Zaklínač I - Poslední přání 1/6

26. ledna 2018 v 22:22 | Jana |  Audioteka.cz
Veliký boom polského autora Andrzeje Sapkowskeho mne jaksi minul, tedy když jsem dostala možnost koupit si audioknihu Zaklínače - Poslední přání 1/6, tak jsem si kupovala něco, co mi absolutně nic neříkalo. Šlo víceméně o koupi v akci. A dlouhá léta mi audiokniha ležela na poličce a padal na ni virtuální prach.


Audioknížka má několik interpretů, je kratšího trvání a vzhled obálky? Nic, co by mne kdysi upoutalo. Myslela jsem si, že jeden interpret je záruka kvality. Připomíná to čtení od maminky či babičky. Jak já jsem se mýlila! Poslední přání načetlo 9 známých osobností. Hlavní role Geralta z Rivie se ujal hlas Jiřího Dvořáka a vypravěče se zhostil hlas Jiřího Plachého. Kdo je znalý světa audioknih, ví, že už jen tato dvě jména jsou zárukou kvality. Pokud byste měli zájem o další hlasové obsazení, neváhejte a mrkněte na stránky Audiotéky (zde). Oba dva perfektní hlasy, které v knize zní nejčastěji, jsou brilantně podkreslovány hudbou. Ale panečku jakou! Popisuje vypravěč křik ženy v pozadí? Opravdu v pozadí slyšíte jekot ženy… Poslouchá Geralt kroky či vřískot strigy? Máte pomalu husí kůži, když kroky opravdu slyšíte také, a ježí se vám vlasy hrůzou, když striga vříská. Petr Hanzlík odvedl v této audioknize mistrovské dílo.

Geralt z Rivie na Youtube
Zdroj obrázku YouTube (odkaz)

Zvuková podoba této audioknihy změnila víceméně vše, co se knih týká. Zaklínač díky hlasu pana Dvořáka opradu působí jednak majestátním dojmem, rozumným a vyrovnaným přístupem a v povídce o strize chladnokrevným klidem. Jde o hlas perfektně se hodící k namakanému svalvci s bílými vlasy a s očima téže barvy. Svým způsobem mu hlas propůjčil ohromný kus sexappealu. Nevím, jak to můžou pociťovat hráči hry Zaklínač, ale čtenáři klasických knih jsou jen a jen obohaceni.

Už dvakrát jsem zmínila nějakou tu strigu. Pro toho, kdo Geralta nezná... Jde vlastně o mutanta, který chodí světem a nechává se najmout lidmi, aby zabíjel příšery. Tvrdí o sobě, že nemá žádné emoce a řídí se kodexem, pokud se mu to zrovna hodí. Ve skutečnosti je to ovšem takový bodrý chlapík s velikým srdcem, který když může, tak za peníze pomůže. Proto i když mu někdo nabídne jinou odměnu než ten, kdo si ho najme, odmítne. Minimálně ve Wyzimě nepřijme jinou nabídku, než kterou mu dá Foltest - tatíček strigy - nezabíjet, sejmout zakletí. Asi by bylo jednodušší strigu zabít, Geralt slíbí, že pokud to nebude nutné, bude živá. Přidá ovšem i možná negativa a následky … Ledově upřímný. Žádné chození kolem horké kaše. A věřte, že hlas Jiřího Dvořáka vás parádně usadí. Kdo Geralta zná, třeba z knih či her, tomu doporučím audioknihu si koupit. Nebudete litovat.


Pokud jste nikdy nebyli fanoušky sci-fi nebo fantasy literatury, audio verze knihy Zaklínač je vhodným začátkem nové posluchačské obsese. I když na první pohled se vám ta divná hlava vlka nezdá a jste skeptičtí, pusťte si ukázku. Budete opravdu překvapeni, jak skvěle 9 mužských hlasů umí z 1 hodiny a 21 minut udělat pouhou chviličku. Chviličku, při které budete skoro bez dechu hltat každé jejich slovo. Jakub Tabery coby režisér odvedl stejně kvalitní práci jako zmiňovaný Petr Hanzlík s hudebním doprovodem. Ovšem vše krásné má i letmé stíny. Přestože jde opravdu o jedno z nejlepších děl audioknižního světa, i zde jsem si našla negativum. Jsou jím předěly mezi kapitolami. Nepoznáte je. Mně, coby kojící matce, poslouchajíc k večeru, by se opravdu hodilo vědět, kdy telefon vypnout, aniž bych skončila uprostřed něčeho důležitého. Menším, ale pro posluchače závisláky, jako jsem já, možná dost podstatným negativem je rozdělení jedné povídkové knihy do několika audioknih. Ano, takto jde o příběh krátký, akorát před spaním nebo na kratší cestu autem/vlakem. Ovšem každý další příběh něco stojí. Po menším průzkumu jsem přišla na to, že Audiotéka myslela i na nás, audioknižně závislé, a vydala celý díl Zaklínače za zvýhodněnou cenu - odkaz zde.Délka:1 hodina 21 minut
Autor:Andrzej Sapkowski
Interpreti:Jiří Dvořák, Jiří Plachý, Petr Halíček, Petr Mikeska, Ivo Theimer, Libor Jeník, Aleš Říha, Václav Šanda, Ivan Čermák
Kategorie:Fantasy a sci-fi

Moje hodnocení (max 5):

ODKAZ pro koupi knihy
 


Komentáře

1 klavesnicetuka | Web | 27. ledna 2018 v 4:57 | Reagovat

Kdysi se ke mně Zaklínač dostal omylem od kamaráda, myslela jsem, že mě nebude bavit ale zhltla jsem to hned:-)

2 Eliss | Web | 27. ledna 2018 v 9:10 | Reagovat

Audioknihy nejsou nic pro mě :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama