžovat - minimum pokakaných plenek, minimum počůraných plenek, žádné opruzeniny.
K látkovám jsem se dostala znovu, když malému táhlo na rok (naštěstí jsem je dostala, nic jsem nekupovala). Šikula do ní vykonal velkou potřebu, plenku rozepnul a rozpatlal to všude. Tím pro mě látkovky skončily minimálně do narození dalšího dítěte :) Stejně si ale myslím, že budu zase praktikovat bezplenkovku s jednorázovkama. Já jsem na ty látkovky prostě líná.

2 Hausfrau Hausfrau | Web | 6. července 2017 v 19:13 | Reagovat

Musi se to vyzkouset.

3 Antea Antea | Web | 7. července 2017 v 11:40 | Reagovat

Já nevím, ale mně to přijde jako trochu moc velké přepočítávání na to, že je to první miminko a Ty píšeš, že peníze nejsou problém...
Osobně dávám přednost látkovým plenkám, přijdu mi prostě ůsprávnější", ale např. na noc nebo na cestování bych používala papírové, aby bylo mimčo déle v suchu a celkově bych mimi ráda často nechávala s "holou prdelkou" :-) , ale na druhou stranu, co já vím, jak budu jednat, až budu těhotná... :-)

4 Dominika Dominika | Web | 7. července 2017 v 12:12 | Reagovat

Dávala jsem oboje, látkový i papírový, zde pouze Pampersky. Postupem času jsem řešila pouze akce a jednorázovky.

5 Jana Jana | E-mail | Web | 7. července 2017 v 13:56 | Reagovat

[1]: No já tak trochu doufám, že příští léto asi ještě nee, ale to další že už by mohl malej po domě a zahradě lítat bez plenek úplně, no ... Že uvidí, že my chodíme na záchod, že kočičky chodí na záchod, tak snad by to mohl odkoukat, no :)

[2]: Mám případně domluvenou možnou půjčku látkovek, takže uvidíme :)

[3]: No ono je to sice počítání, ale díky tomu si mohu dovolit například lepší jídlo, dvě auta (abych byla s miminkem z vesnice pojízdná i já a nebyla odkázána na MHD či muže), kvalitní obuv pro prcka a pak postupně jeho vlastní záliby (což pokud by byl sportovec po mně, tak to bude potřeba dost peněz :-D  :-D  :-D ). takže mi přijde rozumné šetřit na něčem, z čeho to dítko nic nemá a dávat mu to pak v něčem, co si dokáže užít.

[4]: taky už začínám koukat po akcích, ale dokud je mrně v bříšku, nemá to smysl :)

6 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 7. července 2017 v 14:25 | Reagovat

Omlouvám se za svou příkrost (ale je to jen můj názor). Moc to řešíš. Každá plena má své plus i mínus. 10ks látkových plen je málo. To bys pak musela jen stát u pračky. Optimum je tak 30-40. Plus 5 ks kalhotek. Namáčení pokakaných plínek před praním je samozřejmostí. Já bych dnes zvolila na doma látkové (kyčle prcka si budou výskat) a v případě pobytu mimo domov jednorázové.
P. S. Oceňuji přístup tvého prince a blednu závistí. Ten můj nákup veškerých podobných zásob naprosto ignoroval... :-)

7 Jana Jana | E-mail | Web | 7. července 2017 v 14:28 | Reagovat

[6]: On to celkem řeší, nejen kvůli ceně, ale hodně se stará i o zdraví jak moje, tak teď i miminka. celkově cokoliv než koupí, tak čte hodně recenzí a hledá hodnocení (Dtest a podobně). Jsem za to moc ráda, ale někdy je to vyloženě na zabití, protože se nerozhodne, dokud nemá dostatek informací. A nakonec dojde k něčemu, co jsem říkala hned na začátku pouze díky intuici nebo nápadu :) Ale fakt jsem za to v 99% případů neskutečně ráda, neboť podchytí vše, co by mne pak mohlo nemile překvapit :)

8 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 7. července 2017 v 15:06 | Reagovat

[7]: Máš prostě doma zlatíčko :-)

9 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 9. července 2017 v 12:35 | Reagovat

Mám podobný názor jako ty :-) látkové plenky bych nezavrhovala, ale jsem prostě od přírody tvor líný a pohodlný a to mě rovnou předurčuje k jedndorázovým plenám... :D teda za předpokladu, že bych měla důvod je použít :-D
Mě se moc líbí, že uvažujete nad ekonomickou i ekologickou a dokonce i logickou podstatou :-) tím spíš, že jste finančně za vodou a kdekdo by si řekl, že proč to řešíte, když můžete rozhazovat? Měla by si z vás vzít příklad tak polovina národa! :-)

10 Mina Mina | 25. srpna 2017 v 12:10 | Reagovat

Plenky Dada velikost 4 za ty nejlepší ceny-

https://www.nejlevnejsiplenky.cz/plenky-dada-4/

11 DADA DADA | Web | 27. října 2017 v 15:42 | Reagovat

Plenky DADA, všechny velikosti máme skladem, odesíláme IHNED.

http://www.plenylevne.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama