"Bezpečí" bubliny

5. září 2017 v 12:29 | Jana |  Dumám
Ačkoliv se rádi chlubíme tím, jak vyspělá a inteligentní společnost jsme, jak jsme mírumilovní a bojujeme za světový mír a rovnoprávnost a lásku, tak si vlastně jen lžeme do kapsy. Protože dost záleží, v jakém okruhu lidí se zrovna pohybujeme. Je přirozené, že si k sobě vybíráme lidi podobného smýšlení a zaměření. Ale čím dál tím častěji se takovými lidmi obklopujeme a jiné k sobě nepouštíme.


A pak právě z tohoto vznikne naše bublinka, náš safe space, ze kterého kohokoliv odlišného vystrnadíme. Na internetu je to jednoduché - dáme zablokovat účet, IP adresu, smažeme komentář nebo člověk odstraníme ze skupiny. Vždy jde o otázku několika kliknutí. A svět je zase růžový. Nikdo s ničím nemá problém, jednorožci nejsou imaginární, všichni tlustí lidé za svoji obezitu nemohou a gramatiku se učit nebudeme, protože není potřeba.


Někdy je to úsměvné, jak se lidi drží jedné zaryté skutečnosti a chrání se před bolestivou pravdou. Jenže mnohdy si neuvědomí, že pochlebování a vytváření umělého bezpečí je spíše zlé než dobré. Chápu lidi s nadváhou, kteří mají zdravotní problém. Dokážu se bez problémů přátelit s lidmi, kteří mají více kilo než já. Dokonce s některými jsem natolik upřímná, že se jich i zeptám, jak tak mohou žít. Ale respektuji je. Pokud se nevymlouvají, že něco nejde. Nebo mi netlačí do hlavy nějaké bludy. Jejich věc, rozumnému člověku sdělím svůj názor a buď jej přijme nebo ne. To samé se zmíněnou gramatikou - pokud člověk píše jako prase, nemá se divit, že se pozastavím nad tím, že ten člověk třeba chce vychovávat dítě ... Výmluvy, že má poruchu a kdesi cosi... To neberu - těch je maličké procento, stejně jako opravdu nemocných obézních lidí. Zbytek je, z mého pohledu, lenost (na plno přiznávám, že jsem tlustá, protože jsem líná a možná právě proto se tolik trefuji do tlustých lidí).

Když má žena nadváhu a doktor jí doporučí trochu kil shodit, aby otěhotněla, hned si začne stěžovat širokému okolí, jak jsou doktoři zlí, protože tvrdí, že je tlustá. Její okolí? Okamžitě jede na stejné vlně - ona není tlustá, pokud je spokojená, tak není co řešit, doktor je debil. Přeci i tlustí lidé mají děti, tak proč zrovna ty bys měla hubnout. Ale, nejsi tlustá, vždyť ti to sluší mnohem více než kdejaké vychrtlině. Nač si hledat jiný názor, když bublinka mysl ženy s nadváhou dodá vše, co ona potřebuje, jen aby se nedostala do střetu s realitou (kdy obezita opravdu otěhotnění či následnému těhotenství brání/škodí). Pokud se do této bubliny dostanete, protože jste se s ženou setkali a byl s ní prima pokec a měla rozumné názory na kastraci koček, a chcete jí napsat, že opravdu se lépe otěhotní ženám, které trochu shodí... je oheň na střeše ... I když to myslíte dobře (začneš se soustředit na hubnutí a ne na to, jak otěhotnět a ono to přijde samo). Jste špatní, zlí, lidi kolem udivuje, jak sami se sebou můžete žít...Když si dovolíte někoho upozornit na to, že jeho text není úplně gramaticky správně, že některá slova se píší úplně jinak, či je vhodné v mailu klientovi používat interpunkci ... oheň na střeše ... Protože oni přeci neřeší gramatiku, ale potřebují vyřešit problém. Klientovi se snaží pomoci co nejdříve ... Přeci nebudou řešit pos*anou čárku ve větě, když se ptají, co s krvácající ránou kdekoliv na těle... Že jednou budou tací psát domácí úkoly se svou ratolestí? Nejde přeci o to, jak kdo píše, ale zda má dítě rád, ne? To ostaní ho mají naučit ve škole...

Jde o dva naprosto banální problémy, se kterými se dříve či později setká skoro každý. Pokud chcete někam patřit, musíte mít stejný nebo hodně podobný názor, jinak vás skupina vyloučí. Jenže i na těchto dvou za vlasy přitažených příkladech můžete vidět škodu, kterou to způsobí. A to nemluvím o vrcholu tohoto problému obnášejícího terorismus, náboženství, ... Že vznikají i centra, kde se nesmí říkat nic, s čím by lidé nesouhlasili a kde se chtějí cítit svobodně a bezpečně (safe space na univerzitách v USA). Paradoxně jde o nejvíce nebezpečná místa.


Co je to za trend, kdy se lidé tváří, jak si shánějí informace, ale nakonec se rozhodnou pro volbu, kterou doporučilo nejvíce lidí? Proč se lidé kloní bezduše k většině, která může situaci řešit zle? Proč lidé raději začali mlčet, než aby vyjádřili svůj názor?

Svišť bude chudák. I kdybych já byla sebevětší srab a měla sebevětší strach z vyloučení z nějaké sociální skupiny a vychovávala jej tedy po vzoru dnešní pokrytecké doby, jen aby nevyčníval a neříkal, co si myslí, pořád tu bude Princ, který se s tím nemaže. Už teď vím, že nikdy nebude svému synovi lhát o obezitě, nízké inteligenci, biopotravninách, ... Ne že by mu cpal něco do hlavy, ale nebude se před ním kontrolovat ve vyjadřování svých názorů. A já mu to nemůžu přikazovat. Nebudu někoho omezovat jen proto, že mám strach, co si pomyslí lidi kolem. Je to úplně k neuvěření, že můj syn bude chudák, když svobodně (a slušně) vyjádří názor. Je ale pravda, že v tomto případě jsem ráda, že Svišť bude kluk. Kluci jsou v tomto přeci jen trošku tvárnější a po rozbití huby si dokážou přiznat, že třeba ten druhý mohl mít pravdu, že ten obrázek není úplně umělecké dílo nebo že zavazování tkaniček by bez břicha asi šlo lépe.


PS: Jde o zamyšlení se nad rozdílnými názory ne nad úmyslným trollením a honěním si ega - protože ano, i já mažu/blokuji komentáře nebo neodpovídám na maily.
 


Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 5. září 2017 v 14:56 | Reagovat

Já to přiznávám, jsem tlustá, protože jsem líná.
Jednoznačně.
Jo, můžu říkat, že po třech dětech už to není ono, můžu říkat, že za chvíli jsem v přechodu a to pak to tělo přibírá samo a můžu dokonce i říkat, že nemám prachy na kvalitní potraviny, ale moc dobře vím, že pravda je jinde.
Jsem tlustá, protože sedím doma na zadku a jsem dokonce tolik líná, že si ani neudělám jídlo, přestože ho stejně chystám dětem a můžu to nandat najednou...
Pak se docpávám po večerech, protože celý den se mi nechtělo :-)
Ale zas mi nevadí, když mají děti lidi, co píšou s chybama...
Protože kdyby měli děti jen ti fakt chytří a inteligentní, tak zákonitě za pár generací vyhynem...

2 Melancholička Melancholička | Web | 5. září 2017 v 15:19 | Reagovat

S celým článkem naprosto souhlasím. Byla jsem takhle vyhoštěna z několika diskuzních skupin, když jsem si dovolila oponovat stádu slepic :-? . Ne, že by mě to mrzelo, jen jsem se pozastavila nad logikou, která dnes hýbe světem. Jakmile nejdeš jako ovce za stádem, jsi prostě "divnej" a zasluhuješ kamenování :-| .

3 Lady Lenna Lady Lenna | Web | 5. září 2017 v 15:43 | Reagovat

Zajímavé zamyšlení, to s tou obezitou vnímám dost podobně. Nikoho kvůli ní neodsuzuji, ale občas se podivím, jak dotyčný/á může s přehnanou obezitou žít. Není to jen o vzhledu, ale už i o zdraví. Gramatika a pravopis - to je kapitola sama pro sebe. I když jde o důležité sdělení, jakmile je plné pravopisných chyb, tak ani nemám chuť ho číst.

Vymlouvání na poruchy nemám ráda, málokdo je na tom tak špatně, aby musel sekat jednu chybu za druhou. Je to ta lenost. Ale přiznám se, že občas také dělám chyby v čárkách, někdy si zkrátka nejsem jistá, zda tam patří nebo ne. Mám zatím na blogu jen samé pozitivní komentáře, ale pokud by někdo napsal nesouhlasný či přímo kritický, nesmažu ho. Proč taky? Člověk má mít svobodu názoru a i když mi takový názor nebude příjemný, nechám ho tam.

Ono je hezké vidět ty sluníčkové blogerky, které "všichni" hrozně chválí, ale pak zjistíte, že většina z nich ty nesouhlasné komentáře maže. A to je ta bublina popsaná v článku. Mazala bych jedině sprosté hejty, které nemají žádnou výpovědní hodnotu, jinak jsem pro svobodu slova a názoru. Ráda se obklopuji stejně smýšlejícími lidmi, ale lidi jiného ražení nebudu odhánět. Pěkný článek. :-)

4 Jana Jana | E-mail | Web | 6. září 2017 v 8:13 | Reagovat

[1]: Tak i lidé se špatnou gramatikou musí být, o tom žádná, ale na druhou stranu tu bude Absurdistán, protože takových lidí je zákonětitě každý rok mnohem více než těch, kteří by mohli uvažovat ...

[2]: Samozřejmě, protože ve skupině musí být názor jednotný. A nebo když tě to nezajímá, nekomentuj, hlavně nevyjadřuj názor.

[3]: Mazání komentářů nebo jejich administrace, to je vždy trošku ožehavé téma. Já se snažím psát upřímně, ale někdy se najde někdo, kdo mne zná a kdo mi sem vpálí to, co jsem řekla třeba před měsícem. Nebo mi sem cpe moje poklesky. Mažu, když je to hodně osobní, co si nedovolím sdílet ani já (respektive po diskuzi doma se rozhodne, že tohle už je moc přes čáru). Ale zase je dost blogerů, kteří jsou prostě oblíbení a hejteři je nenajdou, protože stěží pochopí, o čem kdo píše :)

5 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 9. září 2017 v 7:50 | Reagovat

Trendem dnešní doby ve výchově dětí je: my jim dáme lásku, ale chovat se, učit se, číst, psát, počítat... to je naučte vy ve škole/práci/společnosti... Dnešní děti vůbec nemají šanci si vytvořit nějaký vzorec chování z domova, protože doma je jen milují, ale jinak se s nimi moc nemažou... Přesně jak píšeš: nejde přeci o to, jak kdo píše, ale o to, zda má děti rád. Ano, láska k dítěti, aby mělo pocit, že je chtěné a milované, je velmi důležité. Ale stejně důležité mu vštípit nějaké základní hodnoty - že učit se rodný jazyk je užitečné, že respektovat ostatní lidi a jejich názory je slušné, že paní učitelka je autorita a musí se poslouchat...
No, doufám, že nejsem pokrytec a až budu mít vlastní dítě, tak mu dám to, co jsem právě tak chytře sepsala :D :)

6 Jana Jana | E-mail | Web | 10. září 2017 v 21:14 | Reagovat

[5]: neboj :) tohle jsou věci, které se většinou jen tak z úst nevypousti. Samotnou by tě hanba fackovala,si myslím (předpokládám to u sebe) :)

7 Iris Iris | E-mail | Web | 16. září 2017 v 9:22 | Reagovat

Já synátorovi taky říkám, jak se věci mají, snad nedělám zle.

8 Jana Jana | E-mail | 17. září 2017 v 8:27 | Reagovat

[7]: U nás to bude podobné. manžel se s tím doslova nesere. Hlavně on si fakt mnohdy dá práci a hledá i ty studie k tomu. Třeba u látkových plen strávil nakonec asi týden a hledal studie, jestli jsou ty jednorázové fakt tak špatné. Úplně jsem zírala, když mi pak přednášel i o nezávislých studiích, neplacených výzkumech atd ... někdy si říkám, jestli by nebylo lepší, kdyby po nocích koukal na filmy, než byl tak moc chytrý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama